پنجشنبه, ۶ آبان, ۱۴۰۰ / 28 October, 2021
مجله ویستا


امپراطور دریا، تاریخ مصور کره‌ای‌ها


امپراطور دریا، تاریخ مصور کره‌ای‌ها
مجموعه تلویزیونی «امپراطور دریا» که هر سه‌شنبه از شبکه ۳ سیما به تماشا می‌نشینیم، مجموعه‌ای است کره‌ای با تم درام و کمی رزمی همراه با جلوه‌های ویژه خارق‌العاده.
«امپراطور دریا» که محصول سال ۲۰۰۴ کشور کره‌جنوبی است در ۵۱ قسمت ۷۰ دقیقه‌ای توسط شبکه KBS تولید شده است.
شبکه KBS با دست یافتن به فیلمنامه‌ای که به تاریخ کره نظر داشت، نوشته «جونگ جین‌ها انگ جوها» تولید آن را به کانگ بیونگ‌تاک پیشنهاد کرد. مدتی بعد بیونگ تاک به همراه کانگ ایل‌سو به‌طور مشترک کارگردانی آن را آغاز کرد، این دو نزدیک به یک سال در شهرهای مختلف کره‌جنوبی مشغول فیلمبرداری «امپراطور دریا» بودند. حاصل زحمات آنها وقتی در تلویزیون کره پخش شد، از نظر مردم یکی از منابع باکیفیت و باکمیت و قابل دسترسی از تاریخشان بود.
یعنی دوره جوسیون (۱۹۱۰ـ ۱۳۹۲) که همیشه از دوران برگزیده تاریخ این کشور بوده است. داستان مجموعه تلویزیونی «امپراطور دریا» که یکی از تاثیرگذارترین داستان‌ها از قرن نهم کره به‌شمار می‌آید، جزو عمومی‌ترین قصه‌های کره‌ای و مشهورترین داستان‌های تاریخی مربوط به این تاریخ می‌باشد. خیلی از مردم کره با چنین داستان‌های تاریخی بزرگ شده‌اند و امروز روایت تصویری آن برایشان بسیار آشناست و به آن تعلق خاطر خاصی دارند، آنقدر که تا پیش از این لزوم به تصویر کشیده شدن آن را در قالب یک مجموعه داستانی بسیار احساس می‌کردند.
مجموعه «امپراطور دریا» یکی از سیاسی‌ترین و جدیدترین مجموعه‌های تاریخی کره‌جنوبی محسوب می‌شود.
در داستان نزدیک به افسانه این مجموعه کره‌ای منظور از امپراطور دریا (فرماندار) Godof the sea جانگ بوگو (یانگ‌ بگو) است. او که به پسر کماندار معروف است در بین مردم چین و ژاپن به عنوان خدای دریا شناخته شده است.
به پاس زحمات و تلاش‌های بی‌دریغی که جانگ بوگو برای امنیت آب‌های بین ۳ کشور آسیایی کره، چین و ژاپن به منظور برقراری تجارت دریایی ایجاد کرده او به عنوان خدای دریا شناخته می‌شود.
● ردپای امپراطور دریا در تاریخ کره
«امپراطور دریا» دربردارنده ۳ دوره پادشاهی است. ۳ پادشاهی که در جوجیریو در شمال مستقر بودند. بخش‌هایی از منشوری‌ها یعنی کره‌شمالی معاصر و بخش‌هایی از استان کنگ ون.
قرن هفتم همزمان با گسترش ارتش بزرگ برای شیلا بوده است، دوره‌ای که به هرچه عمیق‌تر شدن شکاف بین اشراف‌زاده‌ها و مردم عادی کمک کرد. وقتی که دوره شیلا شروع شد، نتیجه‌اش برای مردم خیلی سخت بود، چرا که باید به صورت ایلی زندگی می‌کردند و با کمترین امکانات باید مالیات‌های سنگین پرداخت می‌کردند. حتی آن جماعتی که در بخش کشتی‌سازی کار می‌کردند. یکی از افراد ماهر و بااستعداد در امر کشتی‌سازی جوانی بود به‌نام جانگ بوگو که در زمینه کمانگیری نیز مرد توانایی بود. جانگ بوگو به همراه دوستش یانگ نی‌یان دوره نوجوانی‌شان را در جزیره کوچکی به‌نام کورنت وندو، گذراندند که یکی از بهترین مکان‌ها برای ساخت و تعمیر کردن کشتی بود.
