جمعه, ۴ فروردین, ۱۴۰۲ / 24 March, 2023
مجله ویستا

زیستن - Ikiru


زیستن - Ikiru
سال تولید : ۱۹۵۲
کشور تولیدکننده : ژاپن
محصول : توهو
کارگردان : آکیر اکوروساوا
فیلمنامه‌نویس : شینوبو هاشیموتو، هیدئو اوگونی و کوروساوا
فیلمبردار : آساکازو ناکائی
آهنگساز(موسیقی متن) : فومیو هایاساکا.
هنرپیشگان : تاکاشی شیمورا، نوبوئو کانکو، کیکوکو سکی، ماکاتو کوبوری و میکی اوداگیری.
نوع فیلم : سیاه و سفید، ۱۴۳ دقیقه.


"کنجی واتانابه" (شیمورا)، کارمند قدیمی بخش بایگانی شهرداری، با مراجعه به پزشک در می‌یابد که به سرطان معده مبتلا شده و بیش از شش ماه دیگر زنده نمی‌ماند. "واتانابه" ابتدا می‌گرید، بعد سعی می‌کند به پسرش (کانکو) ـ تنها کسی که پس از مرگ زنش برایش مانده ـ پناه ببرد، اما او مدت‌هاست غریبه شده. پس تمام پس‌اندازش را از بانک می‌گیرد تا از آخرین روزهای زندگی‌اش لذت ببرد، اما این‌هم بی‌فایده است و تلاشش برای دوستی با یکی از دختران اداره‌اش (اوداگیری) هم کمکی نمی‌کند. "واتانابه" می‌میرد و در نیمه دوم فیلم، در مراسم یادبودش، با رجعت به گذشته می‌فهمیم که پیش از مرگ یک زمین بازی برای بچه‌های محلی ساخته است.
٭ یکی از شاهکارهای استاد در دوران اوج هنری‌اش، پس از راشومون (۱۹۵۰) و ابله (۱۹۵۱) و پیش از هفت سامورائی (۱۹۵۴)، که شاید اثر نمونه‌ای او نباشد اما فیلمی فراموش نشدنی و تکان دهنده است. کوروساوا نقطه پایان یک زندگی را به تصویر می‌کشد، و برای این کار افراطی‌ترین نمونه را انتخاب می‌کند: کارمند فسیل‌شده را کدترین بخش اداره‌ای که نمونه مجسم دیوی به‌نام بوروکراسی است، انسانی گرفتار در چنبره قوانین و تبصره‌هائی که ظاهراً بیشتر برای گره‌افکنی به‌کار می‌روند تا گره‌گشائی. اما حتی این انسان تنها و واخوره هم موفق می‌شود تا معنائی برای "زیستن"اش پیدا کند. فیلم مثل بالا و پائین (۱۹۶۳) ساختاری دوپاره دارد و با وجود زمان نسبتاً طولانی‌اش، هرگز خسته کننده نمی‌شود. بازی شیمورا عالی است و جالب این‌که در فاصله سال‌های ۱۹۴۸ تا ۱۹۶۵، از فرشته مست تا ریش قرمز، این تنها فیلم کوروساواست که توشیرو میفونه در آن بازی نمی‌کند.


همچنین مشاهده کنید

روزنامه تعادلسایت پارسینهوبگردیخبرگزاری تسنیمسایت آفتاب نیوزسایت اکوایرانسایت بیتوتهسایت فراروسایت همشهری‌آنلاینسایت فرادید