چهارشنبه, ۱۵ آذر, ۱۴۰۲ / 6 December, 2023
مجله ویستا

همنشین بد - BAD INFLUENCE


همنشین بد - BAD INFLUENCE
سال تولید : ۱۹۹۰
کشور تولیدکننده : امریکا
محصول : استیو تیش
کارگردان : کورتیس هنسن
فیلمنامه‌نویس : دیوید کوپ
فیلمبردار : رابرت الزویت
آهنگساز(موسیقی متن) : ترور جونز
هنرپیشگان : راب لو، جیمز اسپیدر، لیزا زین، کریستیان کلمنسن، کاتلین ویلهیوت، تونی مادجو و مارشا کراس
نوع فیلم : رنگی، ۹۹ دقیقه


ـ جوانی به نام ̎مایکل̎ (اسپیدر) که شغلی پردرآمد و زندگی مرفهی دارد، در آستانهٔ ازدواج با دختر مردی متنفذ، سخت از شخصیت و روحیهٔ ضعیف و متزلزل خویش در رنج است. تا این‌که آشنائی‌اش با غریبه‌ای مرموز، ̎الکس̎ (لو) که زندگی بی‌قیدی را می‌گذارند، مقدمه‌ساز تغییر روش زندگی او می‌شود. اما این تغییر روش نتایج ناگواری در پی دارد: ̎الکس̎ به تدریج ازدواج او را بر هم می‌زند، به سوی تبهکاری سوقش می‌دهد و حتی قتلی را که خود انجام داده، به گردن او می‌اندازد. در نهایت ̎مایکل̎ به مقابله می‌پردازد و طی یک درگیری ̎الکس̎ را از پا در می‌آورد. سپس با اعتماد به نفسی که تا آن زمان در خود سراغ نداشته، منتظر رسیدن به پلیس می‌ماند.
ـ یکی از بهترین فیلم‌های هنسن و بیگانگان در قطار (آلفرد هیچکاک، ۱۹۵۱) دههٔ ۱۹۹۰. نیز از بهترین‌های سینمای نو ـ هیچکاک‌ی. تحول شخصیت اسپیدر و هویت یافتن او، به ظرافت در تغییر تدریجی اسامی چندگونه‌اش، تجلی می‌یابد: در آغاز همه او را ̎مک̎ صدا می‌زنند، ̎لو̎ او را به دختر همراهش ̎دامینیک̎ معرفی می‌کند، خود او در برخورد بعدی‌اش با دختر از نام ̎کرک̎ استفاده می‌کند و در پایان پیش از کشتن ̎لو̎ بر نام اصلی‌اش ̎مایکل̎ تأکید می‌ورزد. تأثیرپذیری هنسن از هیچکاک منحصر به جنبه‌های مضمونی نیست، او مثل مرادش سعی در پیوند دادن مجموعه‌ای از نشانه‌ها و الگوهای بصری برای القای مضامین خاص دارد. کاری از استادی که سابقهٔ همکاری با ساموئل فولر را نیز در کارنامه‌اش دارد. تأثیر فولر نیز در خشونت درونی و غیر قراردادی صحنهٔ سرقت از اغذیه‌فروشی به چشم می‌خورد.


همچنین مشاهده کنید

روزنامه آرمان ملیسایت همشهری‌آنلاینسایت جهان صنعت نیوزسایت آفتاب نیوزسایت دیدارنیوزخبرگزاری فارسسایت فراروروزنامه شرقروزنامه شهروندسایت اقتصاد 24