دوشنبه, ۱۳ آذر, ۱۴۰۲ / 4 December, 2023
مجله ویستا

کانال


چینی‌ها در اوایل قرن پنجم قبل از میلاد کانال (ترعه بزرگ چین) را میان هنگ‌چو و پکن به‌طول هزار مایل ساختند. بعدها در قرن سیزدهم این ترعه تکمیل گشت.
در حدود دو هزار سال قبل ازمیلاد مصریان کانالی میان رود نیل و دریای سرخ ساختند. در قرن پنجم ق ـم دارویش اول کانال میان رود نیل و دریای مدیترانه را ساخت که در قرن نوزدهم فردیناند دولسپس کانال سوئز را در همان مجرای قدیمی متروک شده، ساخت.
بخت‌النصر کانال یا آبراه سلطنتی بابل را ساخت که دجله و فرات بهم متصل گشت. رومیان کانال‌های بسیار در قلمرو امپراتوری خود ساختند ـ در قرن هشتم میلادی شارلمانی امپراتور فرانسه کانالی ساخت که رود راین، مس و دانوب را بهم متصل می‌کرد. بعدها در ممالک مختلف از جمله ایتالیا، بلژیک کانال‌سازی معمول گشت.
در نیمه دوم قرن نوزدهم در انگلستان برای حمل زغال‌سنگ کانال‌های بسیار ساخته شده به‌طوری که میان سال‌های ۱۸۳۰ ـ ۱۷۵۹ مجموعاً حدود ۴۷۹۰ مایل کانال در انگلستان ساخته شد.
نخست کشتی‌ها و قایق‌هائی که از کانال می‌گذشت به‌وسیله انسان از کناره کانال کشیده می‌شد بعد از جانوران از جمله اسب استفاده شد. امروزه کشتی‌های بخار و دیزلی در کانال‌ها در حال رفت و آمد هستند.
منبع : مطالب ارسال شده


همچنین مشاهده کنید

روزنامه تعادلسایت انصاف نیوزسایت بیتوتهسایت باتوسایت رویداد 24سایت نی نی بانخبرگزاری برناخبرگزاری ایرناسایر منابعسایت فرادید