دوشنبه, ۲۰ آذر, ۱۴۰۲ / 11 December, 2023
مجله ویستا

غرق‌شده - Adrift


سال تولید : ۱۹۷۱
کشور تولیدکننده : آمریکا و چکسلواکی
محصول : یولیوس پوتوچنی
کارگردان : یان کادار
فیلمنامه‌نویس : ایمره دیوندیوسی، بر مبنای رمان چیزی در آب غرق شده نوشته لایوش زیلاهی
فیلمبردار : ولادیمیر نووتنی.
آهنگساز(موسیقی متن) : زدنک لیشکا
هنرپیشگان : راد مارکوویچ، میلنا دراویچ، پائولا پریچت، یوزف کرونر، ولادو مولر، ایوان دارواش و گوستاف والاچ.
نوع فیلم : رنگی، ۱۰۸ دقیقه.


«یانوشِ» ماهی‌گیر (مارکوویچ) روزی دختری را که در رودخانه افتاده، نجات می‌دهد، و با کمک همسرش، «زوزکا» (دراویچ) او را به زندگی برمی‌گرداند و از دختر، «آنادا» (پریچت) می‌خواهند تا نزد آنان بماند. «یانوش» به تدریج نسبت به رابطه صمیمانه همسرش با «آنادا» حسادت می‌کند. در یک بازار محلی، «آنادا» با یک همسایه ثروتمند، «کریستف» (دارواش) آشنا می‌شود و با او رابطه برقرار می‌کند. «یانوش» قصد کشتن «کریستف» را می‌کند اما در آخرین لحظه، «کریسنف» فرار می‌کند. «آنادا» اجازه می‌دهد تا «یانوش» اغوایش کند و بعد به «یانوش» قول می‌دهد تا هرچه زودتر از آنجا برود. اما ناگهان «زوزکا» به بیماری تیفوس مبتلا می‌شود و پسرشان نیز ناپدید می‌شود. «یانوش» که فکر می‌کند اگر «زوزکا» به خیانت او پی ببرد، ممکن است بمیرد، به فکر این می‌افتد که با بالا بردن میزان داروهای او، مسمومش کند. در این حین صداهائی از رودخانه می‌شنود و لباس‌های «آنادا» را روی رودخانه می‌بیند، ولی خود او را نمی‌تواند پیدا کند.
* به‌رغم اینکه بسیاری فیلم را تحسین کردند، اما متظاهرانه و نااُمیدکننده می‌نماید و آشکارا می‌خواهد هنری به‌نظر برسد. مایه‌های تکرار شونده و تصاویر به شکلی سطحی با هم ارتباط دارند. چند حرکت دوربین خوب و سنجیده در کار وجود دارد اما فیلم از درون توخالی و بی‌روح است، طوری که به‌‌نحوی متظاهرانه با مضمون توهم - واقعیت بازی می‌کند. شخصیت «یانوش» از حد یک ناظر ناراحت فراتر نمی‌رود و حس واقعی مردی را که دچار بحران وجودی است، القا نمی‌کند. در این بین موسیقی سرزنده اثر هم بر پس زمینه فیلم کاری از پیش نمی‌برد.


همچنین مشاهده کنید

سایت دیدارنیوزسایت نورنیوزسایت زومیتسایت الفسایت پارسینه پلاسسایت همشهری‌آنلاینسایت برترینهاسایت خبرآنلاینسایت بیتوتهخبرگزاری تسنیم