جمعه, ۱۵ آذر, ۱۳۹۸ / 6 December, 2019
آلودگی هواملانیا ترامپمقام معظم رهبریتیم ملی فوتسال ایرانلندنصادراتتایلندعربستانمالیاتبرجام
مجله ویستا

تاثیر کامپیوتر و اینترنت بر کودکان و نوجوانان


تاثیر کامپیوتر و اینترنت بر کودکان و نوجوانان
●صدمات سیستم اسكلتی:
مشكلات نواحی مچ، گردن و پشت، كودكانی را كه طولانی مدت از كامپیوتر استفاده می كنند، تهدید می كند. این مشكل با وضیعت قرارگیری كودك در حین كار با كامپیوتر در ارتباط است. برای پیشگیری از این صدمات باید اقدامات زیر صورت بگیرد:
۱) پوزیشن صحیح قسمت فوقانی بدن در حین كار با كامپیوتر حفظ شود:
الف - پشت بوسیله صندلی حمایت شود.
ب - در حین نشستن بر روی صندلی نباید بر عقب زانوها فشار وارد شود.
ج - پاها روی سطحی محكم(كف زمین یا بر روی سطح شیب دار) قرار گیرد.
خ- سر بر روی گردن متعادل باشد.
د - زاویه بین ساقه پا و ران بیش از ۹۰ درجه باشد.
ز- مچ بطور خنثی قرار گیرد( زاویه كمتر از ۱۵ درجه).
۲) یك محل كار نرمال طراحی شود. فضایی كه كودك بتواند به آن دسترسی پیدا كند. به راحتی بنشند بدون اینكه بدنش را بطور نامتناسب خم كند یا بپیچاند.
۳) وضیعت صفحه كامپیوتر را چك كنید.صفحه كامپیوتر طوری قرار گیرد كه كودك بدون اینكه گردنش را به عقب و جلو خم كند آن را به راحتی ببیند.
۴) وجود تجهیزات مناسب در محل كار: صندلی راحت-میز ثابت- صفحه كلید سطح پایین با شیب منفی- موس در سایز مناسب برای كودك.
۵) صفحه مانیتور عاری از گردو غبار باشد و نور كافی موجود باشد.
۶) مدت زمان استفاده از كامپیوتر كنترل شود. زیرا صدمات فیزیكی با طول مدت استفاده از كامپیوتر در ارتباط است.
●چاقی:
كودكانی كه مدت طولانی در مقابل كامپیوتر می نشینند، فعالیتهایشان از فعالیتهای مورد نیاز سلامتی (از قبیل ورزش) دور می شود در نتیجه خطر چاقی افزایش پیدا می كند. برای به حداقل رساندن خطر چاقی توصیه می شود كه مدت استفاده از كامپیوتر به ۲-۱ ساعت در روز محدود و بر فعالیتهایی از قبیل ورزش تاكید شود.
تشنج اپیلپتیك: تشنج بطور اوایه بوسیله شكل خاصی از اپی لپسی ایجاد می شود. اپی لپسی حساس به نور زمانی ایجاد می شود كه كودك حساسیت بالایی به نورهای لرزان دارد در این حالت زمانی كه در مقابل نورهای درخشان كامپیوتر و فلاش های ناشی از بازی های رایانه ای قرار می گیرد تشنج آغاز می شود. علایم متنوع می باشد كه شامل سردرد، تغییر در میدان بینایی، سرگیجه، گیجی، كاهش آگاهی و تشنج می باشد. به محض توقف استفاده كامپیوتر علائم ناپدید می گردد.
