جمعه, ۷ مهر, ۱۴۰۲ / 29 September, 2023
مجله ویستا

ویروس و علائم آن در یک نگاه


ویروس و علائم آن در یک نگاه
گاهی اوقات احساس می شود که برنامه های کامپیوتر درست اجرا نمی شود و یا سیستم بی دلیل دچار وقفه است . از بین دلایل مختلف این امر یکی وجود ویروس است که از نشانه های وجود آن در سیستم می توان به موارد زیر اشاره کرد :
۱- انجماد بی دلیل
۲- پر شدن بی دلیل RAM
۳- روشن ماندن هارد در زمان استفاده نشدن
۴- تغییر تاریخ فایل های اجرایی مهم و با پسوند COM و EXE
۵- حضور فایل های بیگانه
۶- از بین رفتن بخشهایی از برنامه های موجود در سیستم و گاهی کل آنها
طبقه بندی از ویروسها
۱- خود ویروس که با پسوند های اجرایی و کاهاً حالت ضمیمه به غیر اجرایی ها به محض ورود مشغول انجام دستورات داده شده می گردد.
۲- کرم ها که با پر کردن رم و ایجاد حفره در سیستم ایجاد اختلال می کنند.
۳- اسب های تروا که معمولا در باکسهای برنامه به صورت نهفته وجود دارند و منتظر اجرا هستند و به همین علت به آنها اسب تروا میگویند.( حتما داستان جنگ اساطیری روم را شنیده اید که سربازان رومی با مخفی شدن در اسب تروا توانستند به داخل شهر یونانی ها وارد شوند و جنگ را به نفع خود تمام کنند.عملکرد این ویروس عیناً همانند همین اسب و سربازان است. بدین ترتیب که اسب باکس یا جعبه برنامه است و به جای سربازان ویروس مخفی شده است.)
۴- بمبها
۱-۴ بمب منطقی : این بمب به عملکرد خاصی حساس است . مانند استارت ویندوز یا اجرای یک برنامه
۲-۴ بمب زمانی : همانطور که از نامش پیداست در زمان خاصی عمل می کند. مانند چرنویل که در سالروز واقعه چرنویل روسیه عمل میکند.
۳-۴ بمب خوشه ای : این بمب در یونیکس استفاده می شود که لازم به توضیح نمیبینم عملکرد آنرا تفضیل کنم


همچنین مشاهده کنید

سایت جهان صنعت نیوزروزنامه آرمان ملیسایت مجله شبکهسایت اقتصادنیوزسایت آفتاب نیوزروزنامه توسعه ایرانیسایت انتخابروزنامه تعادلسایت چیدانهسایت دیدبان ایران