جمعه, ۷ بهمن, ۱۴۰۱ / 27 January, 2023
مجله ویستا

لوچیانو پاواروتی


لوچیانو پاواروتی
▪ لوچیانو پاواروتی(۱۹۳۵-۲۰۰۷)
لوچیانو پاواروتی در ۲۱ اکتبر ۱۹۳۵ در شهر مودنا متولد شد.
او تنها فرزند یک نانوای ساکن این شهر بود. در کودکی او به فوتبال بیش از موسیقی علاقه‌مند بود و به دلیل عضویت در تیم فوتبال مودنا به شهرتی محلی دست پیدا کرد.
پاواروتی برای اولین بار در گروه کر شهر مودنا به همراه پدرش آواز خواند، پدر پاواروتی بسیار علاقه‌مند به اوپرا بود و خود نیز به عنوان یک خواننده آماتور اوپرا آواز می‌خواند و جوایزی نیز دریافت کرده بود. پس از آنکه گروه کر مردان روسینی در یک رقابت بین‌المللی موفق به کسب جایزه شد، پاواروتی تصمیم گرفت تمام وقت خود را صرف موسیقی کند.
او برای اولین بار در مقام یک خواننده اوپرا در نقش رودولفو از شخصیت‌های اپرای لابوهمی اثر پوچینی، در خانه اپرای رجیو امیلیا آواز خواند. پاواروتی پس از موفقیت داخلی به شهر‌های آمستردام، وین، زوریخ و لندن رفت و در این شهرها نیز قطعاتی از آثار مشهر موسیقی را خواند.
در سال ۱۹۶۵ پاواروتی برای اولین بار به ایلات متحده آمریکا رفت و لوچیا دی لامرمور اثر دونیزتی را با جوان ساترلند در تالار اوپرای میامی اجرا کرد. پاواروتی در سالن اوپرای نیویورک متروپلیتن چندین اثر اوپرا اجرا کرد که با اقبال عمومی مواجه شد.
شهرت پاواروتی با حضور در گروه سه نفره اوپرا خوانانی که به مناسبت جام جهانی ۱۹۹۰ قرار بود به اجرای یکی از بیاد ماندنی‌ترین آثار موسیقی کلاسیک بپردازند، به اوج خود رسید. صفحه اجرای اوپرای پاواروتی به همراه خوسه کارراس و پلاسیدو دومینگوی اسپانیایی به پرفروش‌ترین صفحه اوپرای اوئل دهه ۱۹۹۰ در سراسر جهان بدل شد.
در سال ۱۹۹۲ نیز پاواروتی پا حضور پرنس چارلز و پرنسس دایانا در حضور ۱۵۰ هزار نفر اولین کنسرت کلاسیک تاریخ هاید پارک لندن را اجرا کرد. در ژوئن ۱۹۹۳ بیش ۵۰۰هزار نفر برای شنیدن صدای پاواروتی در سنترال پارک نیویورک گرد هم آمدند. در سپتامبر همان سال نیز پاواروتی برای ۳۰۰هزار نفر در پای برج ایفل آواز خواند.
درحالی که بسیاری از خوانندگان و علاقه‌مندان به موسیقی کلاسیک نسبت به اجرای اوپرا در فضای باز گلایه داشتند، مدافعان پاواروتی معتقد بودند، پاواروتی با اجرای اوپرا در فضای باز، علاقه به این نوع موسیقی را در میان مردم رواج می‌دهد و به آن‌ها فرصت گوش فرا‌دادن به یکی از بیاد ماندنی‌ترین صداهای تاریخ اوپرا را می‌دهد.
پاواروتی در کنار خوانندگی به تربیت خوانندگان اوپرا در حد استادی اهتمام می‌ورزید. این خواننده مشهور اوپرا ، آخرین اوپرای خود را در ماه مارس ۲۰۰۴ در سالن اوپرای پوچینی توسکا در نیویورک اجرا کرد.
پاواروتی سرانجام پس از ۷۱ سال عمر و به دلیل ابتلا به سرطان لوزالمعده در روز ۶ سپتامبر ۲۰۰۷ در زادگاهش مودنا و در حالی که تمامی اعضای خانواده و بسیاری از دوستانش بر بالینش بودند، درگذشت.
منبع : همشهری آنلاین


همچنین مشاهده کنید

سایت نورنیوزسایت فرادیدخبرگزاری ایرناسایت خبرآنلاینروزنامه همشهریسایت اقتصاد 24روزنامه تعادلسایت سلام نوسایت پارسینهسایت مثلث آنلاین