چهارشنبه, ۲ مرداد, ۱۳۹۸ / 24 July, 2019
مجله ویستا

ماوس ها رابطه ای اند نه ضابطه ای


ماوس ها رابطه ای اند نه ضابطه ای
راستش خسته شدم از بس درباره دوربین و حسگر و لنز و سازنده ژاپنی و باقالی سر گذر بازارچه امین الدوله صحبت کردم. گفتم بد نیست این جلسه را به ماوس ها و انواع آن اختصاص دهیم. اینکه چرا ماوس ها را برای صحبت انتخاب کردم برمی گردد به دو، سه هفته پیش که در نمایشگاه رسانه های دیجیتال، شاهد بحث داغی با موضوع ماوس و تکنولوژی آن بودم که بین چهار، پنج جوان و نوجوان درگرفته بود و هیچ یک سخن رفیق خود را قبول نداشتند. دستگاه هایی که ماوس نامیده می شوند را از دو طریق می توان دسته بندی کرد. اول براساس نوع ارتباطی که با کامپیوتر برقرار می کند و دوم براساس سیستم تشخیص موقعیت خود.
بدین علت از دسته بندی براساس قیمت صرف نظر کردم که در دسته بندی دوگانه فوق مستتر است. به بیان دیگر استفاده از نوع تکنولوژی، قیمت ماوس را مشخص خواهد کرد.
● دسته بندی و نوع ارتباط
به طور کلی ماوس ها می توانند با سیم و بدون سیم به کامپیوتر متصل شوند. به بیان دیگر برای انتقال داده ها به کامپیوتر یا از جریان الکتریکی جاری در سیم استفاده می شود یا داده ها به صورت رادیویی به کامپیوتر القا می شوند. طبیعی است که استفاده از ماوس های بی سیم که بدان ها در انگلیسی Wireless یا Cordless گفته می شود بسی راحت تر است.
ماوس های سیم دار تا چند سال پیش از رابط قدیمی PS/۲ استفاده می کردند که معرف حضور است و چند صباحی است که استفاده از این نوع ماوس ها برای کامپیوترها کسر شأن دارد و رابط های USB عزیز شده اند. توجه داشته باشید که برای استفاده از ماوس های سیم دار USB نیازی به رابط های پرسرعت USB۲ ندارید و همان رابط های قدیمی ۱.۱ USB هم کفایت می کنند.
اما ماوس های بی سیم نیز برای ارتباط به گونه ای دیگر از رابط های USB استفاده می کنند. در واقع می توان گفت در مدل های بی سیم، سعی شده تا امواج رادیویی جایگزین سیم شود، همین و بس.
برای انتقال داده های رادیویی بین ماوس و کامپیوتر از یک فرستنده و گیرنده استفاده می شود. فرستنده در داخل ماوس قرار می گیرد و گیرنده که آنتن مختصری را شامل می شود از طریق یک رابط USB به کامپیوتر متصل می شود. این قبیل اتصالات کوچک را که از طریق رابط USB به کامپیوتر وصل می شوند را USB Dongle می گویند.
● چیزی به نام راحتی
اغلب ماوس های بی سیم می توانند تا فاصله چهار، پنج متری از کامپیوتر کار کنند و گاهی اوقات هم از فاصله ۲۰ ، ۳۰ سانتیمتری کامپیوتر را تشخیص نمی دهند. توصیه مهم در انتخاب ماوس بی سیم توجه جدی به نام و اعتبار سازنده است. اگر تا قبل از این عادت به خرید ماوس های کولی و بی خانمان داشتید این عادت خود را هنگام خرید ماوس های بی سیم فراموش کنید و انواع صاحب دار آن را تهیه کنید تا گرفتار عواقب بعدی آن نشوید.

جواد زارعی
منبع : روزنامه سرمایه
همچنین مشاهده کنید
 مرور روزنامه‌ها

 گزارش / تحلیل وبگردی

 از میان خبرها
خبرگزاری ایرناروزنامه آرمانخبرگزاری تسنیمروزنامه خراسانسایت فرارو