چهارشنبه, ۲ فروردین, ۱۴۰۲ / 22 March, 2023
مجله ویستا

قلب - Cuore


قلب - Cuore
سال تولید : ۱۹۸۴
کشور تولیدکننده : ایتالیا
محصول : -
کارگردان : لوئیجی کومنچینی
فیلمنامه‌نویس : کریستینا کومنچینی و سوزو چکی دامیکو
فیلمبردار : لوییجی کوویلر
آهنگساز(موسیقی متن) : مانوئل دسیکا
هنرپیشگان : جانی دورلی، جولیانو دسیو، برنار بلیه، آندره‌آ فرئول، لوران ماله، لینا ساستری و ادواردو دِفیلیپو.
نوع فیلم : رنگی، ۱۲۰ دقیقه.


«انریکو بوتینی» شادمان از اینکه وارد ارتش شده و می‌تواند به کشورش خدمت کند در جبهه با سه همکلاس قدیمی برخورد می‌کند و به یاد خاطرات مدرسه، مدیر و ناظم و معلمان و والدین و روزهای خوش و پُرماجرای گذشته می‌افتد. یکی از هم‌قطاران، «کورتی» به ضرب گلوله‌ای کشته می‌شود. یکی دیگر، «رابوکو»، که در بچگی مریض احوال بود، روانل بیمارستان نظامی می‌شود. یکی دیگر، «رابوکو»، که در بچگی مریض احوال بود، روانه بیارستان نظامی می‌شود. حالا «انریکو» که تنها مانده آرام‌آرام درباره ارزش‌هائی که تا به حال به آنها باور داشته، تجدید نظر می‌کند و در یک دوره مرخصی، برابر پدرش که شعارهای میهن‌پرستانه توخالی سر می‌دهد، می‌ایستد و نظام دیکتاتوری را محکوم می‌کند.
* کومنچینی در شصت و هشت‌سالگی با این داستان پُر غم غربتِ به معنای واقعی کلمه در مورد دوستی‌های بی‌غل و غش و خاطرات کوچک اما عزیز دوران بچگی چه اشک‌هائی را که سرازیر نمی‌کند. یک کلاسیک ادبیات کودکان ایتالیا که در دستان کومنچینی به یک کلاسیک سینمائی بدل می‌شود. گزیده‌ای استادانه از یک مجموعه مفصل تلویزیونی و با این نتیجه غمبار که بزرگ شدن با از دست دادن خیلی چیزها توأم است. خطوط فرعی و اصلی متعدد و بهره‌مند از موسیقی بسیار زیبا و جانگداز دسیکا و بازی از یاد نرفتنی دفیلیپوی کهن سال در صحنه‌ای کوتاه و پُر از حسرت و اندوه، از نکته‌های قابل اشاره فیلم است.


همچنین مشاهده کنید

سایت نی نی بانسایت نورنیوزسایت چیدانهوبگردیسایت عصرایرانروزنامه دنیای اقتصادسایت فرادیدسایت تابناکروزنامه شهروندسایت بیتوته