پنجشنبه, ۹ آذر, ۱۴۰۲ / 30 November, 2023
مجله ویستا

سفیدبرفی و هفت کوتوله - Snow White And The Seven Dwarfs


سفیدبرفی و هفت کوتوله - Snow White And The Seven Dwarfs
سال تولید : ۱۹۳۷
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : والت دیزنی
کارگردان : دیوید هند، پرس پیرس، لاری موری، ویلیام کوترل، ویلفرد جکسن، بن شارپستین.
فیلمنامه‌نویس : تد سیرز، اوتو انگلندر، ارل هرد، دوروتی آن بلنک، ریچارد کریدن، دیک ریچارد مریل د ماریس و وب اسمیت، برمبنای داستانی از برادران گریم.
آهنگساز(موسیقی متن) : فرانک چرچیل، لی هارلین، پل اسمیت و موری.
نوع فیلم : رنگی. ۸۳ دقیقه.
صدا : صداها: آدریانا کازلوتی، هاری استاکول، لوسیل لا ورن، مورونی اولسن، بیلی گیلبرت، پینتو کولویگ، اوتیس هارلان، اسکاتی مترا، روی آتول و استوارت بوکانان.


"سفید برفی" یتیم (کازلوتی) در خدمت نامادری‌اش، ملکه‌ای شریر و شیطان‌صفت (لاورن) است. روزی ملکه از آینه جادوئی‌اش (اولسن) می‌پرسد که زیباترین زن دنیا کیست و پاسخ می‌شنود: "سفیدبرفی". ملکه برافروخته و حسود، شکارچی‌اش (بوکانان) را مأمور می‌کند تا "سفیدبرفی". ملکه برافروخته و حسود، شکارچی‌اش (بوکانان) را مأمور می‌کند تا "سفیدبرفی" را به جنگل ببرد و سربه نیست کند. شکارچی نمی‌تواند خود را راضی به انجام این کار کند و از "سفیدبرفی" می‌خواهد تا بگریزد. "سفیدبرفی" در جنگل تنها و هراسان مدهوش می‌شود. حیوانات دورش جمع می‌شوند. "سفیدبرفی" در جنگل تنها و هراسان مدهوش می‌شود. حیوانات دورش جمع می‌‌شوند. "سفیدبرفی" با حیوانات دوست می‌شود و آن‌ها او را به سوی کلبه کوچکی می‌برند که داخلش کثیف و نامرتب است. "سفیدبرفی" کلبه را تمیز می‌کند و بعد به خواب می‌رود. در پایان روز، ساکنان کلبه، هفت‌کوتوله که در معدن جواهرات کار می‌کنند، به خانه برمی‌گردند و "سفیدبرفی" را می‌یابند. "سفیدبرفی" آنان را وادار به رعایت نظافت می‌کند و هفت کوتوله نیز آرام‌آرام به حضور و راهنمائی‌ەای او خو می‌گیرند. صبح روز بعد کوتوله‌ها عازم محل کار خویش می‌شوند و به "سفیدبرفی" توصیه می‌کنند که مواظب باشد. ملکه که از زنده ماندن "سفیدبرفی" آگاه شده است، معجونی درست می‌کند و با نوشیدن آن به شکل پیرزنی زشت در می‌آید. سپس نزد "سفیدبرفی" می‌رود و سیب سرخ مسمومی را به او می‌دهد. "سفیدبرفی" با خوردن سیب به خوابی عمیق و مرگ‌گونه فرو می‌رود که تنها راه رهائی از آن بوسه محبت است. کوتوله‌ها با خبر می‌شوند و به تعقیب ملکه می‌پردازند. ملکه در حین گریز از کوه سقوط می‌کند و می‌میرد. کوتوله‌ها تابوت روبازی درست می‌کنند و "سفیدبرفی" را داخل آن می‌گذارند. تا این‌که شاهزاده‌ای (استاکول) از راه می‌رسد و با بوسه‌‌ای، "سفیدبرفی" بیدار می‌شود.
٭ سفیدبرفی و هفت کوتوله نخستین کارتون بلند دیزنی و یکی از پرسودترین محصولات کمپانی او و در واقع از تأثیرگذارترین فیلم‌های تاریخ سینماست. این‌جا اگرچه داستان قدیمی برادران گریم تعدیل شده است، اما فیلم به راستی صحنه‌های هراس‌انگیزی دارد که بارها بحث از مناسب بودن آن را برای مخاطب کودک به میان می‌آورد. شخصیت‌پردازی‌ها در بهترین حالت، از جمله برای تک‌تک کوتوله‌ها "داک"، "خوشحال"، "خواب‌آلود"، "فین‌فینی"، "خجالتی"، "اخمو" و "خنگ" ـ توازن میان بخش داستانی ـ برمحور "سفیدبرفی" ـ و قطعات کمیک ـ متکی به کوتوله‌ها ـ عالی است و نشانه راه مؤثری که دیزنی در برابر چالش تبدیل داستانی ساده به کارتون بلند یافته بود. استاد چنان به روان و سریع بودن روایت اهمیت می‌داد که چندین صحنه را پس از آماده شدن نهائی فیلم کنار گذاشت (الگوئی که در نقاشی متحرک‌های بلند بعدی او هم تکرار شد). صداها هم عالی هستند؛ از جمله صدای لا ورن برای ملکه شریر که همتای صدا النور آدلی به نظر می‌رسد (آدلی تا زیبای خفته صدای تمام زن‌های خبیث کارتون‌های بلند دیزنی را تأمین می‌کند). با ترانه‌های به یادماندنی مثل "وقتی کار می‌کنی، سوت بزن"، "های هو" و "یک روز شاهزاده من می‌آید" و نقاشی و طراحی گاه به‌طرز حیرت‌آوری، واقع‌گرایانه و گاه شدیداً اکسپرسیونیستی.


همچنین مشاهده کنید

خبرگزاری ایلناسایت پارسینهسایت خبرآنلاینسایت تاپ نازسایت اقتصادنیوزسایت نورنیوزسایت جمارانسایت ساعدنیوزروزنامه تعادلسایت ورزش سه