چهارشنبه, ۴ خرداد, ۱۴۰۱ / 25 May, 2022
مجله ویستا

آیا می توان یک اسلحه ژنتیک ساخت؟


گزارش بیوتكنولوژی، سلاح ها و انسانیت هشدار می دهد كه ساخت سلاح های ژنتیك دارد به نتیجه می رسد ! چنین بمب های ژنتیك می تواند حاوی مولدهای سیاه زخم یا طاعونی باشد كه طوری دستكاری شده اند كه تنها در صورتی فعال می شوند كه ژن های شخص مورد حمله از گروه خاصی باشد.بنا بر این گزارش، مطالعاتی كه روی تركیب ژنوم انسانی انجام گرفته، شناسایی وكتورها كه قادرند مواد سمی را به سلول ها برسانند و راه های جدید ایجاد اختلال در ژن ها، عواملی هستند كه امكان سوء استفاده را بالا می برند.مالكوم داندو، پرفسور مطالعات صلح از دانشگاه برادفورد و نویسنده این گزارش می گوید: مشكل اینجاست كه همان تكنولوژی كه برای تولید واكسن ها و درمان بیماری های ناتوان كننده ای مثل آلزایمر به كار می رود، می تواند جهت مقاصد شرورانه هم استفاده شود.مجمع پزشكی انگلستان كه تئوری تولید بمب های ژنتیك را در سال ۱۹۹۹ طی گزارشی مطرح كرده بود، در حال حاضر بر فعالیت های یك گروه آلمانی به نام پروژه آفتاب تمركز كرده است. در این تحقیقات نشان داده شده كه ایجاد نوعی جهش در ژنوم انسانی به نام تنوع ریختی نوكلئوتیدها SNPs در گروه های قومی خاصی می شود و نتیجه این بود : اطلاعات ژنوم نشان می دهد كه صدها یا شاید هزاران سكانس هدف برای سلاح های خاص قومی وجود دارد. به نظر می رسد كه دستیابی به سلاح های بیولوژیك قومی در آینده نزدیك محقق خواهد شد.
پروژه آفتاب هشدار می دهد كه علاوه بر تحریك اختصاصی اثرات سمی ارگانیسم هایی مثل آنتراكس سیاه زخم، این تكنیك پزشكی جدید به نام تداخل در RNA می تواند ژن های حیاتی را هم خاموش كند. اگر سكانس ژنتیك هدف در جمعیت های متفاوت فرق داشته باشد، می توان عملكرد اجسام موردنظر را طوری تغییر داد كه تنها بر یك جمعیت خاص موثر باشند. اگر سلاح طراحی شده تنها بر ۱۰ تا ۲۰ درصد جمعیت موردنظر هم موثر باشد، باز هم برای تضعیف روحیه ارتش دشمن كافی است.بعضی معتقدند این حرف ها، همگی اغراق هستند و به دست آمدن یك سلاح ژنتیك كه تنها بر یك قوم خاص موثر بوده و بر گروه دیگر تاثیری نداشته باشد، هرگز محقق نمی شود؛ چون گروه ها شباهت های زیادی به هم دارند و شما هیچ وقت خصوصیت كاملا اختصاصی پیدا نخواهید كرد. بهترین سلاحی كه می توانید بسازید، مطمئنا ۲۰ درصد از یك گروه و ۲۸ درصد از گروه دیگر را خواهد كشت!متخصصان ژنتیك هم نظر مشابهی دارند. از نظر این دسته، افتراق قومی و محلی به این شكل امكانپذیر نیست و تنها گروه هایی كه در حال حاضر از لحاظ ژنتیك قابل تشخیص هستند، اروپایی ها، آفریقایی های صحرانشین و ساكنان شرق آسیا هستند!
منبع : خبرگزاری فارس


همچنین مشاهده کنید

خبرگزاری فارسخبرگزاری باشگاه خبرنگارانسایت ساعدنیوزسایت فراروخبرگزاری مهرخبرگزاری اسپوتنیکسایت عصرایرانسایت ورزش سهسایت رویداد 24سایت سلام نو