یکشنبه, ۲۶ خرداد, ۱۳۹۸ / 16 June, 2019
مجله ویستا

نگاه کارشناس


نگاه کارشناس
● علی پروین
روی هم رفته قلعه‌نوعی فرصت كمی برای ساخته و پرداخته كردن تیم ملی در اختیار داشت و با وجود وقفه‌های بسیاری كه در لیگ به وجود آمد خیلی دیر اردو را تشكیل داد، جام حذفی هم مزید بر علت شد تا او نتواند برنامه‌های خود را به خوبی اجرا كند و نفرات كمتر فرصت هماهنگ شدن را داشته باشند. وقتی لیگ تمام شد بازیكنان پس از مدتی به استراحت پرداختن و تجدید قوا باید كارهای بدنسازی را انجام می‌دادند كه كماسی به خوبی وظیفه خود را به اجرا گذاشت و نفرات را به فرم آمادگی مدنظر كادرفنی رساند.
حضور بیش از ۱۲ لژیونر در تیم ملی كه بازی در لیگ‌هایی مثل امارات، آلمان، ایتالیا، قبرس، انگلستان و اسپانیا را تجربه كرده‌اند نیز به بالاتر رفتن بار فنی تیم كمك می‌كند و قطعا آنها در جام ملت‌های آسیا می‌توانند قلعه‌نوعی را در رسیدن به اهدافی كه مدنظر دارد، کمک كنند.
جام ملت‌های آسیا برخلاف رقابت‌های جام‌جهانی از حساسیت بیشتری بین تیم‌های حاضر در این قاره برخوردار است چرا كه آنها این دغدغه را ندارند كه تنها چهار یا پنج تیم می‌توانند خود را مورد ارزیابی قرار بدهند و تلاش‌های یك ساله مابقی تیم‌ها بدون نتیجه می‌ماند.
تمام تیم‌ها ادعای قهرمانی دارند و هیچ كس خود را از پیش بازنده نمی‌داند. همین كشورهای عرب حوزه خلیج‌فارس همواره چهره ناشناخته‌ای دارند و ممكن است كه معادلات موجود به هم بخورد.
ازبكستان و كشورهای شوروی سابق هم ارائه‌‌گر یك فوتبال قدرتی و سرعتی هستند و تقابل با آنها مستلزم آمادگی بالایی خواهد بود.
چینی‌ها هم سرعت بالایی دارند و به جای بازی از روی منطق احساسی كار می‌كنند و در تلاش هستند كه هر چه زودتر به گل برسند، همین مسائل می‌تواند یك برگ برنده برای ما محسوب شود و بتوانیم آنها را در وقت قانونی با گل‌های بسیاری شكست دهیم.
باخت سه بر صفر آنها در ۱۹۸۸ قطر و چهار بر دو در رقابت‌های ۱۹۹۶ امارات سنگین‌ترین نتایجی است كه فكر می‌كنم چینی‌ها را بر آن داشته تا هر طور شده بتوانند حداقل یكبار مقابل ایران آن را جبران كنند و اگر كمی غفلت در كار باشد این امكان وجود دارد كه این نتیجه را مقابل تیم قلعه‌نوعی رقم بزنند. پس آنها مقابل هیچ تیمی حق كم‌كاری ندارند. مالزی میزبان هم از یكسری فاكتورهای خاص خودش استفاده می‌كند و سعی دارد در زمین خودی بهترین نتایج را مقابل حریفان آسیایی به دست آورد. مهربانی داوران هم می‌تواند آنها را در هدفی كه دارند یاری دهد و جلو بسیاری از شایستگی‌های تیم‌های مختلف قدعلم كنند.
استرالیا هم در اروپا و قاره اقیانوسیه نتایج قابل قبولی را كسب كرد اما وقتی دید كه در این بین نمی‌تواند به راحتی وارد جام جهانی شود آسان‌ترین راه را برگزید و به جمع تیم‌های آسیایی پیوست.
هری کیول، مارک ویدوکا، استان لازاریدیس و مارک بوسنیچ نسل طلایی فوتبال این کشور را تشکیل می‌دادند که افتخاراتی را برای پیراهن ملی خود رقم زدند، ولی حالا ترکیب آنها متفاوت شده و دیگر چهره‌های شناخته‌شده گذشته خود را ندارند.
تیم‌ملی کشورمان در مصاف با مکزیک به خوبی به نقاط ضعف خود پی برد و توانست در مدت برپایی اردو آن را برطرف کند. البته این را هم نباید فراموش کرد که قلعه‌نوعی همه نفرات خود را در اختیار نداشت و تنها با نیمی از پتانسیل موجود به مصاف شاگردان هوگو سانچز رفته بود.
مصاف مقابل غنا و جامائیکا بهترین فرصت برای جبران کار بود و شاگردان قلعه‌نوعی توانستند جبران مافات کنند.
کسب دو پیروزی پرگل مقابل غنا و جامائیکا فرصت خوبی بود تا مهاجمان تیم‌ملی فرصت گلزنی پیدا کنند و به راحتی عقده بگشایند.
با این دو پیروزی تیم شرایط آرمانی خود را پیدا کرد و با هماهنگی کامل به مالزی سفر کرد.
مثل اینکه دیدار مقابل مالدیو لغو شده و تیم‌ملی باید فقط به تمرینات خود اتکا کند و به مصاف حریفان خود برود که فکر می‌کنم آنها کار زیاد مشکلی نداشته باشند و با اندکی غیرت و تعصب به هدفشان یعنی قهرمانی در آسیا پس از ۳۱ سال دست پیدا کنند.
منبع : روزنامه پاس جوان
همچنین مشاهده کنید

 مرور روزنامه‌ها

سایت عصرایرانسایت رویداد 24روزنامه همشهریروزنامه دنیای اقتصادسایت سخت‌افزارمگ