چهارشنبه, ۱۰ خرداد, ۱۴۰۲ / 31 May, 2023
مجله ویستا

گرگ‌نمای لندن - WEREWOLF OF LONDON


گرگ‌نمای لندن - WEREWOLF OF LONDON
سال تولید : ۱۹۳۵
کشور تولیدکننده : امریکا
محصول : یونیورسال
کارگردان : استوارت واکر
فیلمنامه‌نویس : جان کولتن و هاروی گیتس، بر مبنای داستانی نوشتهٔ رابرت هریس
فیلمبردار : چارلز استومار
آهنگساز(موسیقی متن) : کارل هاجوس
هنرپیشگان : هنری هال، وارنر اولند، والری هابسن، لستر ماتیوز
نوع فیلم : سیاه و سفید، ۷۵ دقیقه


ـ گیاه‌شناسی (هال) با اخلاق و روحیات عجیب و غریب طی سفری برای یافتن گیاهی نادر موسوم به ̎ماریفاسالوپینا ̎ (که تنها در مهتاب شکوفا می‌شود)، مورد حملهٔ گرگ‌نمائی قرار می‌گیرد و مجروح می‌شود. گیاه‌شناس، گیاه را با خود به لندن می‌آورد و به انتظار شکوفه دادن آن می‌ماند. در این زمان سر و کلهٔ دانشمندی ژاپنی (اولند) که به دنبال گیاه است، پیدا می‌شود. ̎ماریفاسا ̎ وجه دیگر شخصیت دانشمند ژاپنی، یعنی همان گرگ‌نمائی که گیاه‌شناس جوان را مورد حمله قرار داده بود، آشکار می‌کند. دانشمند ژاپنی به دنبال گیاه است چرا که دریافته ̎ماریفاسا ̎ عاملی مؤثر در بهبود عوارض وخیم بعضی بیماری‌های صعب‌العلاج است. از سوی دیگر گیاه قابلیت تغییر دادن حالت گیاه‌شناس به گرگ‌نما را دارد. در پایان، پس از ماجراهائی دانشمند ژاپنی گیاه را با خود می‌برد و گیاه‌شناس که بدل به گرگ‌نما شده با شلیک گلوله‌ای نقره‌ئی از پا در می‌آید.
ـ نخستین فیلم ناطق از مجموعهٔ ̎گرگ‌نما ̎های تاریخ سینما (نخستین فیلم صامت مجموعه، گرگ‌نما، ساختهٔ هنری مکری، محصول ۱۹۱۳ بود و بر مبنای یکی از افسانه‌های قدیمی سرخ‌پوستان قبیلهٔ ناواجو ساخته شد؛ روح دختر سرخ‌پوستی به نام ̎واتوما ̎ صد سال پس از مرگش، با حلول در قالب یک گرگ ب زمین باز می‌گردد تا از روح شیطانی مردی که نامزد او را کشته بود انتقام بگیرد.) طرح داستانی، پرداخت شخصیت‌ها و صحنه‌های استحاله (اینجا گیاه‌شناس به گرگ‌نما)، بدون هیچ‌گونه خلاقیتی، از دکتر جکیل و آقای هاید (روبن مامولیان، ۱۹۳۲) کپی‌برداری شده‌اند. امروز در قیاس با دیگر آثار شاخص نوع (مثل مرد گرگ‌نما، ساختهٔ جرج واگنر، ۱۹۴۰) سخت کهنه به نظر می‌رسد.


همچنین مشاهده کنید

سایت پارسینهروزنامه تعادلخبرگزاری صدا و سیماسایت نورنیوزسایت نی نی بانسایت تاپ نازسایت انتخابخبرگزاری ایلناسایت دیجیاتوسایت دیپلماسی ایرانی