چهارشنبه, ۲ فروردین, ۱۴۰۲ / 22 March, 2023
مجله ویستا

شب و شهر - NIGHT AND THE CITY


شب و شهر - NIGHT AND THE CITY
سال تولید : ۱۹۹۲
کشور تولیدکننده : امریکا
محصول : جین رزنتال و اروین وینکلر
کارگردان : وینکلر
فیلمنامه‌نویس : ریچارد پرایس، بر مبنای فیلم شب و شهر جولز داسین با فیلمنامهٔ جو آیزینگر از رمان جرالد کرش
فیلمبردار : تاک فوجیموتو
آهنگساز(موسیقی متن) : جیمز نیوتن هوارد
هنرپیشگان : رابرت دنیرو، جسیکا لانگ، کلیف گورمن، آلن کینگ، جک واردن، ایلای والاک، باری پریموس، جین کرک‌وود، پدرو سانچز
نوع فیلم : رنگی، ۱۰۴ دقیقه


ـ نیویورک. ̎هاری فابیان̎ (دنیرو)، وکیل دعاوی جاه‌طلب، که از مشتریان پروپا قرص کلوب شبانهٔ بوکسورهاست، می‌فهمد که ̎ آل̎ (واردن)، برادر ̎بوم بوم̎ (کینگ) ـ مدیر برنامه‌های مشتزنی به نام ̎سانچز̎ (سانچز) ـ قبلاً مشتزن بوده و تلاش می‌کند تا با تشویق او به بازگشت به رینگ، وارد حرفهٔ مسابقات مشتزنی شود، ولی احتیاج به پول دارد. ̎هلن̎ (لانگ) ـ همسر ̎فیل̎ (گورمن)، صاحب کلوب ـ که با ̎هاری̎ رابطه دارد، ̎فیل̎ را راضی می‌کند که مقداری پول به ̎هاری̎ قرض بدهد و در عوض ̎هاری̎ هم برایش جواز تأسیس کافه‌ای مستقل را می‌گیرد. ̎فیل̎ به رابطهٔ زنش با ̎هاری̎ پی می‌برد، ̎ آل̎ پیش از مسابقه دچار سکتهٔ قلبی می‌شود و افراد ̎بوم بوم̎، ̎هاری̎ را با تیر می‌زنند و مجروح می‌کنند.
ـ هرچند شب و شهر نسبت به نخستین فیلم وینکلر (گناهکار به دلیل سوء ظن، ۱۹۹۱)، برای او پیشرفتی به شمار می‌آید، ولی هنوز هم این احساس وجود دارد که این فیلم در واقع اثر تهیه کننده است. در ظاهر، همه چیز سر جای خودش است: بازسازی یک فیلم نو آر کلاسیک (با فیلمنامهٔ پرایس که از کشتی به مشتزنی و از لندن به نیویورک منتقل شده) ودنیروی افسانه‌ای. اما با ترانهٔ ̎وولی بولی̎ روی باند صدا و تمرکز بیش از حد فیلم روی دنیرو، اجتناب از سایهٔ سنگین پائین‌ شهر، ۱۹۷۳ (و شاید دوستان خوب، ۱۹۹۰) مارتین اسکورسیزی، که وینکلر یکی از تهیه‌کنندگانش بوده، غیر ممکن است، و بلافاصله مشخص می‌شود که شب و شهر نمی‌تواند هیچ عنصر اخلاقی، معنوی یا حتی خانوادگی خلق کند که مثلاً با رابطهٔ میان دنیرو و هاروی کایتل در پائین شهر رقابت کند.


همچنین مشاهده کنید

خبرگزاری ایرناسایت بیتوتهسایت اکوایرانسایت فراروروزنامه تعادلسایت ساعدنیوزسایت نامه نیوزخبرگزاری ایلناخبرگزاری مهروبگردی