شنبه, ۱۱ آذر, ۱۴۰۲ / 2 December, 2023
مجله ویستا

چگونه هک نشویم؟


چگونه هک نشویم؟
سلام به دوستان خوبم . می خواهم درباره اینکه چگونه امنیت کامپیوتر خود را بالا ببرید تا از هک شدن شما جلوگیری شود صحبت کنم.
۱) اولین حقه ای که افراد به سراغ آن می روند روش مهندسی اجتماعی است که کوین میتنیک هکر سابق مشهور جهان در این زمینه تخصص زیادی داشت و در این مورد کتابی نوشته است .روش مهندسی اجتماعی یکی از روشهای سخت و آسان است که اگر شما خودتون اطلاعاتتان را کمی بالا ببرید این روش حتی برای شخص هکر نیز دشوار خواهد شد.
۲) تا جایی که ممکن است در انتخاب پسوردها دقت کافی به خرج دهید زیرا بعضی افراد شماره تلفن ، ش ش ، ت ت و ... را برای پسورد خود انتخاب می کنند زیرا به قول خودشان پسوردها را زود فراموش می کنند . همیشه از کلیدهای Alt و Space و ... با طول زیاد انتخاب کنید ابن روش فقط هک شدن شما را کاهش می دهد.
۳) یکی از روشهایی که افراد هنوز از آن استفاده می کنند دزدیدن پسورد از روی حرکت دستهای شماست هنگامی که پسوردتان را وارد می کنید مراقب چشمهای اطرافتان باشید و یا بدون رودربایستی از صاحبان چشمها بخواهید که جایشان را تغییر دهند.
۴) افراد حرفه ای همچنین رو به سرقت Cookie آورده اند این کلوچه های خوشمزه اطلاعات حیاتی را نگه می دارند البته به صورت کد ولی با کمی تکاپو میتوان آن را از حالت کد شده در آورد تا اطلاعات مفیدی به فرد بدهد.
۵) سعی کنید تا جایی که امکان دارد پسوردهایتان را ذخیره نکنید از جمله پسوردهای یاهو ،Cial up و
Outlock چرا که برنامه های وجود دارد که با اجرا کردن آنها پسوردهای شما را از حالت ستاره در می آورد و پسوردتان را آشکار می سازد.
۶) هنگام وارد شدن به ایمیل و یاهو مسنجر تیک کنار گزینه my ID... Rememher را بردارید و حتماً هنگام خارج شدن logout کنید تا از سرور یاهو خارج شوید .همچنین بعد از logout کردن یک یوزر و پسورد الکی وارد کنید زیرا از ریجستری می شود ای دی و پسورد شخص قبل را آشکار کرد.
۷) هنگامی که می خواهید وارد mail box خود شوید بعد از وارد کردن یوزر نیم و پسورد روی لینک secure در پایین sign in کلیک کنید با اینکار اطلاعات شما به صورت رمز شده به سرور یاهو فرستاده می شود واگر کسی از sniffing در بین انتقال اطلاعات استفاده کند نمی تواند اطلاعات شما را به سرقت برد.
۸) تروجان ها یکی از روشهای متداول هک بین کاربران است هرگز از شخصی در اتاق های چت عکس یا فایل دریافت نکنید اگر کسی خواست عکسش را برایتان بفرستد به او بگویید که عکسش را در پروفایلش بگذارد.
۹) هنگام دانلود کردن برنامه ها سعی کنید از سایت های معتبر، برنامه هایتان را دانلود کنید و اگر هم ممکن نبود حتماً از سایت موردنظر اطمینان پیدا کنید و بعد از دانلود فایل ها را ویروس یابی کنید .
۱۰) همچنین مراقب ویروس وکردجان باشید چرا که بعضی سایتها آلوده به این ویروس هستند و بدون اطلاع فرد وارد کامپیوتر وی می شوند.
۱۱) اگر نیازی به اطلاعات history ندارید هر از چند گاهی آن را پاک کنید مخصوصاً موقعی که در کافی نت و یا خانهء دوستتان هستید برای اینکار در منوی Tool / internet oftion در تب General گزینهء clear history و delet file و delet cooki را بزنید تا اطلاعات پاک شود.
