یکشنبه, ۲۴ تیر, ۱۴۰۳ / 14 July, 2024
مجله ویستا

استقلال - پرسپولیس


استقلال - پرسپولیس
قرار نیست برای این صفحه مقدمه ای بنویسم. فقط قرار است مروری داشته باشیم به چهره چهره بازیکنانی که حالا سازنده آخرین روز هفته تو خواهند بود. یا استقلالی هستی و یا پرسپولیسی... پس طبیعی است که تا لحظه شروع بازی پاهایت بلرزند. این چهره ها، حدود دو ساعت محبوب ترین و منفورترین مردان زمین نزد تو خواهند بود. خوب نگاه کن... کدام بازیکن قرار است جمعه تو را تلخ یا شیرین کند !
▪ استقلال (۲-۵-۳):
شیوه مورد علاقه امیر قلعه نویی. سیستمی که امیر به آن اعتیاد پیدا کرده و حتی دیده ایم که تیم هایش در زمان ترک او از این سیستم، درد استخوان می گیرند. امیر گربه سیاه پرسپولیسی ها است و به نظر می رسد مدیران باشگاهی که برای اولین بار طعم هفدهم شدن لیگ را چشیدند، او را برای همین بازی نگه داشتند.
▪ وحید طالب لو
تا به حال از خودتان پرسیده اید پسر ترکه ای استقلال چند بار تا امروز طعم شکست برابر پرسپولیس را چشیده جواب این سؤال «هیچ» است! وحید تا امروز نه تنها مقابل پرسپولیس نباخته که حتی یک بار در دربی برگشت ۶۸-۵۸ یک تنه استقلال را از شکستی تاریخی نجات داد. مطمئن باشید او باز هم ستاره می شود.
▪ دقیقه ۹۰:
ممکن است یدا... اکبری از ترکیب اولیه بیرون برود و جانواریو وارد شود البته این فقط یک احتمال است و بس! تماشای تمرینات استقلال دقیقاً نشان می دهد که قلعه نویی مانند سنتی ها به بازیکن باتجربه در دربی اهمیت می دهد. اکبری فعلاً شانس بیشتری دارد.
▪ پژمان منتظری
اگر از ابتدای حضورش در استقلال، پست مشخصی برای او تعیین می شد، این قدر لغزش و فراز و فرود نداشت. پژمان منتظری در ترکیب سه نفره خط دفاعی استقلال، این روزها مطمئن ترین عنصر است. بازیکنی که باید ستاره پرسپولیس را مهار کند! او همیشه یارگیر قهاری بود.
▪ بیژن کوشکی
بازی ساده اش هیچ وقت به چشم نمی آید. تقصیر خودش نیست، نه گلزنی دارد و نه حرکات نمایشی انجام می دهد. ویژگی اش این است که روزهای حساس از زمین اخراج می شود!
▪ پیروز قربانی
اگر فیروز کریمی مربی تیم می ماند او الان در استقلال نبود و امروز با بازوبند کاپیتانی با باقری دست نمی داد. اما هست تا پرسپولیسی ها گل تاریخی اش در دقیقه ۳۹ را به یاد آورند. دو هفته پیاپی گلزنی کرده و برای حریف پیام فرستاده است!
▪ هاشم بیک زاده
فقط می دانیم او هنوز آن ستاره مقاومت نشده! شوت های ویرانگری دارد. در ضربه زنی با هردو پا مسلط است و البته مثل خسرو اولین دربی اش را تجربه می کند.
▪ ابراهیم توره
کمی تا قسمتی با استقلال دچار خصومت شخصی هم هست. امیر قلعه نویی سرمربی بود و صمد مرفاوی کمک او... تقریباً چیزی مثل همین روزها! ابراهیم توره رفت تست داد و هر دو نفر گفتند این اصلاً فوتبالیست نیست. سه ماه پیش دنبال خریدنش بودند و حالا باید یک مدافع را تمام وقت خرج او کنند.
▪ خسرو حیدری
دقیقاً پسر استقلال است. می توانست پس از بازی در جوانان و امیدهای استقلال زودتر به تیم بزرگسال اضافه شود. در سمت راست هم سرعت دارد، هم تکنیک، هم قدرت تخریب. به شماتیک ها نگاه کنید. شما او را مقابل کدام بازیکن پرسپولیس می بینید خسرو همیشه مقابل پرسپولیس عالی بازی کرده.
▪ علی کریمی
او به شکل غیرقابل انکاری هر تماشاگری را وسوسه می کند. قرار است در بازی جمعه او چه نقشی داشته باشد بازیکنی که تمام دقایق بازی در یارگیری من تو من منتظری اسیر شده و نمی تواند خودش را رها کند یا شوالیه ای که از جنگیدن و پیروز شدن لذت می برد تکنیک او غیرقابل کتمان است. برای دیدن او لحظه شماری می کنیم.
▪ کریم باقری
وجودش برای پرسپولیس نعمت است. می خواستیم شرحی برای بهترین گلزن کنونی پرسپولیس ننویسیم ولی فراموش نکنید که او همیشه در دربی ها ناکام بوده. نه گل زده، نه بازی درخشانی انجام داده! آیا سنت شکنی می کند
▪ ایوان پتروویچ
هافبک مهاجم کاذب پرسپولیس که در نوع خودش یک هنرمند محسوب می شود. قدرت پاس های عمقی، شوتزنی، ضربات ایستگاهی و سانترهای بسیار دقیق و محکمش آرزوی هر تیمی است. ایوان اما مثل اکثر بازیکنان پرسپولیس برای اولین بار جنگیدن در دربی را تجربه می کند. او چقدر به قولی که داده عمل می کند همان قول گلزنی...
