سه شنبه, ۱ فروردین, ۱۴۰۲ / 21 March, 2023
مجله ویستا

بان کی مون (۱۹۴۴-)


بان کی مون (۱۹۴۴-)
بان کی‌مون متولد ۱۳ ژوئن ۱۹۴۴در کره‌جنوبی است
او تحصیلات خود را تا مقطع کارشناسی ارشد در رشته امور اداری در دانشگاه هاروارد به پایان برده ‌است و ۱پسر و ۲دختر دارد.
وی مدرک کارشناسی خود در روابط بین‌الملل را از دانشگاه ملی سئول در سال ۱۹۷۰ دریافت کرد و در ۱۹۸۵ به اخذ مدرک کارشناسی ارشد در امور اداری از دانشکده دولتی کندی دانشگاه هاروادر نایل شد. وی علاوه بر زبان کره‌ای، به انگلیسی و فرانسه نیز صحبت می کند.
وی هشتمین دبیر کل سازمان ملل متحد است و کار خود را به طور رسمی از ۱۱ دی ۱۳۸۵ (۱ژانویه ۲۰۰۷ میلادی) آغاز کرده‌است.
اگر چه نام وی در لاتین به صورت Ban Ki-Moon نوشته شده است اما روش درست تلفظ نام کوچک وی، گی مون است.
وی در سال ۱۹۷۰ وارد وزارت امور خارجه کره‌جنوبی شد و در سال ۱۹۷۵ به بخش متولی امور سازمان‌ملل متحد در وزارت امور خارجه منتقل شد.
بان کی مون تعداد زیادی جوایز ملی و بین‌المللی، مدال و تقدیرنامه دریافت کرده است. در ۱۹۷۵، ۱۹۸۶ و مجددا در ۲۰۰۶ بالاترین نشان لیاقت مراتب خدمت برای انجام وظیفه به کشورش را دریافت کرد.
وی در سال ۱۹۹۲ معاون رئیس کمیسیون کنترل هسته‌ای مشترک شمال- جنوب شد و ۷ سال بعد به ریاست کمیسیون مقدماتی سازمان پیمان جامع منع آزمایش هسته‌ای برگزیده شد.
سال ۲۰۰۱ رئیس دفتر کره‌جنوبی در سازمان ملل متحد شد و سال ۲۰۰۴ در کابینه کره‌جنوبی به مقام وزیر امور خارجه کشورش انتخاب شد و از اول ژانویه ۲۰۰۷ به سمت دبیرکلی سازمان ملل متحد برگزیده شده است.
منبع : همشهری آنلاین


همچنین مشاهده کنید

سایت دیجیاتوسایت ساعدنیوزسایت ورزش سهروزنامه توسعه ایرانیسایت نامه نیوزسایت دیدبان ایرانسایت اکوایرانسایت پارسینهروزنامه آرمان ملیخبرگزاری مهر