پنجشنبه, ۲۸ تیر, ۱۴۰۳ / 18 July, 2024
مجله ویستا

حضور برنز ؛ تغییر تاکتیک یا تغییر استراتژی


حضور برنز ؛ تغییر تاکتیک یا تغییر استراتژی
حضور ویلیام جوزف برنز ، نماینده آمریکا در گروه ۱+۵ در مذاکرات هسته ای ایران که در ژنو انجام شد ، مثبت ارزیابی شده است.
برخی کارشناسان مسایل سیاسی و رسانه ها این رویکرد تازه آمریکا در حضور پای میز مذاکره ۱+۵ با جمهوری اسلامی ایران را تغییر سیاست و استراتژی تعبیر کرده اند. اما این رویکرد را می توان به عنوان یک تغییر تاکتیک از سوی مقامات ارشد آمریکا دانست.
پرسش اساسی در این میان این است که انگیزه آمریکا از این چرخش برای حضور نماینده خود در کنار دیگر اعضای مذاکره کننده هسته ای با جمهوری اسلامی ایران چیست؟
تغییر تاکتیک جرج بوش از این حیث مهم تلقی شده است که آمریکا پیش از این تاکید داشت تا هنگامی که جمهوری اسلامی ایران غنی سازی اورانیوم را تعلیق نکند در مذاکرات شرکت نخواهد کرد.
اما اکنون آمریکا با زیر پا گذاشتن سیاست قدیمی خود ، بازی تازه ای را در شطرنج هسته ای آغاز کرده است.
مک کورمک سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا در همین باره گفته است: در این تصمیم (اعزام برنز به ژنو) نشانه ای پر رنگ به جهان و علامتی پررنگ برای دولت ایران است که ایالات متحده به دیپلماسی معتقد است...
علیرغم تحلیل های گوناگون از این رویکرد ، مقامات آمریکایی در مواضع خود که طی چند روز گذشته اتخاذ شده است ، انگیزه خود را در این زمینه آشکار کرده اند و تحلیل هایی که معتقد بر تغییر استراتژی آمریکا تلقی شده بود را منتفی ساختند.
مقام های آمریکایی در پاسخ به اینگونه تحلیل ها ، این تغییر رویکرد را تنها یک تغییر تاکتیک اعلام کرده اند.
هدف این تغییر تاکتیک چیزی جز رساندن این پیام به مقامات جمهوری اسلامی ایران نیست که آمریکا نشان دهد تلاش می کند برای مسئله هسته ای ایران راه حلی دیپلماتیک بیابد و به جهانیان نیز نشان دهد که آمریکا همه راه های دیپلماتیک را رفته است و این ایران است که بر خواسته خود پافشاری می کند و این مسئله را در افکار عمومی جهان القاء کند که ایران از خود انعطاف سیاسی نشان نمی دهد و ما (آمریکایی ها) حتی از سیاست پیشین خود مبنی بر تعلیق غنی سازی اورانیوم و سپس حضور در پای میز مذاکره به همراه دیگر کشورهای ۱+۵ (که اکنون به ۱+۶ تبدیل شده است) کوتاه آمدیم.
در بخش دیگر تغییر تاکتیک آمریکا ، افزایش شدید قیمت نفت که به معضل اقتصادی جهان تبدیل شده است را می توان یکی از دلایل این تغییر دانست.
پس از انجام موفقیت آمیز رزمایش پیامبر اعظم ۳ ، قیمت نفت در بازارهای جهانی افزایش چشمگیری یافت.
سخنگوی کاخ سفید نیز درباره فرستادن ویلیام برنز به ژنو گفت:«چیزی تغییر نکرده است. اگر جمهوری اسلامی ایران بسته پیشنهادی ۱+۵ را نپذیرد ، مذاکره ای در کار نخواهد بود و سپس تحریم های بیشتری علیه ایران اعمال خواهد شد».
«دانا پرینو» همچنین در سخنان خود ، تهدید کرد که «این حضور آمریکا فقط یکبار اتفاق می افتد. ما آنجا (ژنو) خواهیم بود تا حرفها را بشنویم. نمی رویم که با ایران مذاکره کنیم».
شاید بتوان این تغییر تاکتیک آمریکا را یک گا م به جلو در تغییر سیاست های امریکا علیه جمهوری اسلامی ایران دانست.
آمریکا بارها اعلام کرده است که بدون برآورده شدن پیش شرط تعلیق غنی سازی اورانیوم از سوی ایران ، گفتگوی مستقیم بامقامات و مسئولین هسته ای ایران نخواهد داشت.
به نظر می رسد که هم اکنون نیز همینگونه است. آمریکا ناظر خود را به مذاکرات «ژنو» فرستاده بود.
محمد حیدری
منبع : روزنامه جام‌جم