یکشنبه, ۱۹ آذر, ۱۴۰۲ / 10 December, 2023
مجله ویستا

بازگشت جدای - Return Of The Jedi


بازگشت جدای - Return Of The Jedi
سال تولید : ۱۹۸۳
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : لوکاس فیلم
کارگردان : ریچارد مارکواند
فیلمنامه‌نویس : لارنس کسدان و لوکاس، برمبنای داستانی نوشته لوکاس
فیلمبردار : آلن هیوم
آهنگساز(موسیقی متن) : جان ویلیامز
هنرپیشگان : مارک هامیل، هریسن فورد، کاری فیشر، بیلی دی ویلیامز، آنتونی دانیلز، پیتر می‌هیو، دیوید پروس، جیمز ارل جونز، فرانک، آز کنی بیکر، ایان و مک‌دیار مید و الک گینس.
نوع فیلم : رنگی، ۱۳۳ دقیقه.


در حالی که «دارت ویدر» (پروس) مشغول ساختن یک ستاره مرگ جدید و اصلاح شده در مدار سیاره «اِندور» است، «لوک‌اسکای واکر» (هامیل)، R2D2 (دانیلز) و C3PO (بیکر) را با پیغامی برای مذاکره به کاخ «جابا دِ هات» در سیاره تاتوئین می‌فرستد که «هان سولو» (فورد) را اسیر کرده است. از طرفی «پرنسس لیا» (فیشر) نیز در هیبت یک جایزه‌بگیر حرفه‌ای به کمک «چوباکا» (می‌هیو) برای نجات «هان» می‌رود. «لیا» موفق به نجات «هان» می‌شود اما «جابا دِ هات»، همه از جمله «لوک» را به دام می‌اندازد. با این حال آنان با کمک «لاندو کالریسیان» (ویلیامز) موفق به فرار می‌شوند و «لیا»، «جابا دِ هات» را می‌کشد. در بازگشت، «لوک» به دیدن «یودا» استاد قدیمی‌اش می‌رود که فاش می‌کند «دارت ویدر» پدر واقعی او است و این که «لیا» نیز خواهر دو قلویش است. او، «لیا» و بقیه با مأموریت تخریب سپر حفاظتی ستاره مرگ به اِندور می‌روند. «لوک» می‌گذارد تا «دارت ویدر» او را اسیر کند و نزد «امپراتور پالپاتاین» (مک‌دیار مید) ببرد که برای کشاندن «لوک» به جنبه تاریک نیرو، او را به دوئل با پدرش ترغیب می‌کند. در حین دوئل، «لوک» خشمگین نزدیک است «دارت ویدر» را بکشد که ناگهان به خود می‌آید و به جای «دارت ویدر»، امپراتور را می‌کشد. با کمک «ایووک‌ها»، بومیان ساکن اندور، «لیا» و «هان» موفق به انجام مأموریت‌شان می‌شوند و «کالریسیان» و دیگر نیروهای شورشی نیز ستاره مرگ را نابود می‌کنند. در اینجا «لیا» و «هان» که متوجه احساس هم به یکدیگر شده‌اند، نزد «لوک‌» می‌روند و با دوستان‌شان در جشن «ایووک‌ها» شرکت می‌کنند.
* آخرین قسمت (از نظر داستانیِ) مجموعه فیلم جنگ‌های ستاره‌ای، بازگشت پیروزمندانه نیروی خیر را نشان می‌دهد. این باشکوه‌ترین فیلم مجموعه است. به قول خود لوکاس تعداد جلوه‌های ویژه در نبردهای فضائی به دو برابر قسمت اول می‌رسد. داستان و شخصیت‌ها به کمترین میزان اهمیت خود رسیده‌اند و سرگرمی و تفریح بی‌امان حرف اول را می‌زند. فیلم برای شرکت فیلم‌سازی اینک معتبر لوکاس، لوکاس فیلم، ساخته شد. در 1996 نسخه‌های جدیدی از سه قسمت مجموعه با اصلاح کیفیت و افزودن بخش‌هائی (یا تزریق عناصری به صحنه‌های از پیش موجود!) به نمایش در آمد که فروش فوق‌العاده‌اش، ضمن پیشی گرفتن از فیلم‌های روز، اسطوره عامه‌پسند این مجموعه را زنده کرد و بر نبوغ لوکاس در مقام تهیه‌کننده مؤلف و هوشمند صحه گذاشت. در این مجموعه جونز دوبلور «دارت ویدر» و آز دوبلور «یودا» است.


همچنین مشاهده کنید

سایت نامه نیوزسایت انرژی پرسسایت چی بپوشمسایت اکوایرانسایت دیپلماسی ایرانیسایت تاپ نازروزنامه همشهریسایت جهان صنعت نیوزسایت خبرآنلاینسایت اصلاحات نیوز