چهارشنبه, ۴ خرداد, ۱۴۰۱ / 25 May, 2022
مجله ویستا

امان از سکسکه


امان از سکسکه
گاهی تصورش هم مضحك است كه برخی مسائل پیش پاافتاده در بدن، امان آدمی را ببرد! سكسكه یكی از همین موارد است و بیشتر هم بدون اینكه متوجه شوید چه وقت و از كجا شروع شده، آغاز و پس از مدتی تمام می شود.
به طور كلی پدیده ناخوشایند سكسكه عبارت است از انقباضات ناخودآگاه مكرر عضله دیافراگم كه بیشتر یك نشانه است تا یك بیماری و در جریان، آن صدایی تند و سریع در اثر گرفتگی دیافراگم از دهان خارج شده و عضلات انتهای گلو را به هنگام دم می بندد.
به طور كلی در ابعاد سكسكه، دیافراگم (عضله بزرگ و نازكی كه قفسه سینه را از شكم جدا می سازد) و عصب فرنیك كه دیافراگم را به مغز وصل می كند، نقش دارند.
سكسكه ویژه یك فرد با شرایط خاص نیست و تقریباً همه (حتی جنین در رحم مادر) ممكن است دچار سكسكه شوند. سكسكه معمولاً پس از مدت كوتاهی خود به خود تمام می شود اما امان از وقتی كه این مدت آنچنان كه باید كوتاه نباشد! برای نمونه، مردی پس از ۲۰سال توانست به وسیله یك عمل جراحی از شر سكسكه ۲۰ساله اش خلاص شده و با آرامش به زندگی ادامه دهد.
اما اینكه به راستی اصلاً سكسكه چرا پدید می آید و چه عواملی سبب تشدید یا متوقف شدن آن می شوند، بعضاً ناشناخته اند. متخصصان بر این باورند كه به طور كلی، یك علت سكسكه تحریك اعصابی است كه عضلات تنفسی، بویژه دیافراگم را تحریك می كنند و سكسكه را به دو گونه كوتاه مدت و بلندمدت تقسیم می كنند. اینكه چگونه سكسكه كوتاه مدت به وجود می آید، معمولاً ناشناخته است؛ در صورتی كه سكسكه طولانی مدت و مكرر امكان دارد به دلایلی از جمله خوردن غذا، آشامیدن نوشیدنی داغ یا مواد تحریك كننده، مصرف برخی داروها، علل عاطفی، تحریك مثانه وحاملگی باشد.
برخی از بیماری ها و اختلالات درونی بدن نیز در این امر بی تأثیر نیستند. افرادی كه دچار اختلالات معده، مری، روده یا لوزالمعده هستند یا به هپاتیت یا سرطان كه از یك بخش بدن به كبد سرایت كرده است، نیز دچار سكسكه های طولانی مدت می شوند. سابقه عمل جراحی را هم كه به تازگی روی شكم انجام شده باشد، به این عوامل می افزایند.
در ضمن عواملی هم هستند كه سبب شدت دادن به سكسكه می شوند كه از جمله آنها می توان به دگرگونی در دمای محیط، خنده شدید، احساسات قوی، پر بودن معده، وجود یك بیماری كه میزان تندرستی فرد را پایین آورده باشد و در نهایت، مصرف داروهایی كه معده را آزرده می كنند، اشاره كرد.
سكسكه كوتاه مدت نشان دهنده یك بیماری نبوده بلكه به طور خود به خودی و با درمان های ساده برطرف می شود.
در مقابل، سكسكه مداوم فرد را مستأصل كرده و نیاز به انجام اقداماتی برای یافتن علت آن وجود دارد كه این طور سكسكه كردن وجود یك بیماری جدی را نیز می تواند مطرح كند.
درمان سكسكه های بلندمدت را بهتر است به متخصصان و بررسی های پزشكی واگذار كنید اما برای دوره های كوتاه مدت سكسكه، روش های گوناگونی وجود دارد كه هر یك از آنها روی افراد گوناگون تأثیرات متفاوتی دارد:
- نگهداشتن نفس برای مدت زمان ده ثانیه
- نوشیدن یكباره یك لیوان آب
- قورت دادن نان خشك یا یخ خردشده
- خوردن یك قاشق چایخوری شكر خشك
- تنفس داخل یك كیسه كاغذی
- ترساندن شخص یا عاملی كه سبب فراموشی سكسكه شود. در عین حال اگر سكسكه شما به طور مداوم بیش از هشت ساعت طول بكشد یا اگر احتمال می دهید كه دارویی سبب ایجاد این سكسكه شده، بهتر است به پزشك مراجعه كنید.
مانا لقمانی
منبع : روزنامه همشهری


همچنین مشاهده کنید

سایت آفتاب نیوزسایت همشهری‌آنلاینسایت عصرایرانسایت اقتصادنیوزخبرگزاری ایسناسایت تجارت نیوزوبگردیسایت ورزش سهسایت رویداد 24روزنامه ایران