سه شنبه, ۱۶ خرداد, ۱۴۰۲ / 6 June, 2023
مجله ویستا

قلب دیوانه است - THEHEART IS CRAZY


سال تولید : ۱۹۹۷
کشور تولیدکننده : هند و سوئیس
محصول : یاش چوپرا
کارگردان : یاش چوپرا
فیلمنامه‌نویس : تانوجا چاندرا، آدیتیا چوپرا، پاملا چوپرا و یاش چوپرا
فیلمبردار : مانموهان سینگ
آهنگساز(موسیقی متن) : اوتام سینگ
هنرپیشگان : شاهرخ‌خان، مادهوری دیکسیت، کاریسما کاپور، آکشای کومار، مرادعلی، هملاتا دیپاک، آرونا ایرانی و فریده جلال
نوع فیلم : رنگی، ۱۷۹ دقیقه


̎راهول̎ (شاهرخ‌خان)، معلم جاز و سرپرست یک گروه رقص معروف هندی است. در میان اعضاء این گروه دختری به نام ̎نیشا̎ (کاپور) رابطه‌ای بسیار صمیمی با ̎راهول̎ دارد؛ هر چند این رابطه، بیشتر دوستانه است تا عاشقانه. ̎راهول̎ بی‌توجه به واکنش‌های ̎نیشا̎ منتظر دختر رویاهایش است؛ کسی که بر او نام اسطوره‌ای ̎مایا̎ را نهاده است. با شکسته شدن پای ̎نیشا̎ در یکی از تمرینات، ̎راهول̎ مجبور می‌شود برای برنامهٔ آینده‌اش به دنبال یک جایگزین بگردد. او ̎پوجا̎ (دیکسیت) را پیدا می‌کند و خیلی زود ̎مایا̎ را در وجود او می‌یابد. بازگشت ̎نیشا̎ از سفر، نخستین کشمکش را سبب می‌شود و پس از آن، حضور ̎آجای̎ (کومار)، دوست دوران کودکی و نامزد ̎پوجا̎ که از انگلستان برای عروسی با او به هند بازگشته، همه چیز را به هم می‌ریزد. در روز اجراء برنامه، واقعیت جای نمایش را می‌گیرد و ̎راهول̎ و ̎پوجا̎ نقش خودشان را بازی می‌کنند. وقتی همه چیز تمام شده تلقی می‌شود، ̎آجای̎ که از علاقهٔ ̎پوجا̎ به ̎راهول̎ باخبر شده، شخصاً دو دل‌داده را به هم می‌رساند و با ̎نیشا̎ از در دوستی در می‌آید.
● یک عاشقانهٔ دیگر از پدر رمانس‌های هندی یعنی یاش چوپرا که البته همه چیزش در اوج قرار دارد. موسیقی مهم‌ترین برگ برندهٔ فیلم است. فیلم در ذات و به‌دلیل داستان و نه به‌دلیل عرف سینمای هند، موزیکال است و بخش عمده‌ای از کلیپ‌ها، اجراهای گروه موسیقی روی صحنه و در مقابل مردم یا در تمرینات است. مثلث بازیگری فیلم شامل شاهرخ‌خان، دیکسیت و کاپور جملگی فوق‌العاده‌اند هر چند کومار به این مثلث ضربه می‌زند. قلب دیوانه است از خیلی جهت‌ها فیلم مهمی در سینمای دههٔ ۱۹۹۰ هند به‌شمار می‌آید. پس از این فیلم، بالیوود مدتی سالانه یک فیلم با حضور مطرح‌ترین بازیگران همان سال می‌سازد که چه در اکران و فروش نوارهای موسیقی و چه در نمایش‌های خارجی رکوردشکن هستند. قلب دیوانه است از نخستین فیلم‌های هندی است که در انگلستان هفته‌ها میان ده فیلم پرفروش هفته باقی می‌ماند و در جوایز ̎فیلم فیر̎ ـ اصلی‌ترین گزینش سالانهٔ سینمای هند ـ تمام جوایز رشته‌های اصلی را از آن خود می‌کند.


همچنین مشاهده کنید

سایت فراروسایت بیتوتهسایت رویداد 24سایت جمارانسایت باتوخبرگزاری تسنیمخبرگزاری ایلناسایت چیدانهسایت دیجیاتوسایت نامه نیوز