بر طبق نوشته‌هایی که از این دوره تاریخی کره‌جنوبی در دست است این دو جوان، جنگجویان توانایی بودند و حتی گفته شده یانگ نی‌یان شناگر ماهری بوده است. این دو وقتی خیلی جوان بودند، می‌خواستند به چین سفر کنند. سرزمینی که مطمئن بودند به مهارت‌های رزمی و جنگی آنها بی‌توجه نخواهد بود. جانگ بوگو و نی‌یان در نهایت به ارتش ونینگ جان (که امروزه استان جیانگ‌سو شده) ملحق می‌شوند و...
اما زندگی ارتشی احساس وظیفه جانگ بوگو نبود، اگرچه زندگی او محدود به شیلا می‌شد اما در خواب و رویا خود را یک فرد بازرگان که زندگی‌اش را روی دریا می‌گذرانده، همراه در رویاهایش می‌دید که برای تجارت و پیدا کردن مسیرهای تجاری با سایر کشورهای دیگر در تلاش و رایزنی است و...
جانگ بوگو بعدها موفق شد که در مناطق تجاری حیله‌های تجارت را یاد بگیرد. مردم شیلا که او را در چین می‌بینند، به اصرار از او می‌خواهند که به سرزمین محلی خودش برگردد، اکثر بازرگانان آنجا از او می‌خواهند که یک پادگان برای محافظت از آنها طراحی کند.
به دنبال محقق شدن این خواسته‌ها پادشاه جانگ بوگو را عضو هیات نیروی دریایی می‌کند. این مقام باعث می‌شود که به مرور مناطق تجاری آبی (بنادر) تحت کنترل جانگ بوگو درآمده و از بارزترین مکان‌های امن تجاری شود. این موفقیت با سرکوب کردن دزدان دریایی و فعالیت‌های غیرمجاز میان شیلا، یونگ و ژاپن صورت می‌گیرد و نتیجه آن تاسیس اولین مسیر تجاری میان این ۳ کشور می‌شود.
جانگ‌بوگو برای یک دهه ابزاری در تاثیرگذاری تقدیر سیاسی شیلا محسوب می‌شد، اقدامات موثر او باعث شد که قسمتی از معماهای حل نشده محسوب شود اما در فاصله سال‌های ۸۰۰ تا ۸۷۵ هفت دوره تاج و تخت شیلا تغییر پیدا می‌کند و آن منطقه به عنوان بخشی از یک جنگ داخلی بحث‌برانگیز در بین اشراف‌زاده‌ها و دو طایفه حکومتی مطرح می‌شود. یک عده می‌خواستند این سرزمین به روش دولت چین اداره شود و دسته دیگر تمایل داشتند شیوه حکومت دست نخورده باقی بماند.
در زمانی که جانگ‌بوگو خودش را درگیر سیاست‌بازی‌های کاخ و دربار کرد، طایفه حکومتی به سادگی شروع به استفاده از آن به عنوان سپر بلا در مقابل نبرد با دشمن یا وسیله‌ای برای رسیدن به قدرت کردند و ...
در سریال «امپراطور دریا» در کنار جانگ‌بوگو، برخی دیگر از شخصیت‌های تاریخ کره نیز سربرآورده‌اند. مثلا بانویامی که یکی از بازرگانان معروف و شناخته شده شیلا در تانگ‌چین است یا «لی دوهیانگ» که رهبر یکی از گروه‌های دزدان دریایی بوده است. همچنین «چویی موچنگ» که فردی است با قلبی آکنده از محبت، بعدها به جانگ‌بوگو در رسیدن به هدفش کمک می‌کند و سرانجام به کمک بانو یانگ‌هووا و برادرش می‌آید.
● مثلث عشقی یک درام تاریخی
اگرچه قسمت‌های بازرگانی و کارهای عظیم جانگ‌بوگو در ارتش کانون داستان سریال «امپراطور دریا» هستند خصوصا در تلویزیون ما ‌ولی یکی از قسمت‌های اصلی داستان مشخصا به نبرد عاشقانه و عاطفی بین جانگ بوگو و یوم جانگ برای به‌دست آوردن بانو یانگ‌هووا می‌پردازد و یک مثلث عشقی را به وجود می‌آورد. صرف‌نظر از این موضوع، بقیه داستان تا ۲۰ قسمت مربوط به روابط بین جانگ بوگو و یوم جانگ (یمومون) و شاه می‌باشد که صحنه‌های هیجان‌انگیزی است.
