جمعه, ۱۰ آذر, ۱۴۰۲ / 1 December, 2023
مجله ویستا


شما ، «مشاور» و «مشاوره»


شما ، «مشاور» و «مشاوره»
تجربه کردن در طی زندگی امری معمول است. در هر مقطع زمانی ممکن است شخص جهت شناخت بهتر خود و مواجهه با نگرانی هایش نیازمند کمک یک مشاور یا درمانگر باشد. برای کسانی که به دنبال مشاوره هستند این مطلب مروری کلی بر فرآیند مشاوره، چه انتظاری از مشاور می رود، مسئولیت های مراجع در فرآیند مشاوره، گام های استفاده بهتر از مشاوره و مشکلات احتمالی که ممکن است در طی مشاوره ایجاد شوند را فراهم می سازد.
به زبان ساده، مشاوره عبارت از هر نوع ارتباطی است که در آن یک شخص به شخص دیگر برای فهم بهتر خود و حل و فصل مشکلاتش کمک می کند. دوستان و بستگان نوعی مشاوره ارائه می دهند، همینطور افراد مذهبی، راهنمایان تحصیلی، معلمان و خیلی از افراد دیگر نیز همین کار را می کنند. اما کارشناسان دفاتر مشاوره به دلیل آموزش وسیع خود در روانشناسی و رفتار انسانی مشاوره هایی متفاوت با دیگران ارائه می دهند. آنها تجارب وسیعی در ایجاد روابط یاورانه و در کار با مشکلات مختلف دارند.
● چه انتظاری از مشاور خود می توانید داشته باشید؟
شما می توانید انتظار کسی را داشته باشید که با علاقه به دل مشغولی های شما گوش کرده و کمک می کند تا درک بهتری از آنها داشته باشید و بنابراین بتوانید با راحتی و کارآمدی بیشتری با مشکلاتتان مواجه شوید. مشاورتان با جدیت به مشکلات شما پرداخته و مایل است شما با آزادی و بطور صریح مسائل مورد علاقه خود را مطرح سازید. مشاور از شما سئوالاتی را در مورد خودتان به صورت مستقیم و مشخص خواهد پرسید.
از آنجاکه مشاوران عقاید مختلفی در مورد نحوه تغییر مردم دارند، آنها از نظر میزان صحبت کردن در جلسات، تکالیفی که از شما خواهند خواست و تمرکزشان بر موضوعات با همدیگر فرق می کنند. اگر می خواهید بدانید که در جلسات مشاوره چه چیزی خواهد گذشت به طریق مختلف در آن باره بپرسید. مشاوران مهارت یا دانش جادویی ندارند و نمی توانند بطور مستقیم مشکلات شما را حل و فصل نمایند. مشاور می خواهد که با شما کار کند ولی آنچه را که خودتان می توانید انجام دهید، برای شما انجام نخواهد داد. به استثنای پیشامدهای غیرمعمول(از قبیل خطر خودکشی) مشاور در رابطه با مسائل بیان شده از جانب شما به شدت رازدار خواهد بود و در موارد استثنایی نیز موضوع را به صورت صریح با شما در میان خواهد گذاشت.
● مسئولیت های شما در مشاوره
مسئولیت های اصلی شما در مشاوره عبارت هستند از; شرکت منظم در جلسات برنامه ریزی شده، صحبت رک و صریح در مورد آنچه که شما را رنج می دهد و انجام تکالیف منزل که توسط مشاور از شما خواسته می شود. انتظار بر این است که اگر قادر به عمل به تکالیف فوق نباشیدف موضوع را با مشاور در جریان بگذارید. اغلب مشاوران از شما می خواهند که چیزی جدید یا «رویکردی متفاوت» را امتحان کنید. یک چیز دیگر که مشاورتان از شما انتظار دارد این است که آماده آزمایش و تلاش برای انجام کارها باشید. بدون اینکه سعی در نتیجه گیری شتابزده داشته باشید. همچنین انتظار می رود که در صورت حل مشکلاتتان موضوع را به اطلاع مشاور خود برسانید و البته اگر پیشرفتی نیز در خود مشاهده نکردید، مشاورتان را مطلع سازید. این موضوع بسیار مهم است، مشاورتان به شدت خواهان بهره گیری شما از مشاوره است.
● مشکلات معمول در مشاوره
یکی از گام های مشکل در مشاوره زمانی است که شما برای اولین بار یک مشاور را ملاقات می کنید. تصمیم به رفتن برای مشاوره، گام اول در فرایند تغییر است. وقتی این تصمیم را گرفتید ساز و کار تغییر به جریان خواهد افتاد. در فرایند تغییر نحوه تفکر، احساس یا رفتار خود، باید بکوشید تا شیوه های جدید انجام کارها را امتحان نمائید. این ممکن است شما را مضطرب یا ناکام کند. همچنین در طی مشاوره امکان دارد به این نتیجه برسید که چیزهایی که قبلا شما آنها را فقط به صورت مثبت یا منفی می دیدید، کاملا متفاوت هستند. چالش یا محدودیت های مذکور نیز ممکن است در شما احساس ناکامی بوجود آورد، اما با پذیرش و تمرین متوجه می شوید که قادر به برطرف کردن محدودیت ها و نقاط ضعف خود بوده و جنبه هایی جدید و مهیج در خود، خواهید یافت.
▪ گام های آماده شدن برای بهره بردن از مشاوره
- آماده تمرکز بر مشکل یا موضوع خاصی باشید.
- آماده رفتن به جلسات مشاوره باشید.
- به جلسات مشاوره ای خود توجه کرده و نقش فعالی در آن داشته باشید.
- تکالیف منزل خود را انجام دهید یا حداقل سعی خود را بکنید.
- اگر احساس می کنید از مشاوره سود نمی برید، موضوع را به مشاور خود بگوئید.
منبع : روزنامه ابتکار


همچنین مشاهده کنید

سایت فراروسایت چیدانهسایت دیجیاتوخبرگزاری فارسخبرگزاری ایرناخبرگزاری تحلیل بازارسایت خبرآنلاینسایت فرادیدسایت انصاف نیوزروزنامه ایران