سه شنبه, ۲۹ مرداد, ۱۳۹۸ / 20 August, 2019
مجله ویستا

اندر احوالات هجمه های اخیر علیه دانشگاه آزاد


اندر احوالات هجمه های اخیر علیه دانشگاه آزاد
چند روزی است که سایت جهان نیوز فیلمی را در سایت خود قرار داده است که در آن ادعاهایی علیه دانشگاه آزاد مطرح شده است.این فیلم و ماجراهایی که اخیرا پیرامون دانشگاه آزاد پیش آمده ، من را مجبور کرد که در این رابطه مطلبی بنویسم.
دانشگاه آزاد یکی از بزرگترین افتخارات نظام مقدس جمهوری اسلامی است.فقط کافیست نگاه کوچک و البته منصفانه ای به خدمات این دانشگاه بیندازید تا متوجه عمق اثر گذاری آن بشوید.تاثیرات فرهنگی ، اجتماعی ، اقتصادی و سیاسی دانشگاه آزاد در سراسر کشور نمایان است.البته کاملا طبیعی است که دانشگاه آزاد مانند تمام مجموعه های دولتی و غیر دولتی ، دارای ضعفهای عمده و اساسی است که باید به مسئولین آن تذکر داد تا برای رفع آنها اقدام کنند.بعضی مواقع حرف هایی زده می شود که واقعا در ظاهر خنده دار و در باطن اندهبار است.حتما این جمله را شما هم شنیده اید : ((اگر دانشگاه آزاد نبود ، لوازم آرایش بر روی دست فروشنده ها باد می کرد!!)).به کسانی که این جمله را قبول دارند ، پیشنهاد می کنم یک سر به دانشکده هنر های زیبای دانشگاه معزز تهران (نماد آموزش عالی کشور) بزنند.آیا می دانید که تنها دانشگاهی که در آن دخترها با روسری به دانشگاه می روند ، این دانشگاه است ؟ خب ، این از وضعیت دانشگاه تهران.حالا برویم سراغ دانشگاه شریف که معروف ترین دانشگاه ایران است.حدود ۶ ماه پیش بود که برای حضور در جشنواره مکانیک شریف به این دانشگاه رفتم.خصوصیات ظاهری دختران و پسران ، تفاوت چندانی با دانشگاه خودمان نداشت.اصلا مگر شخصیت و طرز تفکر افراد بوسیله سوادشان مشخص می شود ؟ مگر کسی که در دانشگاه شریف درس می خواند ، باشخصیت تر و با شعورتر از بقیه دانشجویان دانشگاه های دیگر است ؟ من ، خودم هستم.چه در دانشگاه شریف باشم ، چه در دانشگاه تهران و چه در دانشگاه آزاد تهران جنوب ، همین خصوصیات اخلاقی را دارم.این طرز تفکر مسخره که دانشجویان دانشگاه آزاد را از طبقه مرفه و بی دین جامعه می داند ، باید عوض شود.در ضمن چرا خودمان را گول می زنیم.واقعیت جامعه امروز ما این است که دختران زیادی به حجاب اهمیت نمی دهند.در واقع دختران دانشجو نمونه کوچکی از دختران جامعه هستند.پس اینکه بگوییم همه دانشجویان دانشگاه آزاد ، قرتی هستند و دین و ایمان ندارند ، همانقدر مسخره است که بگوییم همه دانشجویان دانشگاه سراسری ، نماز شب خوان هستند (کمونیست های دانشگاه تهران که یادتان نرفته).در مورد تاثیرگذاری دانشگاه آزاد در پیشرفت کشور هم فقط به ذکر یک نمونه اکتفا می کنم.این یادداشت توسط یکی از دانشجویان دانشگاه آزاد واحد شهر قدس نوشته شده است : ((دیروز استاد روش تحقیق می گفت دانشگاه آزاد هرجا تاسیس شد به دنبال خودش فرهنگ و اقتصاد برد . همین شهرقدس خودمون قبل از تاسیس دانشگاه آزاد کسی جرات نمی کرد از توش رد بشه . می گفتن آدمخوارن، گرگ می خوردت و از این حرفا ولی الان همه خانه و زندگیشونو فروختن و یک تاکسی خریدن انداختن تو خط دارن باهاش کار می کنن.وضعشون هم توپ شده .بعد یکی از بچه ها تیکه انداخت گفت استاد ، باکلاس هم شدن.همه خندیدن ولی واقعیت داره.روی فرهنگ اونها تاثیر گذاشته.دیگه بچه های زعفرانیه و نیاوران را تحویل نمی گیرن...)).
