پنجشنبه, ۳۰ خرداد, ۱۳۹۸ / 20 June, 2019
مجله ویستا

در گذشت خانم پروین


در گذشت خانم پروین
خانم پروین یکی از اولین آوازخوانان زن افغان رادیوی افغانستان که در سالهای چهل میلادی آوازخوانی را آغاز کرد و تا پایان در این هنر ماندگار ماند روز چهارشنبه (۸ دسامبر) در بستر بیماری در شهر کابل درگشت.
خانم پروین به هنگام مرگ در سالهای هشتاد زندگی اش قرار داشت.
خانم پروین که نام اصلی اش خدیجه است دختر سردار عبدالرحیم خان و از خانواده پسران امیر عبدالرحمن خان است.
سردارعبدالرحیم خان که در زمان استالین به سیبری تبعید شده بود روزگار سختی را گذراند و سپس با پادرمیانی سفیر وقت افغانستان در مسکو از تبعید رها شد اما هیچگاه حق بازگشت به میهنش را بدست نیاورد و تا مرگ در مسکو باقی ماند.
مادر خانم پروین از بدخشان افغانستان بود که بعد از تبعید همسرش به ازبکستان و روسیه به تنهایی در تربیت دخترش همت گماشت.
پروفسورعبدالاحمد جاوید از اولین روسای رادیوی افغانستان در یادآوری خاطره ای از آغاز به کار خانم پروین گفت که آنها برای ثبت آهنگهای خانم پروین که بعد از سامعه و فرشته سومین آوازخوان زن در رادیو بود با دسته ساز به خانه او رفتند و آهنگی از او را ضبط کردند تا در رادیو نشر شود.
جلیل زلاند اولین مدیر موسیقی رادیو افغانستان نیز در خاطره ای از خانم پروین می گوید آنها برای جلب توجه شنوندگان و معرفی موسیقی افغانی برنامه ای را در تئاتر کابل رویدست گرفتند که خانم پروین در آن به اجرای آهنگ گلفروش پرداخت . این آهنگ به شکل دراما توسط کودکان اجرا شد.
خانم پروین با زحمات زیاد کار آوازخوانی را در رادیو افغانستان ادامه داد و با پوشیدن برقع رفتن به رادیو را ادامه داد و مشوق سایر آوازخوان زن از جمله مهوش، ژیلا و رخشانه و دیگران شد.
خانم پروین تا ایام بیماری زنی فعال و دل زنده بود و در محافل هنری شرکت می کرد.
بعد از سقوط طالبان در سه سال پیش این خانم پروین بود که برای اولین بار در محفلی از زنان در کابل بروی صحنه آمد و و آوازخواند. خانم پروین به زبانهای دری، پشتو ، ازبکی و بلوچی آواز می خواند.
منبع : زندگی
همچنین مشاهده کنید

 مرور روزنامه‌ها

سایت عصرایرانسایت فراروروزنامه آرمانروزنامه سازندگیروزنامه دنیای اقتصاد