چهارشنبه, ۱۲ بهمن, ۱۴۰۱ / 1 February, 2023
مجله ویستا

۳۱ خرداد ۱۳۶۰ سالگرد شهادت دکتر مصطفی چمران


۳۱ خرداد ۱۳۶۰ سالگرد شهادت دکتر مصطفی چمران
۳۱ خرداد سال ۱۳۶۰ دكتر مصطفی چمران از برجسته ترین چهره های پس از انقلاب اسلامی و ازمبارزان مؤمن و متعهد سالهای قبل از پیروزی انقلاب اسلامی درجریان جنگ تحمیلی رژیم بعثی عراق در منطقه دهلاویه خوزستان به درجه رفیع شهادت نائل آمد. او در سال ۱۳۱۱ شمسی در تهران متولد شد و پس از تحصیل در رشته فنی در دانشگاه تهران مقارن با كودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ به نهضت مقاومت ملی پیوست. این مبارز جوان برای ادامه تحصیل به آمریكا رفت و در آن كشور انجمن اسلامی دانشجویان مقیم آمریكا را تأسیس كرد .
بعد از واقعه تاریخی ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ راهی مصر شد و به مدت ۲ سال دورههای آموزش چریكی را گذراند. دكتر چمران دراین كشور با همكاری امام موسی صدرسازمان امل، بخش نظامی حركتُ المحرومین لبنان را پایه گذاری كرد و بدین ترتیب همچنان به مبارزه علیه ظلم و ستم ظالمان ادامه داد، تا این كه انقلاب اسلامی درایران به پیروزی رسید وایشان به وطن بازگشت . شهید چمران اولین گروههای مقاومت را تشكیل داد و كوششهای بسیاری جهت مبارزه با مخالفان انقلاب اسلامی در كردستان به عمل آورد .
منبع : مطالب ارسالی


همچنین مشاهده کنید

روزنامه ایرانخبرگزاری تحلیل بازارسایت رویداد 24خبرگزاری ایرناسایت اعتماد آنلاینسایت دیپلماسی ایرانیروزنامه تعادلخبرگزاری صدا و سیماسایت تاپ نازسایت دیدارنیوز