یکی دیگر از مباحثی که معمولا به صورت چماق بر سر دانشگاه آزاد کوبیده می شود ، کیفیت آموزشی آن است.در اینجا باید بحث را به دو قسمت تقسیم کنیم : الف) دانشگاه های آزاد برتر ب)دانشگاه های آزاد عادی.
الف) دانشگاه های آزاد برتر :
آیا می دانید رتبه نخست مسابقات رباتیک به طور بلامنازع در اختیار چه دانشگاهی است ؟ آیا می دانید رتبه دوم مسابقات خرپای ماکارونی متعلق به چه دانشگاهی است ؟ اگر سوالات بالا را از دانشجویان دانشگاه های برتر سراسری هم بپرسید ، به شما جواب خواهند داد که دانشگاه آزاد قزوین رتبه نخست مسابقات رباتیک و دانشگاه آزاد کرج هم بعد از دانشگاه امیرکبیر ، رتبه دوم مسابقات خرپای ماکارونی را در اختیار دارد.بعضی از واحد های دانشگاه آزاد ، به اذعان تمامی مسئولین کشور در سطح دانشگاه هایی چون علم و صنعت و خواجه نصیر هستند.اصلا چرا راه دور برویم.همین دانشگاه تهران جنوب خودمان.تمامی اساتید ما در دانشگاه های شریف ، امیرکبیر ، علم و صنعت و تهران تدریس می کنند.وقتی دکتر رستمی - عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف که در دانشگاه تهران جنوب درس دینامیک را تدریس می کند - دانشگاه تهران جنوب را در سطح عالی توصیف می کند ، آیا دیگر جایی برای صحبت باقی می ماند ؟ بیایید حداقل با خودمان رو راست باشیم.یکی از دوستان من که الان در دانشگاه تهران جنوب ، مهندسی برق می خواند ، رتبه کنکورش ۴۰۰۰ بود و مهندسی مکانیک دانشگاه سمنان قبول شد.ترم اول را آنجا رفت اما وقتی وضعیت اسفبار آن دانشگاه را دید ، برگشت و الان در تهران جنوب درس می خواند و بسیار هم راضی است.همه دانشگاه های سراسری که مثل شریف و امیرکبیر نیستند.دانشگاه سراسری هم مثل دانشگاه آزاد ، واحدهای خوب و بد دارد.
ب) دانشگاه های آزاد عادی :
کسی که در فلان دانشگاه دورافتاده درس می خواند ، قطعا سطح معلومات و سوادش در همان حد بوده است.بارها دیده ام که کسانی در دانشگاه فلان درس می خوانند ، اعتراض می کنند که سطح دانشگاه پایین است.خب عزیز من ، سطح معلومات تو که در کنکور مشخص شده است (درست یا غلط) در همین اندازه است.تو نباید انتظار داشته باشی که برای تو با رتبه ۵ رقمی همان استادی را بیاورند که برای دانشجوهای تک رقمی میاورند.در ضمن همین واحدهای عادی دانشگاه آزاد هم باعث شده است تا سطح سواد عامه مردم بالا برود و همچنین از بالا رفتن جمعیت بیکاران جلوگیری می کند.اینکه یک نفر به جای علافی و حتی افتادن در کارهای گناه ، سرش مشغول درس و کتاب بشود و وقت کمتری برای بی بند و باری داشته باشد ، بد است ؟ فکرش را بکنید که این همه دختر دانشجو در دانشگاه آزاد اگر قرار بود صبح تا شب در هفت حوض و هفت تیر و جردن ، خیابان ها را متر کنند ، چه فاجعه ای اتفاق می افتاد ؟ بیایید منصف و منطقی باشیم.
