سه شنبه, ۱ مرداد, ۱۳۹۸ / 23 July, 2019
مجله ویستا

یائسگی


یائسگی
یائسگی دوره ای از زندگی زنان است که دیگر عادت ماهیانه قطع می شود. در این دوره علایمی نظیر گرگرفتگی ، عرق شبانه - خشکی مهبل در چهار پنجم زنان دیده می شود. و در حدود ۴۸ تا ۵۲ سنالگی دیده می شود. یائسگی در بشر رخ می دهد و در حیوانات دیده نمی شود.
● تصورات اشتباه درباره یائسگی
- شروع یک پایان است.
- رحم برداری بهترین راه خلاصی از یائسگی است.( با تغذیه و تغییر روش غلط زندگی می توانند از بسیاری از عوارض یائسگی رهایی یافت )
- پس از یائسگی میل جنسی وجود ندارد.
- یائسگی موجب افسردگی می شود.
● بعضی از علایم
▪ قاعدگی غیر طبیعی
▪ برافروختگی پوست
▪ تغییرات واژن و مجاری ادرار. واژن نازک و خشک و ارتجاعی تر می شود و آمیزش ممکن است دردناک باشد.
● راههای کاهش علائم یائسگی
- برنامه غذایی سالم
- بکار بردن مفدار زیاد کلسیم (تحت نظر پزشک)
- پرهیز از نمک،مواد کافئین دار،چربی، قند
- ورزش منظم
- استفاده از مواد لغزنده در هنگام آمیزش. مواد لغزنده محلول درآب و مرطوب کننده واژن که قبل و در زمان آمیزش بکار می رود بهترین کمک برای ناراحتی ناشی از تغییرات واژن است. تحریک جنسی منظم نیز اثر بخش است.
- سیگار نکشیدن
- ورزش لگن. باعث تقویت عضلات واژن و مجراری ادرار می شود.برای انجام این ورزشها عضلات کنترل کننده ادرار را منقبض و شل کنید.
- مراقب بهداشت روانی خود باشید.
● میل جنسی
بسیاری نگرانند که پس از یائسگی میل جنسیشان از بین برود.در انسان مهمترین ارگان جنسی مغز است و با فرآیندهای تفکر ما در ارتباط است.اگر شما به برقراری روابط جنسی مشتاق هستید بی شک یائسگی موجب قطع ناگهانی تمایلات جنسی نمی شود.
● مشکل خشکی مهبل در روابط جنسی
شایع ترین مشکل زنان در حین مقاربت پس ار ۵۰ سالگی خشکی و جراحت مهبل است.برای حل این مشکل می توان در هنگام مقاربت زوج ها از مواد لیزکنندخ استفاده کنند و تا زمانی که زن تحریک نشده دخول به مهبل انجام نشود.اگر در هنگام رابطه جنسی زن در بالاتر قرار گیرد می تواند مقدار دخول آلت مرد را کنترل کرده و تا حدی احساس راحتی می کند،کاهش دهد. کاهش جراحت مهبل در زن های زیادی که فعالیت جنسی منظم داشته اند گزارش شده است.اگر این متدها مفید نبود باید برای استفاده از استروژن به پزشک مراجعه کنید.
تمایل جنسی تفریبا در نیمی از زنان در دوره یائسگی کاهش می یابد. اگر این مسئله تولید مشکل کند استفاده از قرص های استروژن و یا کرم های مهبلی مفید است. بعلاوه مقدار کمی از کرم تستسرون۱% غالبا لذت جنسی را اقزایش می دهد.
زوج ها باید بپذیرند که مقاربت تنها راه ابراز تمایلات جنسی نسیت و می توانند یکدیگر را با دست ، دهان، ماساژ با روغن و کرم تحریک کنند.
بزرگترین جنبه یک زندگی مشترک احساس آرامشی زوجین است.
منبع کتاب بیماری های شایع زنان نشر

http://who-۱.blogfa.com/post-۳۲.aspx
منبع : مطالب ارسال شده
همچنین مشاهده کنید

 وبگردی
 مرور روزنامه‌ها از میان خبرها


سایت 55 آنلاینسایت رویداد 24روزنامه ایرانسایت خبر ورزشیسایت دیپلماسی ایرانی