سه شنبه, ۱۶ خرداد, ۱۴۰۲ / 6 June, 2023
مجله ویستا

آخرین تلاش - The Last Hurrah


آخرین تلاش - The Last Hurrah
سال تولید : ۱۹۵۸
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : کلمبیا
کارگردان : جان فورد
فیلمنامه‌نویس : فرانک نوجنت، براساس رمانی نوشته ادوین اوکانز.
فیلمبردار : چارلز لاتن جونیر
هنرپیشگان : اسپنسر تریسی، جفری هانتر، دایان فاستر، پت اوبراین، بازیل راتبون، دانلد کریسپ، جیمز گلیسن، ادوارد برافی، آرتور والش، جان کارادین، والاس فورد، فرانک مک‌هیو، جین‌دارول و فرانک آلبرتسن.
نوع فیلم : سیاه و سفید، ۱۲۱ دقیقه.


"فرانک اسکفینگتن" (تریسی) مدت‌هاست که شهردارشهری در شرق آمریکا است که بیشتر اهالی آن ایرلندی‌تبار هستند. او هر روز صبح یک شاخته گل سرخ زیر تک چهره همسر مرحومش می‌گذارد. پسرش (والش) یک جوان تهی‌مغز و به‌درنخور است که کاری جز نواختن موسیقی جاز و افتادن دنبال دخترها ندارد. هرچند که دوروبر "فرانک" را هم قطاران و همکاران سیاسی‌اش گرفته‌اند، اما او به‌جز خواهرزاده آرمان‌گرایش، "آدام کالفیلد" (هانتر) کس‌وکاری ندارد. "آدام" برای روزنامه‌ای به سردبیری "ایموس فورس" (کارادین) کار می‌کند که سخت مخالف مواضع "فرانک" است. "فرانک" برای یک پروژه ساختمان‌سازه تازه، از بانکداری به‌نام "کاس" (راتبون) وام می‌خواهد و با امتناع "کاس"، پسر عقب‌افتاده او را وادار می‌کند تا مثل یک آتش‌نشانی کار کند. "کاس" برای جلوگیری از آبروریزی پرداخت وام را می‌پذیرد، ولی از گروه مخالف "فرانک" نیز حمایت مالی می‌کند. "آدام" آخرین تلاش سیاسی "فرانک" را "آخرین هورا"یش می‌نامد؛ با این همه سرانجام "فرانک" شکست می‌خورد، به بستر می‌افتد سیاسی‌اش برای آخرین وداع به دیدنش می‌آیند.
٭ فیلم‌نامه از ابعاد کمیکی برخوردار است اما فورد دیدگاهی نسبتاً تلخ و یأس آلود به موضوع دارد و به نحو خاصی بر مرگ تأکید می‌کند. صحنه‌ها عمیقاً در سایه فرو رفته‌اند و حالت محزونی دارند. این فضاسازی نمایانگر اضمحلال شخصیت اصلی در مقام سیاستمداری با خصوصیات انسانی است. بعضی از صحنه‌ها (از جمله صحنه وداع آخر با تریسی) حقیقتاً به یادماندنی هستند. تریسی در یکی از "زنده"ترین بازی‌هایش، شخصیتی چندبعدی و کامل را بر پرده مجسم می‌کند. در سال ۱۹۷۷ برای تلویزیون (به کارگردانی وینسنت شرمن) بازسازی می‌شود.


همچنین مشاهده کنید

خبرگزاری ایرناسایت اقتصادنیوزسایت نورنیوزروزنامه دنیای اقتصادسایت ورزش سهسایت اکوایرانسایت لنداسپاسایت اعتماد آنلاینسایت برترینهاسایت الف