دوشنبه, ۲۰ مرداد, ۱۳۹۹ / 10 August, 2020
مجله ویستا

تلاش برای حفظ یک ایده


تلاش برای حفظ یک ایده
«سوسیالیسم مبارزه‌ای همیشگی-جلد یک: ظهور واقعیات سوسیالیسم» نوشته گاسپارد اوبر لونسی کوکو، جک لودت به تازگی در فرانسه منتشر شده است. این کتاب تلاش دارد تا به‌رغم اهمیت پیشامدهای ناگهانی که درطول تاریخ متوجه سوسیالیسم شد این فلسفه سیاسی همچنان نقش عمده‌ای در ظهور و بروز رویدادها ایفا می‌کند. به علاوه اینکه سوسیالیسم همچنان پدیده‌ای جهانی است. سوسیالیسم اومانیسمی فعال است که پیامدهای آن تاثیرات شگرفی بر تمامی شهروندان و کشورهای اروپایی دارد. سوسیالیسم مولود دیروز نیست، ایده‌ای است که بیشتر از دو قرن است مسیر خود را می‌پیماید و به روشن کردن آینده پایان نداده است. قدمت این مکتب فکری ضرورت مطالعه بنیان‌ها را نشان می‌دهد و اهمیت معرفی پیشینه متفکران سوسیالیست را که نقش تاثیرگذاری را جهت ماندگاری این مکتب ایفا کرده‌اند ضروری می‌کند. به این دلیل نویسندگان این اثر تفکر اکثر سوسیالیست‌های بزرگ را در مقاطع زمانی عمده بر مبنای مسیر پیموده شده و عملکرد آنها برای تحقق سوسیالیسم معاصر شرح می‌دهند. آنها از این روش استفاده می‌کنند تا سرحد امکان سوسیالیسم به معنای واقعی کلمه را تعریف کنند. از خلال معرفی هر یک از این متفکران و نظریه‌های آنها مباحث گسترده‌ای طرح می‌شوند. در این اثر بر «مارکسیسم دگماتیک» تاکید بسیار شده است، مارکسیسمی که به نظر نویسندگان مانعی عمده در راه پیشرفت سوسیالیسم در قرن بیستم بوده است. همچنین در این اثر تلاش شده است گسدیسم (Guesdism) - برگرفته از نام ژول گسد رهبر سوسیالیست(۱۹۲۲-۱۸۴۵)- به عنوان شکلی از سوسیالیسم فرانسوی و تحولات مرتبط به آن از آغاز تا کنون تعریف شود. این اثر به همان اندازه که می‌تواند برای سوسیالیست‌ها بحث‌های گسترده‌ای باز کند برای علاقه‌مندان به تاریخ اندیشه‌های سیاسی سده‌های اخیر نیز می‌تواند جالب باشد.
به علاوه در این کتاب نشان داده می‌شود که سوسیالیسم در آغاز هزاره سوم به طرز اجتناب‌ناپذیری با آینده پیوند می‌خورد.این فرجام طبیعی هر تحول اجتماعی است. تنها در این میان یافتن شکل قطعی برای ظهور آن با تردیدها و تعلل‌هایی که باقی می‌مانند مطرح است. نویسندگان با آگاهی از این موضوع که هرکنشی ضرورتا پیامدهای مثبت و منفی بر تصادف‌های روزمره دارد خطی که گذشته را به آینده ربط می‌دهد یادآوری می‌کنند. بر مبنای این روش است که به‌گونه‌ای متفاوت و به‌طرز جدی به آینده پرداخته می‌شود. می‌توانیم مدعی شویم که این اثر با توجه به برگزاری کنگره حزب سوسیالیست در چندین ماه آینده به موقع بود.اثری که به بررسی عمیق میراث سوسیالیستی می‌پردازد و می‌تواند برای مردان و زنان عصر ما قابل توجه باشد. نویسندگان این کتاب نیز یکی جک لوده است کسی که ابتدا گولیست بود اما از سال ۱۹۵۸ تحت تاثیر پییر‌مندس فرانس و فرانسوا میتران قرار گرفت. او همواره مباحث مهمی را در مورد علت تحولات سیاسی باز کرده است. وی از بدو تاسیس حزب سوسیالیست در سال ۱۹۶۹ تا فوریه ۲۰۰۸ تاریخ وفاتش به عنوان فعال حزبی ایفای نقش کرده است. گاسپارد اوبرت لونسی کوکو نویسنده چندین اثر از جمله «جهش نوین سوسیالیستی»Un nouvel élan socialiste است. او باشگاه اندیشه Enjeux Socialistes et Républicains را نیز مدیریت می‌کند.

مجتبی نجفی
منبع : روزنامه کارگزاران


همچنین مشاهده کنید
خبرگزاری بازارروزنامه آرمان ملیروزنامه رسالتسایت ورزش سهسایت دیپلماسی ایرانیسایت رویداد 24سایت انصاف نیوزخبرگزاری ایرناسایت آفتاب نیوزخبرگزاری اسپوتنیک