جمعه, ۲۲ فروردین, ۱۳۹۹ / 10 April, 2020

مجله ویستا

آلبالو داروی شفا بخش


آلبالو داروی شفا بخش
میوه ای که برای بیماران قلبی و روماتیسمی فوق العاده مفید است و زیبایی و طراوت خانم ها را تضمین می کند.
کشت آلبالو در کشورهایی که تولید کننده آلبالو هستند روز به روز رو به توسعه است.
ایتالیا و آمریکا جزو اولین کشورهای تولیدکننده آلبالو هستند و بیش از دویست هزار تن هر ساله میوه آلبالو دارند، بعد از ایتالیا در اروپا کشور آلمان است که محصول سالیانه آن به صد و پنجاه هزار تن می رسد. درخت آلبالو اصلا در ایران بوده است و از ایران به کشورهای دیگر رفته و کشت شده است. منطقهای که در قدیم درختان آلبالوی فراوان داشته در منطقه وسیعی از آناتولی ترکیه تا دریای خزر بوده است.
در حال حاضر در مناطق مختلف ایران درخت آلبالو و میوه آن وجود دارد و بعضی سالها محصول فراوانی دارد که از آن به عنوان میوه استفاده می شود یا آن را خشک می کنند یا از آن شربت و مربا یا آلبالو پلو یا خورش آلبالو درست می کنند.
ارزش غذایی آلبالو زیاد نیست و صد گرم آلبالو فقط هفتاد کالری دارد. آلبالو دارای ویتامین آ.ب. و ث می باشد. املاح معدنی آلبالو عبارت است از آهن، کلسیم، فسفر، کلر، گوگرد، منیزیم، سدیم، پتاسیم، مس، روی، منگنز، کوبالت.قند آلبالو از نوع لولوز است و برای اشخاصی که دیابت دارند جذب آن آسان است.
آلبالویی برای خوردن خوب است که رسیده و تازه باشد علامت رسیدگی آن رنگ آن است که کاملا قرمز و درخشان باشد. از آلبالویی که رنگ آن کاملا قرمز نشده است و دارای گوشتی سفت است دوری کنید زیرا مصرف آن سو» هضم می آورد و کار رودهها را مختل می کند.
آلبالو وقتی تیره رنگ است و دارای لکههای قهوهای است کهنه شده و رو به فساد گذاشته است. گاهی میوه فروشان برای این که آلبالو را خوش منظره سازند به آن آب می زنند این کار زود آلبالو را خراب می کند و آماده می سازد که زودتر فاسد شود.
● چه وقت و چگونه باید مصرف کرد
وقتی آلبالو خوردید روی آن آب نخورید، مایعات به طور کلی روی میوه ها آن را «باد کرده» می کند و این وضع برای دستگاههاضمه خطرات جدی در بر دارد.
در فاصله غذاهای اصلی می توانید آلبالو را بخورید زیرا خیلی زود هضم می شود یک مرتبه مقدار زیادی آلبالو نخورید بلکه به مقدار کم بخورید و در موقع خوردن هم خوب آن را بجوید.
● آلبالو برای چه اشخاصی خوب نیست
کسانی که ورم روده دارند چون آلبالو ترش و سلولز دارد دیر هضم می شود.
کسانی که از معده یا رودهها علیل هستند می توانند آلبالوی پخته را به صورت کمپوت یا مربا مصرف نمایند البته در این موارد آلبالو چون پخته می شود قسمتی از مواد حیاتی خصوصا ویتامینهای خود را از دست می دهد ولی به آسانی هضم می شود. با وجود این بعضی از کسانی که از جهت معده یا رودهها علیل هستند می توانند هضم آلبالو را تحمل کنند به شرطی که صبح ناشتا به مقدار کم آن هم کاملا رسیده باشد مصرف نمایند.
کسانی که دیابت دارند می توانند به حد اعتدال آلبالو بخورند زیرا قند آلبالو از نوع لولوز است و این قند را بیماران دیابتیک می توانند جذب کنند.
اشخاصی که چاق هستند نباید آلبالو را به عنوان دسر یا غذای اضافی علاوه بر غذاهای مخصوص رژیم خود مصرف نمایند ولی به عنوان یک غذای اصلی می توانند آلبالو مصرف نمایند زیرا آلبالو دارای کالری کمی است و شیپور اشتهای کاذب را خفه می کند!
● چه کسانی باید آلبالو بخورند؟
کسانی که بیماری کلیه دارند، اشخاصی که رماتیسم دارند اگر آلبالو بخورند از بروز نقرس در آنها جلوگیری خواهد شد.
کسانی که بیماری قلبی دارند چون آلبالو ادرارآور است پوتاسیوم آن از باقیمانده نمک در عروق جلوگیری می کند و به صورت ادرار آن را خارج می کند و در نتیجه به قلب کمک می کند.
خانمهایی که می خواهند دارای رنگ درخشانی شوند و زیبایی چهره آنها مورد توجه قرار گیرد برای صاف شدن خون خود باید آلبالو بخورند.
● مصارف دیگر آلبالو
جوشانده دم آلبالو بیاندازه ادرارآور است و کسانی که به حبس البول یا اختلال کلیه یا مثانه مبتلا هستند باید آن را مصرف نمایند. برای تهیه این جوشانده باید سی گرم دم آلبالو را که خشک کرده اید در یک لیتر آب ده دقیقه بجوشانید و بعد آن را مصرف کنید. در طب جدید هم جوشانده دم آلبالو در مواردی که بخواهند خروج ادرار را زیادتر کنند مصرف می شود.
مغز هسته آلبالو را می کوبند و از آن روغن مایعی می گیرند که قرنها است با موفقیت رماتیسم را شفا می بخشد.
منبع : روزنامه مردم سالاری

همچنین مشاهده کنیدسایت خبر ورزشیروزنامه دنیای اقتصادروزنامه خراسانروزنامه آرمان ملیسایت دیپلماسی ایرانیروزنامه جمهوری اسلامیخبرگزاری یورونیوزسایت آفتاب نیوزروزنامه رسالتخبرگزاری فارس