●اثر اینترنت بر مهارتهای اجتماعی:
علی رغم اینكه اینترنت بعنوان یك فناوری شگفت آور معرفی شده است بر مهارتهای اجتماعی افراد اثرات منفی دارد.بهترین راه برای كشف خود زمانی كه كودك در حال رشد و یادگیری است، تعامل با دیگر كودكان می باشد. یادگیری از طریق تجربه و تحریك حسها اتفاق می افتد، زمانی كه كودك از كامپیوتر استفاده می كند كمتر این اتفاق می افتد. كلیك كردن بر موس و بازیهای رایانه ای پیشرفت مناسب مهارتهای اجتماعی كودك را به تاخیر می اندازد.زمانی كه كودك به اینترنت معتاد شد، انگیزه اش برای تعامل با دیگران كم می شود كه خود اثرات منفی بر ارتباط شخصی و تعاملات اجتماعی دارد.مطالعات اخیرنشان می دهد كه استفاده از اینترنت سبب ایجاد احساس بدبختی، تنهایی و بطوركلی كاهش سلامت روانی می شود. اشخاصی كه از اینترنت بیشتر استفاده می كنند دوستی ها را كمتر حفظ كرده، زمان كمتری با خانواده صحبت می كنند، استرسورهای بیشتری را تجربه كرده اند و احساس تنهایی و افسردگی می كنند.
●اینترنت و خانواده:
اینترنت امروزه جایگاه ویژه ای در ساختار زندگی خانواده ها پیدا كرده است و كامپیوتر به عنوان یك وسیله اما با كاربردی متفاوت تر، متنوع تر و شخصی تر وارد خانه شده و عرصه زندگی اجتماعی را دچار تغییر و تحول نموده و روابط اجتماعی جدیدی با ویژگیهای نوین در جامعه حاكم می سازد.دلیل اصلی خانواده ها برای خرید كامپیوترو ارتباط با شبكه اینترنت در منزل آموزش می باشد. والدین اعتقاد دارند كه این ابزار نگرش كودك را به مدرسه بهبود می بخشد. اما با گسترش سریع استفاده از این فناوری سوال مهمی كه ایجاد می شود تاثیر آن بر ارتباطات بین اعضای خانواده است. استفاده از اینترنت به چند دلیل بر روابط خانواده تاثیر می گذارد:
- استفاده از اینترنت یك فعالیت زمانگیر است پس می تواند مدت تعامل كودك با خانواده اش را كاهش دهد.زمان اختصاص داده شده برای تعامل با یكدیگر پیش شرط ارتباط با كیفیت می باشد. در یك مطالعه ۵۰% خانواده ها بیان كردند كه مدت زمانی كه آنلاین هستند كمتر باهم صحبت می كنند و ۴۱% موافق یادگیری رفتارهای ضد اجتماعی در این مدت بودند.
الف - اینترنت كشمكش های جدیدی را در خانواده ایجاد می كند. وجود فقط یك كامپیوتر در منزل رقابتی بین كودك و والدین برای استفاده از كامپیوتر ایجاد می كند كه گاهی سبب كشمكش می شود.
ب - استفاده از صفحات وبی كه از نظر محتویات متناسب سن كودك نمی باشد سبب بحث و كشمكش بین والدین و كودكان می شود.
ج - گاهی كشمكش ناشی از دستیابی كودكان به اطلاعات خصوصی والدین می باشد.
د - والدین نگران هستند كه اینترنت كودك را از سایر فعالیتها منحرف كند و همچنین اثر ایزوله
كننده ای بر او داشته باشد.
●اعتیاد الكترونیكی:
مطالعات نشان داده است كه الگوهای رفتاری اعتیاد در بین مصرف كنندگان سنگین اینترنت وجود دارد. بررسی ها شیوع آن را از ۶% تا بیش از ۸۰% گزارش كرده اند. نگران كننده ترین جنبه اعتیاد به اینترنت، آسیب دیدن كودكان است. آنهاد به راحتی به بازیهای چند نفره حتی بخشهای مبتذل وابسته می شوند. معتادین به اینترنت ساعتهای بسیار طولانی در طول روز را به استفاده از این وسیله ارتباطی می گذرانند به نحوی كه عملكرد شغلی واجتماعی آنها تحت تاثیر قرار می گیرد، كارشناسان این نوع استفاده غیر طبیعی از اینترنت را اصطلاحا اعتیاد به اینترنت می نامند. علت اعتیاد به اینترنت در بسیاری از این افراد، دستیابی به راهی برای سركوبی اضطرابها و تنش های زندگی است به گفته پژوهشگران احتمال اعتیاد به اینترنت در افراد
گوشه گیر و افرادی كه در ارتباطهای اجتماعی و بین فردی خود مشكل دارند بیش از سایرین است.
