دوشنبه, ۱۱ مهر, ۱۴۰۱ / 3 October, 2022
مجله ویستا

موجی نو برای زیبایی گذرا


موجی نو برای زیبایی گذرا
از چندی پیش نیز رژیم غذایی جدیدی به نام «رژیم غذایی اتکینز» اروپا و آمریکا را تسخیر کرده است. در این رژیم کاهش و یا قطع کامل مصرف هیدرات کربن و جایگزین کردن پروتئین به جای آن توصیه می شود. حتی مصرف نوشیدنی های کم شیرین، مصرف انواع میوه شیرین، سس سالاد و به طور کلی هر نوع ماده خوراکی که به نوع هیدرات کربن دارد، ممنوع است. اما آن چه ذهن متخصصین تغذیه و پزشکان را به خود مشغول کرده، حذف هیدرات های کربن به عنوان مهم ترین منبع تغذیه ای سلول های مغز است.
●بررسی رژیم غذایی اتکینز
رژیم غذایی اتکینز توسط دکتر روبرت اتکینز حدود سی سال پیش معرفی شد. این رژیم غذایی که اکنون در آمریکا و اروپا به موجی نو تبدیل شده، همان رژیم غذایی دکتر اتکینز است. همانطور که اشاره کردیم رژیم غذایی اتکینز تأکید بر حذف یا کاهش شدید مصرف کربوهیدرات ها (قندها) داشته و مصرف فراوان پروتئین ها را توصیه می کند.
پیش از این نیز در سال ۱۸۶۴ میلادی رژیم غذایی موسوم به رژیم غذایی بدون نشاسته و در سال ۱۹۶۱ رژیم غذایی نشاسته کم و چربی زیاد توسط دکتر تالر معروف شد اما هر دو با شکست مواجه شد چرا که مضرات آن یکی پس از دیگری پدیدار گشت.
دکتر تراگر یکی از متخصصین تغذیه از مرکز رژیم درمانی آمریکا می گوید: «رژیم غذایی اتکینز نیز مانند بسیاری دیگر مورد توجه مردم قرار گرفته چرا که همه افراد از قانون «تغذیه مناسب و کم و ورزش زیاد» پیروی نمی کنند و در انتظار معجزه برای کاهش وزن ناگهانی هستند. در واقع زندگی ماشینی امروز به آنها اجازه رعایت یک رژیم غذایی منظم و ورزش را نداده و از این رو ترجیح می دهند در حداقل زمان ممکن به نتیجه برسند.»
او ادامه می دهد: «رژیم غذایی اتکینز مصرف هیدرات کربن را منع نمی کند، بلکه مصرف آن را به حداقل می رساند در واقع به حدی که می توان آن را نادیده گرفت و این یعنی تأثیر نامناسب بر مغز.»
در مقایسه رژیم غذایی کم چربی و کم هیدرات کربن، رعایت رژیم غذایی که در آن مصرف هیدرات کربن منع یا کاهش می یابد، نتایج بهتری را از جهت سرعت کاهش وزن نشان می دهد. در واقع در آنهایی که از رژیم غذایی کم هیدرات کربن یا همان رژیم غذایی اتکینز استفاده می کنند، کاهش وزن سریع تر دیده می شود به طوری که پس از شش ماه به وزن ایده آل می رسند، اما آیا می توان بر روی اثرات نامطلوب آن سرپوش گذاشت؟
●رژیم غذایی اتکینز از دیدگاه متخصصان تغذیه
دکتر الیزازید از مرکز رژیم درمانی آمریکا می گوید: «به عقیده بسیاری از متخصصین تغذیه هر نوع رژیم غذایی که باعث کنترل مصرف و تغذیه مناسب افراد بشود مناسب است، اما رعایت دو نکته ضروری است اولاً این که برای بدن اثر سوء نداشته باشد و ثانیاً این که زیر نظر متخصصین تغذیه انجام شود.»
به عقیده متخصصان تغذیه، رعایت رژیم غذایی اتکینز (کربوهیدرات کم) به بدن اجازه می دهد تا از چربی ها برای جبران کمبود انرژی استفاده کند و همین امر باعث کاهش وزن می شود چرا که هیدرات کربن یکی از مهم ترین و در دسترس ترین منابع انرژی برای بدن است. از این رو با حذف یا کاهش این منبع قابل دسترس بدن از ذخایر انرژی که همان چربی ها است برای رفع نیاز استفاده می کند و به این ترتیب شخص کاهش وزن پیدا می کند.
اما دکتر الیزازید عقیده دارد: «با حذف میوه ها و سبزی ها که بهترین منبع مواد معدنی، ویتامین ها و فیبر هستند، اختلالات مهم و متعددی در بدن ایجاد می شود. دستگاه گوارش دچار اختلال شده، بدن مقاومت خود را از دست می دهد، پوست صورت رو به زردی گذاشته و چروک می خورد، فعالیت سلول های مغز و سیستم عصبی دچار اختلال شده و... و از این رو بدن ضعیف شده و مستعد ابتلا به انواع بیماری ها می شود. بنابر این اگرچه رژیم غذایی اتکینز سریعاً باعث کاهش وزن می شود اما اثرات جبران ناپذیری ایجاد می کند که برای رفع آنها گاه باید بهای سنگینی پرداخت.»
او می افزاید: «بسیاری از متخصصین تغذیه، اعتقادی به این رژیم غذایی و انواع دیگر رژیم غذایی ندارند. بلکه تنها کنترل مصرف و تغذیه مناسب را توصیه می کنند.»
در محافل علمی آمریکا و اروپا بسیاری از متخصصین تغذیه این رژیم را نفی و بسیاری دیگر تأیید می کنند اما آن چه مسلم است رعایت این نکته یعنی «تغذیه مناسب، کنترل مصرف و ورزش دایمی»، بهترین راه کاهش وزن، سلامتی و تناسب اندام است... سلامت باشید.
مهتاب ص. خسروشاهی
منبع : روزنامه همشهری


همچنین مشاهده کنید

سایت زومیتسایت سلام نوسایت تجارت نیوزخبرگزاری ایسناسایت الفسایت بیتوتهخبرگزاری برناسایت آفتاب نیوزسایت ورزش سهسایت اقتصادنیوز