یکشنبه, ۱۹ آذر, ۱۴۰۲ / 10 December, 2023
مجله ویستا

به خاطر پیت - For Pete's Sake


به خاطر پیت - For Pete's Sake
سال تولید : ۱۹۷۴
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : مارتین ارلیکمن و استنلی شاپیرو
کارگردان : پیتر یتس
فیلمنامه‌نویس : ماریس ریچلین و شاپیرو
فیلمبردار : لاسلو کوواکس
آهنگساز(موسیقی متن) : آرتی باتلر
هنرپیشگان : باربارا استرایسند، مایکل سارازین، استل پارسونز، ویلیام ردفیلد، مالی پیکون، لوئیس زوریک، جک هُلاندرو و ویوین بونل.
نوع فیلم : رنگی، ۹۰ دقیقه.


«پیت رابینز» (سارازین)، راننده تاکسی و دانشجوی کلاس‌های شبانه و همسرش، «هنری» - مخفف «هنریتا» - (استرایسند) زوج جوانی هستند که در بروکلین زندگی می‌کنند. «فرد» (ردفیلد)، برادر ثروتمند «پیت» و همسر افاده‌اش، «هلن» (پارسونز) او را به‌خاطر ترک دانشکده و ازدواج زودهنگاش سرزنش می‌کنند، اما وقتی «نیک» (زوریک)، همکارش به او می‌گوید که به‌زودی قراردادی تجاری با روسیه بسته خواهد شد و در نتیجه انی قرارداد، ارزش گوشت خوک سر به فلک خواهد کشید، او در آرزوی سود هنگفتی است که ممکن است در بازار سهام نصیبش شود. «هنری» تصمیم می‌گیرد. 3000 دلار لازم برای سرمایه‌گذاری را فراهم کند و وقتی «هلن» از دادن پول خودداری می‌کند، آن را از یک نزول خواهر «هُلاندر» قرض می‌گیرد و به «پیت» می‌گوید که یکی از اقوامش در دالاس به آنان کمک کرده است. اما وقتی بازار گوشت خوک افت می‌کند، «هنری» خود را رودرروی طلبکاران می‌بیند. او برای تأمین پول ناچار به پذیرفتن کارهای اغلب خلاف می‌شود. تا اینکه به زندان می‌افتد. حالا «پیت» که به تازگی شنیده بالاخره قیمت گوشت خوک بالا رفته، با عصبانیت از «هنری» توضیحی برای خرابکاری‌هایش می‌خواهد و با درآمدهای تازه، او را از زندان بیرون می‌آورد.
* فیلم‌نامه کار شاپیرور و ریچلین است که اینجا اگرچه روند فیلم‌نامه معروف‌شان، حرف‌های محرمانه اتاق خواب (مایکل گوردون، 1959) را پی گرفته‌اند ولی مردد می‌نمایند؛ چون به ممولی‌ترین شوخی‌ها متوسل می‌شوند. یتس برای تصمین امنیت کار، سخت به سنت‌های کمدی هالیوود چسبیده است و می‌کوشد تا سبک کمدی‌های دیوانه‌وار دهه 1930 را احیاء کند. با شخصیت مؤنثی که تابع قانون است ولی بیشتر و بیشتر به دردسر می‌افتد و عاقبت از پشت میله‌های زندان سر در می‌آورد. استرایسند این نقش را جسورانه ایفا می‌کند.


همچنین مشاهده کنید

سایت اقتصاد 24سایت نامه نیوزسایت فرازدیلیسایت نورنیوزسایت اقتصادنیوزسایت دیدارنیوزسایت ورزش سهسایت انرژی پرسسایت مشرقروزنامه ایران