شنبه, ۸ مهر, ۱۴۰۲ / 30 September, 2023
مجله ویستا

آنچه باید در باره سرطان روده دانست‏


آنچه باید در باره سرطان روده دانست‏
سرطان روده سومین سرطان شایع در بریتانیا می‏باشد. در اغلب موارد اگر زود تشخیص داده شود، قابل معالجه است.
سرطان روده را به نام سرطان روده بزرگ نیز می‏شناسند چون بیشتر تومورها در روده بزرگ یا مقعد به وجود می‏آید. اینها آخرین قسمت‏های دستگاه گوارش هستند كه از طریق آن ضایعات مواد غذایی قبل از تخلیه خارج می‏شوند. داخل روده با سلول‏هایی پوشیده شده‏اند كه به طور مدام از بین می‏روند و سلول‏های جدید جانشین آنها می‏شوند. وقتی این فرآیند دچار مشكلی شود، سرطان به وجود می‏آید. سلول‏های سرطانی تقسیم می‏شوند و به طور ناهنجار رشد می‏كنند. بعضی از آنها ممكن است جدا شده و به قسمت‏های دیگر بدن بروند (معمولاً كبد). چه كسانی دچار سرطان روده می‏شوند
علت خاصی وجود ندارد ولی بعضی چیزها احتمال سرطان روده را زیادتر می‏كند.
▪ سن:
سرطان روده می‏تواند در افراد جوان نیز به وجود آید ولی بیشتر افرادی كه دچار آن شده‏اند متجاوز از ۵۰ سال سن داشته‏اند (بیش از ۹۰ درصد).
▪ خانواده:
بعضی از خانواده‏ها به طور ارثی در معرض خطر سرطان روده قرار دارند.
▪ پولیپ یا سرطان قبلی:
پولیپ، برجستگی كوچكی است كه در روده به وجود می‏آید. بعضی از پولیپ‏ها می‏توانند تبدیل به سرطان شوند مگر آنكه برداشته شوند. اگر در روده شخص پولیپ یا سرطان وجود داشته باشد، احتمال به وجود آمدن دیگری نیز وجود دارد.
▪ رژیم غذایی:
تحقیقات علمی نشان می‏دهد كه رژیمی متنوع سرشار از فیبر و سبزی‏های تازه، شخص را در مقابل سرطان محافظت می‏كند. بنابراین باید مصرف گوشت قرمز را تقلیل داد. دانشمندان بنیاد سلطنتی تحقیقات علمی سرطان در مطالعه‏ای كه در سرتاسر اروپا انجام می‏شود شركت جسته‏اند تا در باره اثرات رژیم غذایی روی سرطان تحقیق نمایند.
▪ ورزش:
پزشكان معتقدند كه ورزش‏های ملایم می‏تواند مانع پیشرفت سرطان روده شود.
▪ بیماری‏های تحریك‏كننده روده:
به طور كلی التهاب‏های قولون كه به شكل زخم هستند به مقدار جزئی خطر ابتلا به سرطان روده را زیاد می‏كنند.
● چه مراقبت‏هایی باید انجام شود؟
اگر علایمی دارید به پزشك مراجعه كنید. بعضی از مردم خجالت می‏كشند در باره مسائل روده‏ای خود با پزشك صحبت كنند. بعضی دیگر امیدوارند مشكل خود به خود برطرف شود. اگر چه ممكن است نشانه‏های شما علامت سرطان نباشند، مشورت را انجام دهید. اگر سرطان داشته باشید، تشخیص به‏موقع، كلید معالجه موفقیت‏آمیز خواهد بود. موارد زیر را بررسی كنید:
▪ خونریزی از مقعد:
ممكن است مدفوع شما آغشته به خون باشد و یا خود به خود خونریزی داشته باشید. بلغم روان نیز می‏تواند یك نشانه بیماری باشد.
▪ تغییر در عادات رفتن به توالت: اسهال، یبوست یا هر دو - هر چیزی كه برای شما طبیعی نباشد - و بیش از دو هفته طول بكشد، باید با پزشك در باره‏اش مشورت كرد.
▪ احساس عدم تخلیه كامل:
این مورد را زورپیچ نیز می‏نامند. احساس اینكه هنوز نیاز به رفتن به توالت دارید حتی وقتی كه روده خود را خالی كرده‏اید.
▪ احساس درد و ناراحتی در شكم:
وحشت نكنید! به خاطر داشته باشید این علایم می‏توانند نشانه بیماری‏های دیگر هم باشند. مثلاً یكی از علل متداول خونریزی می‏تواند بواسیر باشد. ولی مهم این است كه حتماً نزد پزشك بروید و در مورد مشكل‏تان با او صحبت كنید.
۹۰ درصد سرطان‏های اولیه روده می‏توانند به طور موفقیت‏آمیز معالجه شوند. غربال‏گری (بیماریابی)
هدف از غربال‏گری، تشخیص بیماری قبل از به وجود آمدن نشانه‏هاست. روش‏های گوناگون غربال‏گری برای سرطان روده وجود دارند كه در باره آنها تحقیق می‏شود. دانشمندان بنیاد سلطنتی تحقیقات سرطان تكنیكی را بررسی می‏كنند تا غده‏های كوچك را قبل از آنكه تبدیل به سرطان شوند، شناسایی كرده و آنها را بردارند.
آنچه باید در باره سرطان روده دانست‏ منبع: imperid cancer
research fund
london
ترجمه: پرنده افشاری‏


همچنین مشاهده کنید

سایت مثلث آنلاینسایت نامه نیوزسایت عصرایرانسایت دیجیاتوسایت نورنیوزخبرگزاری تحلیل بازارروزنامه شرقسایت خبرآنلاینخبرگزاری صدا و سیماسایت چیدانه