یکشنبه, ۱۹ آذر, ۱۴۰۲ / 10 December, 2023
مجله ویستا

سه روز کُندور - Three Days Of The Condor


سه روز کُندور - Three Days Of The Condor
سال تولید : ۱۹۷۵
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : استنلی اشنایدر
کارگردان : سیدنی پولاک
فیلمنامه‌نویس : لورنزو سمپل جونیر و دیوید ری‌فیل، برمبنای رمانی شش روز کُندور نوشته جیمز گریدی.
فیلمبردار : اوئن رویزمن
آهنگساز(موسیقی متن) : دیوید گروسین.
هنرپیشگان : رابرت ردفورد، فی داناوی، کلیف رابرتسن، ماکسن فون سیدو، جان هاوسمن، آدیسن پوئل، والتر مک‌گین، تینا چن، مایکل کین و دان مک‌هنری.
نوع فیلم : رنگی، ۱۱۸ دقیقه.


«جو ترنر» (ردفورد) که برای یک بخش مخفی سیا در نیویورک کار می‌کند، برای افشای احتمالی اطلاعات، ادبیات تریلر و جاسوسی را بررسی می‌کند، روزی «ترنر» در بازگشت به محل کارش می‌بیند که همه همکارانش به‌طرز وحشیانه‌ای به قتل رسیده‌اند. او به مقامات بالا گزارش می‌دهد و قرار می‌شود «ویکس» (کین)، مسئول بخش، شخصی به‌نام «باربر» (مک‌گین) را دنبال او بفرستد. اما در قرار ملاقات، «ویکس» به «ترنر» تیراندازی می‌کند، او هم در جواب شلیک می‌کند و می‌گریزد. «ویکس» سپس «باربر» را می‌کشد. حالا مقامات بالاتر، «هیگینز» (رابرتسن) و «آقای واباش» (هاوسمن) به «ترنر» مظنون می‌شوند. «ترنر» برای فرار از این مخمصه، به دختری به نام «کتی» (داناوی) پناه می‌برد. در اینجا یک پستچی وارد خانه «کتی» می‌شود که در واقع قاتل است و آن دو مجبور به کشتن او می‌شوند. «ترنر»، «هیگیینز» را می‌رباید و از او درباره مرگ «باربر» و «ویکس» (که به‌طرز مرموزی در بیمارستان مرده) توضیح می‌خواهد. با معلوم شدن هویت پستچی، «ترنر» متوجه یک سازمان مخفی در درون سیا می‌شود؛ سپس رد مردی را می‌گیرد که به «جوبرت» (فون سیدو) - یک مزدور - دستور می‌دهد و به یکی دیگر از روستای سیا، «اتوود» (پوئل) می‌رسد. «ترنر» در خانه «اتوود» با «جوبرت» روبه‌رو می‌شود که «اتوود» را کشته و توضیح می‌دهد که اکنون در استخدام «هیگینز» است. بعدتر معلوم می‌شود که «اتوود» جداگانه براساس نقشه‌های سیا در زمینه حوزه‌های نفتی معلوم می‌شود که «اتوود» جداگانه براساس نقشه‌های سیا در زمینه حوزه‌های نفتی خاورمیانه عمل می‌کرده و «جوبرت» را برای کشتن «ترنر» و تمام گروهش استخدام کرده، چون که «ترنر» از طریق کتاب‌ها به نقشه آنان پی برده. بعدها «ترنر» به «هیگینز» خبر می‌دهد که کل داستان را در «نیویورک تایمز» چاپ خواهد کرد.
* فیلم پولاک اثری است کاملاً منطبق با قواعد ژانر تریلر و زیر نوع جاسوسی با حضور ردفورد، بازیگر محبوب کارگردان و داناوی در نقش زنی معصوم که درگیر ماجرائی عجیب و پارانویائی می‌شود. فیلم که از دست آوردهای دوران پس از «واترگیت» است، به‌خوبی موفق می‌شود مخوف بودن سیاست‌های پنهان سازمان‌های ضدجاسوسی را به‌تصویر کشد و به‌همین جهت نیز بسیار با استقبال روبه‌رو می‌شود.


همچنین مشاهده کنید

سایت انصاف نیوزسایت ساعدنیوزسایت اکوایرانسایت فراروسایت مثلث آنلاینسایت نورنیوزسایت رویداد 24خبرگزاری مهرسایت نی نی بانسایت چیدانه