۱۲) کیلاگر برنامه های جاسوسی هستند که می توانند اطلاعات شما را ضبط و ثبت کنند و بیشتر آنها این قابلیت را دارند که اطلاعات ثبت شده را هر چند روز یکبار به ایمیل شخص بفرستند .از نصب کیلا گرها نمی توان به طور ۱۰۰درصد آگاه شد پس حتماً مواظب خود باشید . مثلاً دوست شما روی سیستم خودش ممکن است کیلاگر نصب کند و اگر شما هم امنیت را رعایت نکنید شخص میتواند بدون هیچ گونه زحمتی به خود اطلاعات شما را به سرقت ببرد در ضمن ویروس یاب ها هم کاری به کیلاگرها ندارند .
۱۳) هرگز برای اطلاعات مهم خود از کامپیوترهای عمومی استفاده نکنید . بعضی از افراد همین که اینترنت رایگان در جایی پیدا می کنند بدون هیچ گونه درنگی شروع به وارد کردن اطلاعات خود می کنند.
۱۴) در انتخاب کافی نت ها دقت کافی به خرج دهید ممکن است با یک اشتباه اطلاعاتتان به سرقت رود.
۱۵) از یک ویروس یاب update شده استفاده کنید اگر ویروس یاب شما به روز نباشد شاید ضربهء جبران ناپذیری بخورید.
۱۶) حتماً از یک فایروال در سیستم خود استفاده کنید ویروس یاب zome aram وBit defendr فایروال های خوبی هستند.
۱۷) ویندوز خود رو همیشه به روز کنید و سرویس پک های آن را میتوان از سایت مایکروسافت دانلود کنید
۱۸) برنامه های خود رو همیشه update کنید مخصوصا برنامه هایی که زیاد با اینترنت سرو کار دارند.
۱۹) پورت های سیستم خود را چک کنید که یه موقع پورت تورجانی و .... روی سیسیتم شما باز نباشد با دستور netstat و سوئیچ های مختلف آن
۲۰) همیشه Task maneger را نگاه کنید تا اگر برنامه مشکوکی را دیدید آن را از حافظه خارج کنید.
۲۱) بیشتر حملات امروزه از طریق مرورگرهای وب هست و IE خود رو همیشه به روز نگه دارید و تاجایی که ممکن است از مرورگرهای دیگری مثل opera استفاده کنید که هم کمتر باگ دارند و هم سرعت زیادی نسبت به رقیب خود IE دارند.
۲۲) از یک Trojan Remover آپدیت شده استفاده کنید
۲۳) امام علی(ع) میفرمایند: به دوستتان محبت کامل بکنید ولی اعتماد کامل نکنید. من هم به شما عزیزان توصیه میکنم که به هیچ کسی اعتماد نکنید. هر موقع به کسی اعتماد کنید لحظه هک شدن شما فرا رسیده
۲۴) امن ترین ابزارها نمیتوانند جای خود شخص رو بگیرند همان طور که اسکنرها هک نمکنند پس ابزارها زیاد نمیتوانند ما رو هک کنند این ماییم که با دست خودمان، خودمان رو هک میکنیم.
۲۵) اگر کسی میخواست از سیستم شما استفاده کند حتما یوزر Guest رو فعال کنید تا دوست شما از این یوزر استفاده کند.
۲۶) در هنگام وارد کردن یوزر نیم و پسورد خود در یاهو مسنجر از روش کپی و پیست و یا از صفحه کلیدمجازی ویندوز استفاده کنید با این ترتیب درصد هک شدن شما کاهش پیدا میکند.
۲۷) هنگام ثبت نام کردن در سایتهایی مثل یاهو و .... سوالی مبنی بر این که اگر روزی پسورد خود رو فراموش کردید و یا تاریخ تولد را از شما سوال میکند این مشخصات و به دقت به خاطر بسپارید تا در موقع ضروری بتوانید از آنها استفاده کنید.
۲۸) ایمیلهایی که حاوی پسورد و یوزرنیم شما در سایتهای متفاوت هست (هنگام ریجستر کردن معمولا بعضی از سایتها برای شما میفرستند) را حتما پاک کنید اگر شما شما این کار رو نکنید اگر یه روزی ID شما هک شود هکر با یک تیر دو نشون رو میزند.
۲۹) هنگامی که در محل کار یا خانه هستید و اطلاعات مهمی روی صفحه مانیتورتون هست کامپیوترتان رو ترک نکنید ابتدا از تمام برنامه ها Logout کنید و خارج شوید زیرا ممکن است شخصی در همین حین اطلاعات مهم شما رو به سرقت ببرد.
منبع : ارجا نت


همچنین مشاهده کنید

سایت همشهری‌آنلاینسایت آفتاب نیوزسایت الفروزنامه ایرانسایت تجارت نیوزسایت اقتصادنیوزروزنامه شرقسایت اقتصاد 24سایت ساعدنیوزسایت مجله شبکه