در مورد فیلم سایت جهان نیوز هم چند مورد مطرح است.اول اینکه به راحتی می توان در صحت آن ادعای تشکیک کرد.چون هیچ دلیلی برای اثبات اینکه این فیلم مربوط به دانشگاه آزاد است وجود ندارد و فقط صدایی که از طرف این سایت بر روی فیلم گذاشته شده است ، این موضوع را مطرح می کند.دوم اینکه در دانشگاه آزاد هم مانند خیلی از نهادهایی که گردش مالی زیاد دارند ، فساد وجود دارد.من منکر وجود فساد در مدیریت دانشگاه آزاد و به طور کلی در هیچ نهاد و سازمانی نیستم.هیچ رابطه ای هم با مسئولین دانشگاه آزاد ندارم که الکی سنگشان را به سینه بزنم.من می گویم اگر گردانندگان سایت جهان نیوز اینقدر به برقراری عدالت و بازستانی حق مظلوم از ظالم علاقه مند هستند ، چرا گزارشی از فسادهای دانشگاه پیام نور منتشر نمی کنند ؟ چرا فساد قوه قضاییه که بر همگان آشکار است را بررسی نمی کنند ؟ چرا به ایران خوردو و سایپا که غول های صنعت کشور هستند پرداخته نمی شود ؟ چرا کسی نمی پرسد که پراید اصل که در کره تولید می شود ، در همان کشور ۱۰۰۰ دلار است اما در ایران قیمت این ماشین حدود ۹ برابر است ؟ هر موقع که سایت جهان نیوز و سایر سایت های تخریبگر دانشگاه آزاد به این سوالات پاسخ داند ، آنوقت انتظار پاسخگویی از دانشگاه آزاد را داشته باشند.سومین موردی که می توان درباره فیلم اشاره کرد این است که کسانی مدعی این فیلم شده اند و آن را پیراهن عثمان کرده اند و به خاطر روسری از سر یک دختر کشیدن ، سینه چاک می دهند که خودشان چند روز قبل ، از مجازاتی که برای یکی از اعضای کمپین یک میلیون امضا تعیین شده بود ، اظهار شکایت کرده بودند.بد نیست بدانید که یکی از محورهای اصلی کارکرد این کمپین ، ابراز انزجار از حجاب و تقاضای اجبار بی حجابی در جامعه است (دقت کنید که اجبار در بی حجابی ، نه اینکه هرکس دوست داشت حجاب داشته باشد و هرکس دوست نداشت ، حجاب نداشته باشد).
متاسفانه مسئله دانشگاه آزاد ، تبدیل به یک مسئله سیاسی شده است.با تمام احترامی که برای آقای احمدی نژاد قائلم و با وجود عشقی که به ایشان می ورزم ، عملکرد ایشان در این زمینه را مغایر با آرمان هایی می دانم که خودشان به من یاد داده اند.مطمئن باشید که کلیه جهت گیری ها در زمینه دانشگاه آزاد ، سیاسی است.هم تهاجم امثال آقای سیلمی نمین سیاسی است و هم دفاع امثال آقای زیباکلام.به طور مثال ، این مطلب که نوشته آقای زیباکلام است ، کاملا منطقی است و شدیدا هم مورد قبول من است اما جای یک سوال باقی می ماند و آن هم اینکه اگر کسی به غیر از آقای هاشمی رفسنجانی در راس دانشگاه آزاد بود ، باز هم زیباکلام از دانشگاه آزاد دفاع می کرد ؟ اگر مدیریت این دانشگاه بر عهده یکی از افراد دولت بود ، باز هم دوم خردادی ها و در راسشان آقای زیباکلام از دانشگاه آزاد دفاع می کردند ؟
مخلص کلام اینکه من دانشگاه آزاد را یک مجموعه عالی و یک فرصت ناب برای پیشرفت و توسعه کشور می دانم که باید به فسادهای آن (که یقینا وجود دارد) رسیدگی کرد و با مسئولین متخلف آن برخورد کرد و با هرس کردن ریشه ها و برگ های زاید ، بر تجلی آن افزود.
مهدی خانعلی زادههمچنین مشاهده کنید

 مرور روزنامه‌ها

 گزارش / تحلیل وبگردی

 از میان خبرها


سایت زومیتروزنامه آفتاب یزدخبرگزاری فارسخبرگزاری یورونیوزسایت نامه نیوز