دوشنبه, ۳ مهر, ۱۴۰۲ / 25 September, 2023
مجله ویستا

سامی به جنوب می‌رود - Sammy Going South


سامی به جنوب می‌رود - Sammy Going South
سال تولید : ۱۹۶۳
کشور تولیدکننده : انگلستان
محصول : مایکل بالکن
کارگردان : الکساندر مکندریک
فیلمنامه‌نویس : دنیس کانان، برمبنای رمانی نوشته و هـ. کاناوی
فیلمبردار : اروین هیلی‌یر
آهنگساز(موسیقی متن) : تریسترام کاری.
هنرپیشگان : ادوارد گ. رابینسن، فرگوس مکاند، کنستانس کامینگز، هاری هـ. کوربت، پل استاسینو، زنا واکر و ضیاء محی‌الدین.
نوع فیلم : رنگی، ۱۱۸ دقیقه.


"سامی هارتلند" (مکلاند)، پسرک ده‌ساله‌ای که پدر و مادرش در بمباران پورت سعید، در جریان بحران کانال سوئز، کشته شده‌اند، تصمیم می‌گیرد برای دیدن عمه‌اش به دوربان آفریقای جنوبی برود، بی‌توجه به این که باید پنج هزار مایل طول قاره آفریقا را طی کند. در راه یک دست‌فروش سوری (محی‌الدین) با او همراه می‌شود و می‌خواهد از او سوء استفاده کند، اما تصادف می‌کند و می‌میرد. "سامی" با "گلوریا فون‌ایمهوف" (کامینگز)، یک جهانگرد پولدار آمریکائی، آشنا می‌شود، با این همه به او اعتماد نمی‌کند و فرار می‌کند. هم‌راه بعدش‌اش، "کاکی وین‌رایت" (رابینسن)، یک قاچاقچی الماس و شکارچی است که "سامی" را به مخفیگاهش می‌برد، تیراندازی یادش می‌دهد و از گذشته برایش تعریف می‌کند. سرانجام با دستگیری "کاکی"، خوشبختی‌شان به پایان می‌رسد. در زندان، "کاکی" عمه "سامی" (واکر) را می‌بیند و از او می‌خواهد که بگذارد "سامی" سفرش را به تنهائی ادامه دهد. وقتی بالاخره "سامی" به دوربان می‌رسد، عمه‌اش آن‌جاست.
٭ آخرین فیلم مکندریک در همان دوره خود نیز بسیار از مد افتاده و کهنه به نظر می‌رسید. این‌جا نه مکلاند برای نقش خود مناسب است و نه رابینسن پیر و از نقش افتاده. خود مکندریک نیز که پیش از این چند سالی از کار دور بوده ظاهراً رمق و حوصله پروراندن داستان یا حداقل استفاده از لوکیشن‌های دیدنی را نداشته است.


همچنین مشاهده کنید

سایت نورنیوزسایت اصلاحات نیوزسایت زومیتسایت ساعدنیوزسایت انصاف نیوزسایت مجله شبکهروزنامه آرمان ملیروزنامه تعادلسایت جهان صنعت نیوزروزنامه ایران