سه شنبه, ۱۶ خرداد, ۱۴۰۲ / 6 June, 2023
مجله ویستا

پرونده پارادین - The Paradine Case


پرونده پارادین - The Paradine Case
سال تولید : ۱۹۴۷
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : دیوید آ. سلزنیک.
کارگردان : آلفرد هیچکاک.
فیلمنامه‌نویس : سلزنیک، برمبنای اقتباس آلما رویل و جیمز بریدی از رمانی نوشته رابرت هیچنز.
فیلمبردار : لی گارمیس.
آهنگساز(موسیقی متن) : فرانتس واکسمن.
هنرپیشگان : گریگوری پک، آلیدا والی، لوئی ژوردان، آن تاد، اتل باریمور، چارلز کابرن و چارلز لاتن.
نوع فیلم : سیاه و سفید، ۱۱۰ دقیقه.


وکیل مدافعی به‌نام "آنتونی کین" (پک) دل‌باخته موکلش، "خانم پارادین" (والی) می‌شود که متهم به قتل همسر نابینایش است. از طرفی، همسر "کین" (تاد) هم مورد توجه قاضی پرونده (لاتن) قرار گرفته است. پیش از شروع محاکمه، "کین" درمی‌یابد که "خانم پارادین" با مهترشان، "آندره‌لاتور" (ژوردان) رابطه داشته و می‌کوشد تا ثابت کند که "لاتور" قاتل است. "لاتور " پس از حاضر شدن در جایگاه شهود و رد کردن این اتهام، در سلولش خودکشی می‌کند، و "خانم پارادین" بر اثر این ضربه، در دادگاه به گناهش اعتراف می‌کند. با این همه عشق وکیلش نسبت به خودش را هم بروز می‌دهد. دراین‌جا زندگی حرفه‌ای "کین" متلاشی می‌شود، اگرچه هنوز هم می‌تواند به همسرش تکیه کند.
٭ پرونده پارادین از نظر زمان ساخت، پس از شاهکاری چون بدنام (۱۹۴۶) و پیش از تجربه شگفرفی چون طناب (۱۹۴۸) قرار دارد و به نظر می‌رسد که در روزهای اوج کار هیچکاک ساخته شده باشد، با این همه از حد انتظار ضعیف‌تر است فیلم قصه سقوط یک "نجیب‌زاده" است که عاشق موکلش می‌شود، اما یک موقعیت خاص هیچکاک‌ی را هم در دل خود دارد: موقعیت زنی با شرایط اجتماعی و شخصیتی "خانم پارادین" که به چنگ پلیس می‌افتد و با تشریفات کامل توقیف می‌شود (و واقع رفتن با مأموران پلیس به خدمتکارش می‌گوید: "فکر نمی‌کنم برای شام برگردم!"). به‌نظر خود استاد، فیلم بیش از هر چیز، از بازیگران نامناسبش (به‌خصوص والی و ژوردان که با سلزنیک قراردادداشتند و به فیلم تحمیل شدند) لطمه می‌خورد، و در این میان، پک از همه مناسب‌تر به‌نظر می‌رسد، کسی که شاید غیر هیچکاک‌ی‌ترین بازیگر آثار هیچاک باشد.


همچنین مشاهده کنید

سایت عصرایرانسایت ساعدنیوزسایت پارسینهسایت آفتاب نیوزسایت چیدانهوبگردیسایت مشرقسایت اصلاحات نیوزسایت رویداد 24روزنامه ابتکار