● چویی سوجانگ در نقش جانگ بوگو
چویی سوجانگ چه در وجه تاریخی سریال و چه در بحث مثلث عشقی، اصلی‌ترین شخصیت داستان است. او متولد ۲۸ دسامبر ۱۹۶۲ است و فارغ‌التحصیل رشته بازیگری از دانشگاه ایالت کلورادو.
بر روی زمین (۲۰۰۳)، گوریو موسس وانگ گیون (۲۰۰۰)، افسانه جاه‌‌طلبی (۱۹۹۸)، اولین عشق (۱۹۹۶) و درخت با عشق شکوفه می‌دهد (۱۹۹۷) جزو بهترین فیلم‌های چویی سوجانگ است.
این بازیگر کره‌ای سال ۲۰۰۱ موفق به کسب بهترین بازیگر مرد کره شد. سال ۲۰۰۲ نیز بار دیگر سوجانگ این جایگاه را با کسب جایزه‌ای دیگر برای خود تکرار کرد.
اما عمده جوایز و عناوینی که سوجانگ کسب کرده است، مربوط به دهه ۹۰ است.
بهترین هنرپیشه شبکه KBS در سال ۱۹۹۶،‌ دریافت جایزه بهترین هنرپیشه سال ۱۹۹۷ از شرکت پخش انجمن فیلمبرداری KBS، جایزه بهترین هنرپیشه سال ۱۹۹۹ از شرکت پخش موسیقی و آواز و جایزه بهترین هنرپیشه سال شرکت پخش KBS در سال ۲۰۰۰-۱۹۹۹. چویی سوجانگ از بازی در سریال «امپراطور دریا» به عنوان یک اثر رزمی یاد می‌کند. «از آنجا که هنرهای رزمی چینی جایگاه خاصی در این سریال داشت، باید سعی می‌کردم در سطح ماهرانه‌ای هنرهای رزمی را یاد بگیرم. من همیشه بعد از پایان بازی‌ام در یک فیلم یا سریال در عین اینکه احساس آسودگی می‌کنم، غم و اندوهی هم به سراغم می‌آید اما در مورد امپراطور دریا اینطور نبود، چون حالا احساس می‌کنم به لحاظ فیزیکی بدنم قوی‌تر شده است. امپراطور دریا جزو بازی‌های سخت من بود. طی ۱۰ ماه فیلمبرداری من تمام وقتم را صرف این کار کردم، حتی از ساعت خوابم هم می‌زدم، بعد از پایان کار سریعاً به همراه همسرم به جزیره جیجو سفر کردیم تا دوباره آرامش پیدا کنم.
● سونگ ایل‌گوک در نقش یوم جانگ
یوم جانگ متولد اول اکتبر سال ۱۹۷۱ و فارغ‌التحصیل دانشگاه چانگجو کره است. مادر او «کیم ایول دانگ» نیز هنرپیشه بوده است. یوم جانگ که در این مجموعه در نقش رقیب عشقی جانگ بوگو بازی دارد از سال ۲۰۰۱ تاکنون در ۷ مجموعه تلویزیونی برای شبکه‌های MBC SBS و KBS بازی کرده است. از جمله بهار صحرا، محافظ، همه چیز درباره ایف، دوران مهرورزی و...
سال ۲۰۰۴ در فیلم‌سینمایی «چشم قرمز» و سال ۲۰۰۵ در فیلم «هنر فریب دادن» بازی داشت. افتخارات سونگ ایل‌گوک به این شرح است: جایزه بازیگر برتر M (۲۰۰۶)MBC ، بهترین بازیگر مرد شبکه K(۲۰۰۵)KBS و جایزه بهترین بازیگر تازه‌کار از جوایز بازیگری شبکه KBS در سال ۲۰۰۲.
● پارک‌سوا در نقش بانو یانگ هووا
سوا متولد ۲۵ جولای سال ۱۹۸۰ است، او که از بازیگران جوان کره‌ای است عمده فعالیتش مربوط به یک دهه اخیر و همکاری با شبکه‌های MBC و KBS می‌شود. سوا سال ۲۰۰۴ بعد از فارغ شدن از بازی در «امپراطور دریا» در مجموعه داستانی برای شبکه MBC بازی داشت. سال ۲۰۰۴ نیز به‌خاطر بازی در فیلم‌سینمایی «یک خانواده» به عنوان بهترین بازیگر زن موفق به کسب جایزه اژدهای آبی شد.
منبع : روزنامه تهران امروز


سایت سلام نوسایت ارانیکوروزنامه تعادلسایت نامه نیوزسایت همشهری‌آنلاینسایت مجله شبکهسایت فراروروزنامه شهروندسایت عصرایرانخبرگزاری ایسنا