●علایم شناخته شده این اختلال شامل:
الف) استفاده از كامپیوتر برای خوشگذرانی، شادی یا تسكین استرس.
ب) احساس تحریك پذیری غیر قابل كنترل و افسردگی زمانی كه از آن استفاده نمی كنند.
ج) صرف زمان طولانی و هزینه زیاد برای
نرم افزار و سخت افزار، روزنامه ها و فعالیتهای مربوط به كامپیوتر.
د) بی خیال شدن نسبت به كار، مدرسه و خانواده.
به آنهایی كه نمی توانند از صفحه كامپیوتر دور شوند توصیه می شود:
الف - به یك شبكه حمایت شده و سالم متصل شوند.
ب - زمانی كه حس می كنند باید كامپیوتر را روشن كنند با كسی تماس بگیرند و با او صحبت كنند. این روش رفتار شناختی است به این ترتیب به افراد كمك می شود تا الگوی ذهنی خود را دریابند و بدانند چگونه باید آن را تغییر دهند.
●بازیهای رایانه ای:
امروزه گسترش بازیهای الكترونیكی و رایانه ای به تهدید بزرگ برای قشر جوان تبدیل شده است و این امر می تواند به بروز بیماریهای روانی و افسردگی در قشر جوان نیز منجر شود. امروزه دسترسی كودكان و قشر جوان به بازیهای الكترونیكی به سادگی امكان پذیر است در حالی كه اكثر والدین نسبت به خطرات استفاده بیش از حد این بازیها بی اطلاع هستند. در گذشته بازیها از طریق ارتباط كودكان با یكدیگر انجام می شد اما امروزه كودكان از زمان درك و فهم این بازیها بیشترین ساعات روز را صرف اینگونه بازیها می كنند در حالی كه این ارتباط هیچگونه رابطه عاطفی و انسانی ایجاد نمی كند و در صورتیكه اگر بازیها فكری نیز نباشد تاثیر گذاری نامطلوب بر روحیات كودك خواهد داشت.تاثیر بازیهای رایانه ای به ویژه در ایجاد خشونت در كودكان و نوجوانان است. تحقیقات نشان می دهد كه تاثیر بازیها ی رایانه ای بر رفتار خشونت آمیز كودكان و نوجوانان بستگی به وجود چند عامل دارد. اولین عامل اینكه درجه شدت خشونت در بازی چه اندازه است. دوم توانایی كودك برای تشخیص و تمیز بین دنیای تخیلی و واقعیت زندگی است.
عامل سوم قدرت كودك برای مهار كردن تمایلات و انگیزه های وجودی است و بالاخره عامل چهارم چارچوب ارزشی است كه كودك در آن رشد كرده است و یا هم اكنون زندگی می كند و نیز ارزشهایی كه در متن و محتوی بازی مستتر است.تحقیقات اخیربر این موضوع دلالت دارد كه بازیهای رایانه ای سبب صدمات مغزی طولانی مدت می شود.
iranDoc.ac.ir
منبع : روزنامه ابرار

همچنین مشاهده کنید
 وبگردی


روزنامه شهروندخبرگزاری برناسایت خبرآنلاینسایت همشهری‌آنلاینروزنامه همدلیروزنامه تعادلخبرگزاری فارسروزنامه ایرانخبرگزاری یورونیوزروزنامه خراسان