دوشنبه, ۲۸ خرداد, ۱۴۰۳ / 17 June, 2024
مجله ویستا

شهر بی همتای کبک


شهر بی همتای کبک
کبک، از نظر جغرافیایی بزرگترین و از نظر جمعیت دومین ایالت کانادا - پس از اونتاریو - به شمار میرود. زبان اصلی و رسمی کبک فرانسه است، پایتخت آن کبک و بزرگترین شهر آن مونترال (Montréal) هستند.
کبک با وجود تاریخ ۴۰۰ ساله ای که با تار و پود فرهنگ آن درآمیخته است، شهری است که کاملا با جهان حال و آینده سازگار و همنوا بوده و محلی دیدنی، پر از فضاهای پر جنب و جوش شهری و آثار تاریخی ارزنده به شمار میرود.
کبک در مجله Money در فهرست ۱۰ مکان برتر توریستی آمریکای شمالی نام برده شده است. به گفته شبکه خبری CNN دلیل این محبوبیت بیش از هر چیز مدیون حال و هوای فرانسوی و تاریخی و همچنین زیبایی بی نظیر مناظر طبیعی و بناهای آن است. موقعیت جغرافیایی کبک نیز در نوع خود یگانه است. شهر از سواحل رودخانه سنت لورنس (St. Lawrence) – یکی از بزرگترین رودخانه های جهان - به سمت کوهپایه های لورنتیان (Laurentians) که یکی از قدیمیترین مراتع کوهستانی در روی زمین است، امتداد مییابد.از سمت شرق به سمت آبشارهای مونت مورنسی (Montmorency) و از غرب با گذشتن از پلهای ارتباطی شهر با سواحل جنوبی و ساحل ژاک کارتیه (Jacques-Cartier) و به سمت شهرهای نویل (Neuville)، پونت روژ (Pont-Rouge) و سنت کاترین دو لا ژاک کارتیه (Sainte-Catherine-de-la-Jacques-Cartier) ادامه مییابد.
شهر کبک در مرکز محوطه ای قرار گرفته که رودخانه قبل از ورود به مصب خود، باریک میشود. قله صخره ای شهر که کیپ دیاموند (Cape Diamond) نام دارد، ۱۰۳ متر از سطح رودخانه بالاتر است و به جلوه های خاص منطقه می افزاید.آب این منطقه توسط تعدادی رودخانه کوچک تامین میشود. در کل میتوان کبک را مهد تمدن فرانسه در آمریکای شمالی و یک مرکز مهم اقتصادی دانست.
منبع : سایت فریا