▪ حسین کاظمی
خودشان معتقدند امسال شاه ماهی را برگردانده اند. حسین کاظمی مکمل یدا... در فاز دفاعی خط میانی است. او را من تو من با کریم باقری می بینید و این جزو لذت های دربی می شود. در فاز هجومی پاس های بلند و شوت های سهمگین او را نمی توان نادیده گرفت.
▪ یدا... اکبری
امیر قلعه نویی در موردش می گوید که او در زمان گره خوردن بازی، تیم را نجات می دهد. یدا... اکبری در کنار دوندگی و بازی درگیرانه، قدرت مانور و توپ رسانی به مهاجمان را هم دارد. این برای استقلال نعمت است.
▪ مجتبی جباری
اگر می خواهید بدانید او کیست، فقط به زمان تشویق شدن اش در ورزشگاه به صدای سکوها و هواداران گوش دهید. باید او را دید و لذت برد. نوشتن در موردش بی دلیل است!
▪ مازیار زارع
شاید او حساس ترین وظیفه را میان پرسپولیسی ها دارد. در اولین تجربه دربی باید یار مستقیم مجتبی جباری باشد. مازیارزارع آب است و آتش... بیم است و امیدواری و در یک کلام مبهم!
▪ پژمان نوری
«وقتی توپ را از یک قدمی دروازه بیرون زدم، ناراحت نشدم. ولی وقتی شب در رختخواب یادم افتاد وحید زمین خورده بود و من یک دروازه خالی را باز نکردم، تا صبح گریه می کردم!» پژمان نوری این حرف ها را بعد از دربی سال ۸۵ به زبان آورد او مقابل استقلال عالی بازی می کند ولی گل نمی زند!
▪ سیاوش اکبرپور
سابقه دو بار گلزنی در دربی را دارد. هرچند یک گل او را به نام علیزاده نوشتند، چون در شلوغی هجده قدم توپ گم شد. سیاوش برای جمعه یک چهره ویژه است. مهاجمی که وقتی برگشت همه انتظار کارهای بزرگ او را می کشیدند ولی فعلاً جایگاه گذشته اش را میان هواداران به دست نیاورده.
▪ آرش برهانی
شاید اگر الان در انگلستان بازی می کرد، بنگاه های شرط بندی لندنی داشتند در مورد احتمال گلزنی اش درصد می دادند و از شرط بندها پول می گرفتند. سال پیش در دو بازی رفت و برگشت دو گل صد در صد را نزد. امسال و پس از دو هفته گلزنی از او چه انتظاری دارید !
▪ پرسپولیس (۱-۳-۲-۴):
این یادگار مشترک گاس هیدینک و دیک ادووکات است برای افشین قطبی. سیستمی که امروز در سراسر دنیا مثل قرص آسپرین قابل دسترسی و علاج تمامی دردها شناخته می شود. افشین باز هم پرسپولیس را با همین آرایش به زمین می فرستد.
دفاع کلاسیک که البته سومین عنصر خط دفاعی پرسپولیس است که نخستین دربی اش را تجربه می کند. علیرضا محمد شعاع حرکتی اش با زارع و کریمی یکی می شود و باید برخلاف بیک زاده و تا حدودی هم برهانی بجنگد. شما فکر می کنید چنین خط دفاعی با این تجربه اندک، برای پرسپولیس خطرناک نیست
▪ مجتبی شیری
ولی در مورد او دیگر اشتباه نکنید. مجتبی زمانی که وینکو مربی پرسپولیس بود مقابل استقلال قرار گرفت. یک بار بازی کرد و آن هم به تساوی رسید. شیری شعاع حرکتی کمتری نسبت به علیرضا محمد دارد. در عوض با حیدری درگیرتر است.
▪ سپهر حیدری
با پیراهن ذوب آهن طی سه سال، چهار گل به استقلال زد و حالا همه هواداران او می خواهند سرزنی دوباره سپهر را مقابل استقلال ببینند. او روی کرنرها و ضربات ایستگاهی جلو می آید... خوب نگاهش کنید
▪ فرانک آتسوی
انتخاب بین او و نبی انتخاب بین خوب و بهتر است. فرانک با قدرت بدنی بالایش و همچنین سرعت فوق العاده ای که دارد، می تواند مأمور مهار خوبی برای سیاوش اکبرپور یا آرش برهانی باشد. فراموش نکنید که فرانک اولین دربی اش را تجربه می کند.
▪ مهدی واعظی
سومین سال زندگی اش در پرسپولیس را تجربه می کند و جالب اینکه برای اولین بار می تواند دربی را تجربه کند. یک سال دو بازی رفت و برگشت را روی نیمکت فرشید کریمی نشست و سال بعد از روی نیمکت، رودباریان را نگریست. این معما وجود دارد که آیا واعظی به همان اندازه که در لیگ می درخشد مقابل استقلال هم ستاره خواهد بود
▪ دقیقه ۹۰:
نیکبخت را فراموش نکنید. او کسالت داشت، اما مطمئناً برای تیمش بازی خواهد کرد. قطبی حاضر نیست شماره ۰۱ را از دربی محروم کند. این تنها احتمال جابه جایی ها در ترکیب است. بعید می دانیم دی کارمو گزینه جدی برای این دربی باشد.
پیام یونسی پور
منبع : روزنامه ایران ورزشی