جمعه, ۱۰ آذر, ۱۴۰۲ / 1 December, 2023
مجله ویستا

مومیائی باز می‌گردد - THE MUMMY RETURNS


مومیائی باز می‌گردد - THE MUMMY RETURNS
سال تولید : ۲۰۰۱
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : شان دانیل و جیمز جکس
کارگردان : استیون سامرز
فیلمنامه‌نویس : استیون سامرز
فیلمبردار : ایدریان بیدل
آهنگساز(موسیقی متن) : آلن سیلوستری
هنرپیشگان : برندان فریزر، ریچل وایس، فردی بوت، آرنولد ووسلو، راک، جان هانا و پاتریشا و لاسکس
نوع فیلم : رنگی، ۱۳۰ دقیقه


ماجرا در سال ۱۹۳۳، هشت سال پس از ماجراهای مومیائی (۱۹۹۹) رخ می‌دهد. ̎ریک اوکانل̎ (فریزر) جوانی آمریکائی که مدتی در خدمت لژیون خارجی بوده با محبوبهٔ باستان‌شناس خود، ̎اولین کارناهن̎ (وایس) ازدواج کرده و حالا در لندن اقامت دارند و پسر کوچک‌شان، ̎الکس̎ (بوت) را بزرگ می‌کنند. اما وقتی جسد مومیائی شده و سه هزار سالهٔ ̎ایمهوپت̎ (ووسلو) ـ که به موزهٔ بریتانیا انتقال یافته ـ زنده می‌شود تا یک بار دیگر تلاش‌های شرورانهٔ خود را برای نامیرائی از سر گیرد، آرامش خانوادگی آنان بر هم می‌خورد. در این بین یک تهدید قدیمی دیگر، این‌بار در شکل و شمایل ̎سلطان عقرب̎ (راک) رخ می‌نماید ـ سلحشوری توانمند که هم‌راه با لشکر ماوراءالطبیعه‌اش صورتی ابدی در زمان یافته‌اند. ̎ریک̎، برای نجات خانواده‌اش، مجبور است یک هرم اسطوره‌ای طلائی را بیابد و در این راه با فوجی از اسکلت‌های کوتوله و دیگر موجودات و حوادث خطرناک دست و پنجه نرم کند.
● مومیائی باز می‌گردد در واقع یک نسخهٔ بد از ایندیانا جونز (استیون اسپیلبرگ، ۱۹۸۴) است. صحنه‌های اکشن آن، دیگر بدیع و تازه نیستند، شخصیت‌ها کاریزما و جذابیت‌ خود را از دست داده‌اند، و خبیث‌ها هم جایشان را به موجودات خلق شده به وسیلهٔ کامپیوتر داده‌اند. این فیلم موفقیت تجاری‌اش را مدیون درخشش قسمت اول (مومیائی، سامرز، ۱۹۹۹) است، وگرنه از منظر سرگرم‌کنندگی، شخصیت‌پردازی و منطق روائی، یک کار سرهم‌بندی شدهٔ ناشیانه است. نه فیلم‌نامه سامرز منطق و مفهومی دارد و نه کارگردانی او توانسته است به درک آن‌چه روی پرده می‌گذرد، کمک کند، چون توالی قصه با این شاخه و آن شاخه پریدن‌ها از دست رفته است. اما فیلم‌برداری آن قابل تأمل است و جلوه‌های ویژه‌ای که به‌طور خاص در صحنه‌های اکشن می‌بینیم شگفت‌انگیزند. لارا کرافت: مهاجم مقبره (سایمن وست، ۲۰۰۱) بازسازی سینمائی یک بازی کامپیوتری بود، اما مومیائی باز می‌گردد را می‌توان یک بازی کامپیوتری بازسازی شده بر مبنای یک فیلم سینمائی تصور کرد.


همچنین مشاهده کنید

سایت دیدبان ایرانسایت نامه نیوزسایت دیجیاتوسایت تابناکروزنامه ابتکارسایت تاپ نازسایت دیپلماسی ایرانیسایت تجارت نیوزخبرگزاری تسنیمسایت اکوایران