دوشنبه, ۲ خرداد, ۱۴۰۱ / 23 May, 2022
مجله ویستا

تمدن زاینده رود


تمدن زاینده رود
۱۳۰ تمدّن زاینده رود یک تمدّن دوران پیش از تاریخ است که پیرامون زاینده رود در ایران قرار داشت. رودخانه زاینده رود در بخش مرکزی ایران واقع است. مساحت این رودخانه پیرامون ۴۲.۰۰۰ ک.م است. استان اصفهان دربرگیرنده ۸۷.۷% رودخانه زاینده رود و باقی آن در استان های بختیاری و یزد جا گرفته است.
درباره این تمدّن چیز کمی شناخته شده است. نخستین پژوهش های باستان شناسی آغاز سال ۲۰۰۶ م، نشان می دهد که در یکی از خرده رودهای زاینده رود که به نام باتلاق گاوخونی (یا گاو خانه) در استان اصفهان شناخته شده است، اشاره بر آن دارد که یک شهر به خاک سپرده شده باستانی در نزدیکی روستای ورزنه وجود داشته است.
برپایه فرهنگ نژادی محلی، یک شهر باستانی و شکوفا، به نام کاوخانه یا بگفته برخی روایت ها به نام صبا، در نزدیکی روستای ورزنه وجود داشته که بوسیله جنگ و خشکسالی نابود شده است.
تپه تاریخی چادگان متعلق به هزاره پنجم پیش از میلاد و تپه تاریخی شمال باتلاق گاوخونی معروف به شهر صبا متعلق به هزاره سوم پیش از میلاد است. باستان‌شناسان تخمین می‌زنند این دو منطقه تاریخی که در آغاز و پایان محور زاینده‌رود قرار دارند، جزو نخستین تمدن‌های حاشیه زاینده‌رود در استان اصفهان هستند.
منبع : مطالب ارسال شده


همچنین مشاهده کنید

سایت بیتوتهسایت اقتصادنیوزسایت رویداد 24خبرگزاری ایسناسایت سلام نوسایت انصاف نیوزسایت برترینهاروزنامه شهروندخبرگزاری تسنیمخبرگزاری تحلیل بازار