دوشنبه, ۱۰ مهر, ۱۴۰۲ / 2 October, 2023
مجله ویستا

آقای متشخص - THE DISTINGUISHED GENTLEMAN


آقای متشخص - THE DISTINGUISHED GENTLEMAN
سال تولید : ۱۹۹۲
کشور تولیدکننده : امریکا
محصول : لنرد گلدبرگ و مایکل پیسر
کارگردان : جاناتان لین
فیلمنامه‌نویس : مارتی کاپلان، بر مبنای داستانی نوشتهٔ جاناتان رنولدز و کاپلان
فیلمبردار : گابریل بریستین
آهنگساز(موسیقی متن) : رندی ایدلمن
هنرپیشگان : ـ ادی مورفی، لین اسمیت، شریل لی رالف، جو دان بیکر، ویکتوریا روئل، گرانت شاد، چارلز داتن و کوین مکارتی
نوع فیلم : رنگی، ۱۱۲ دقیقه


ـ در مهمانی جمع‌آوری اعانه برای ̎جف جانسن̎ نمایندهٔ فاسد کنگره، باج‌گیر خرده‌پائی به نام ̎توماس جفرسن̎ (مورفی) با کلاه‌برداری، دوازده هزار دلار پول و ساعت رولکس ̎جانسن̎ را صاحب می‌شود. ̎جفرسن̎ موقع فرار صحبت‌های نماینده و رئیس یک کمپانی چند ملیتی را می‌شنود که از حق و حساب‌های کلان حرف می‌زنند و بنابراین ̎جفرسن̎ نتیجه می‌گیرد که باید کارش را تغییر دهد! وقتی نمایندهٔ کنگره می‌میرد، ̎جفرسن̎ تصمیم می‌گیرد در انتخابات شرکت کند و جایش را بگیرد؛ و در نهایت موفق هم می‌شود. سپس همراه با دار و دستهٔ خود که به عنوان دستیار و مشاور انتخابشان کرده، به واشینگتن می‌رود و برای خود جائی در کمیسیون پر نفوذ قدرت و انرژی باز می‌کند. ̎جفرسن̎ تازه می‌خواهد از منافع موقعیت تازه‌اش بهره‌مند شود که ̎سلیا کربی̎ (روئل) وارد صحنه می‌شود: زن جذابی که عمویش، ̎ایلاجا هاوکینز̎ (داتن)، نمایندۀ کنگره است. ̎جفرسن̎ بر خلاف طبیعتش، همراه و همگام مادر و بچه‌ای می‌شود که برای تحقیق و بررسی در سرطان‌زا بودن پست‌های فرعی برق نزدیک مدرسه‌ها فعالیت می‌کنند. ̎دیک داج̎ (اسمیت)، رئیس ستاد ̎جفرسن̎ با حق و حساب زیاد دهان او را می‌بندد و خود ̎جفرسن̎ هم ناخودآگاهانه به آنان کمک می‌کند تا آبروی عموی ̎سلیا ̎ را ببرند. ̎جفرسن̎ برای به دست آوردن دل ̎سلیا ̎ تصمیم می‌گیرد به ̎داج̎ رو دست بزند. در یکی از گردهمائی‌های مطبوعاتی کمیسیون انرژی، ̎جفرسن̎ ̎داج̎ را وادار می‌کند اعلام کند که کمیسیونی برای تحقیق در باب سرطان‌زا بودن پست‌های برق تشکیل خواهد شد اگر نه نواری که نشان‌دهندهٔ فساد در کمیسیون انرژی است، در دسترس رسانه‌ها قرار خواهد گرفت. ̎داج̎ خیال می‌کند که ̎جانسن̎ دارد بلوف می‌زند و بنابراین از گذشتهٔ مجرمانه ̎جانسن̎ برای حضار حرف میزند. اما ̎جفرسن̎ که صحبت‌های خصوصی خود را با او ضبط کرده، نوار را برای جمعیت می‌گذارد و از فساد در دستگاه ̎داج̎ پرده بر می‌دارد. ̎جفرسن̎ به ̎سلیا ̎ می‌گوید که حالا همه می‌دانند دوران کلاهبرداری‌های او تمام شده و حالا تصمیم دارد خود را کاندیدای ریاست جمهوری کند.
ـ شوخی با سیاست در آقای متشخص بیش از آنکه در عمق بگذرد، دست مایهٔ یک فیلم کلیشه‌ای هالیوودی است. همین باعث می‌شود که فیلم چیزی در حد تیترهای روزمرهٔ روزنامه‌های سیاسی باشد. در واقع محل وقوع اتفاقات داستان می‌تواند هر جائی باشد. مهم نقش ‌آفرینی مورفی آن روزها در اوج و دست‌آویز قرار دادن هر چیزی برای شوخی است و قاعدتاً سیاست به دلیل حواشی اطرافش محل چندان مناسبی برای این اتفاق نیست. شوخی‌های مورفی حداقل تا نیمه‌های فیلم بامزه است و تماشاگر می‌تواند تا پایان فیلم را تماشا کند.


همچنین مشاهده کنید

سایت نی نی بانسایت نورنیوزسایت اکوایرانخبرگزاری ایسناسایت ورزش سهروزنامه دنیای اقتصادسایت فراروروزنامه ابتکارسایت همشهری‌آنلاینسایت الف