شنبه, ۳۱ اردیبهشت, ۱۴۰۱ / 21 May, 2022
مجله ویستا

کودکان کارآفرین آخرین نجات‌گران


کودکان کارآفرین آخرین نجات‌گران
بسیاری از بچه‌های امروزی در حال بهره‌گیری از مزایا و امتیازاتی هستند که والدین در اختیار آن‌ها قرار داده‌اند تا از آن لذت ببرند. آن‌ها قادر به درک این نکته نیستند که زندگی راحت و تا حدی تجملی آن‌ها تنها در سایه تلاش طاقت‌فرسا و از خود گذشتگی‌های والدینشان بوده است.
اگر چنین وضعیتی همچنان دنبال شود و کودکان ما تنها مصرف کننده نتایج فعالیت‌های شبانه‌روزی والدین باشند این امر هم برای خانواده‌ها و هم باری جامعه پیامدهای بسیار نامطلوبی در پی خواهد داشت. بنابراین ضرورت دارد که کودکان امروز خود ارزش پول را درک کنند و برای آن ارزش قائل شوند و بدانند که چگونه به‌دست می‌آید و چگونه باید خرج شود. همچنین آن‌ها باید یاد بگیرند که بیشتر متکی به‌خود، منضبط، متعهد و مسئول باشند. نسل امروز و آینده ما همچون گذشته دیگر نمی‌تواند از رودخانه زمانه خویش که جریان آرامی داشت به آسانی عبور کند. آنان اکنون باید از یک رودخانه بسیار خروشان عبور نمایند و این خود نیازمند کسب توانمندی‌های فراوان است.
یک شیوه بسیار خوب برای اینکه بچه‌ها چنین ویژگی‌های مثبتی را به‌دست آورند این است که در مورد کسب و کار به آن‌ها آموزش داده شود و به آن‌ها اجازه دهیم که احساس کنند کسب و کاری را اداره می‌کنند.
برنامه ”مرکز رشد کارآفرینی کودک“ در جستجوی چنین هدفی طراحی شده است. از طریق آموزش‌ها و فعالیت‌های متنوع، کودکان یاد خواهند گرفت که خودشان تجربه‌های جدید را امتحان کنند و برای رسیدن به اهداف مبارزه نمایند و از عهده مشکلات واقعی برآیند. همچنین آن‌ها خواهند آموخت که از نظر اجتماعی مسئول باشند و محیط زندگی‌شان را دوست داشته باشند. زمانی‌که کودکانتان در حال بزرگ شدن هستند، آن‌ها را برای رویاروئی با چالش‌های جهان آماده کنید.
مرکز رشد و توسعه خانواده کارآفرین شهرداری منطقه ۱۰ با هدف ترویج و آموزش فرهنگ کارآئی و تربیت نیروهای کارآفرین به‌عنوان اولین مرکز از مراکز بیست و دوگانه مراکز کارآفرینی شهرداری تشکیل شده است، یکی از اهداف از پیش تعریف شده خود را ترویج و تربیت فرهنگ کارآفرینی برای کودکان قرار داده است. کودکانی که اگر سنین خردسالی با مسائل مالی در کنار مفاهیم معنوی آشنا شوند در سنین بزرگسالی خواهند توانست کارآفرینان و نیروهای مؤثری برای جامعه خود باشند.

رضا یادگاری
منبع : ماهنامه کودک


همچنین مشاهده کنید

سایت رویداد 24خبرگزاری ایلناسایت مثلث آنلاینروزنامه دنیای اقتصادسایر منابعسایت فراروخبرگزاری ایرناسایت الفسایت ساعدنیوزسایت مشرق