چهارشنبه, ۱۷ خرداد, ۱۴۰۲ / 7 June, 2023
مجله ویستا

بر استرس تمرینی بیفزائید نه استرس کاری


بر استرس تمرینی بیفزائید نه استرس کاری
اکثر آزمایش‌های به‌عمل آمده نشان می‌دهد که کافئین برای شدت بخشی به تمرین مؤثر می‌باشد. نوشیدن کافئین با این تفکر که بتوان تمرین را با شدت بیشتری اجراء کرد را تأیید می‌نمایند. واقعیت این است که با نوشیدن کافئین قبل از جلسه تمرینی می‌توان تمرین را با شدت و استقامت بیشتری ادامه داد.
اگر جزء آن دسته از افراد هستید که تازه به نوشیدن کافئین علاقه‌مند شده‌اید پس حتماً به خاطر داشته باشید که به‌تدریج بر مقدار و دفعات نوشیدن آن بیفزائید. در یک تحقیق به‌عمل آمده که در مجله انگلیسی داروهای کلینکی در سال ۲۰۰۲ به چاپ رسیده مصرف ۳ لیوان کافئین با مقدار تقریبی ۳۰۰ میلی‌گرم در آن حاکی از هوشیاری بالاتر این افراد در قیاس با افرادی که کافئین مصرف نمی‌کردند بود.
اگر به‌دنبال تمرین بیشتر هستید و نه استرس کاری مضاعف‌تر، برای شروع با ۱۰۰ میلی‌گرم کافئین قبل از جلسه تمرینی‌تان آغاز کنید و سپس میزان تغییر حاصله آن را مشاهده کنید. در صورتی‌که تغییری حاصل نگردید در جلسه بعد به میزان ۵۰ میلی‌گرم بر مقدار آن بیفزائید. اگر باز این مقدار هم کارساز واقع نشد برای جلسه آینده‌تان ۵۰ میلی‌گرم دیگر بر مقدار قبلی بیفزائید. اگر جزء آن دسته از افراد نیستید که به‌صورت مرتب کافئین مصرف می‌کنند پس سعی کنید کافئین مصرفی‌تان هرگز بیشتر از ۲۰۰ میلی‌گرم نشود. حتی مصرف‌کنندگان مرتب و مداوم هم نمی‌بایست در نوشیدن کافئین قبل از تمرین بیش از ۳۰۰ میلی‌گرم کافئین مصرف نمایند. در ادامه مقدار کافئین موجود در برخی از نوشیدنی‌ها آورده شده است.
۱) قهوه جوشانده در هر ۲۲ گرم، ۶۵ تا ۱۲۰ میلی‌گرم کافئین
۲) چای سیاه در هر ۲۲ گرم، ۲۰ تا ۹۰ میلی‌گرم کافئین
۳) قهوه فوری (نسکافه) در هر ۲۲ گرم، ۶۰ تا ۸۰ میلی‌گرم کافئین
۴) پپسی در هر ۴ گرم، ۵۵ میلی‌گرم کافئین
۵) نوشابه‌های رژیمی در هر ۴ گرم، ۴۵ میلی‌گرم کافئین
برخی از افراد پس از خوردن قهوه دچار دل درد می‌شوند که ممکن است درد بیشتر به تنین موجود در قهوه مربوط می‌باشد تا به کافئین موجود در آن در صورت احساس این درد پس از نوشیدن قهوه، پیشنهاد می‌شود که به‌جای آن از چای و یا حتی قرص‌های ۱۰۰ میلی کافئین استفاده شود.
منبع : مجله دانش ورزش


همچنین مشاهده کنید

روزنامه دنیای اقتصادخبرگزاری مهرسایت دیدبان ایرانروزنامه شهروندسایت نورنیوزسایت خبرآنلاینوبگردیخبرگزاری ایرناخبرگزاری تحلیل بازارروزنامه ابتکار