چهارشنبه, ۱۵ آذر, ۱۴۰۲ / 6 December, 2023
مجله ویستا

بارش سنگ - RAINING STONES


بارش سنگ - RAINING STONES
سال تولید : ۱۹۹۳
کشور تولیدکننده : انگلستان
محصول : سالی هیبین
کارگردان : کن لوچ
فیلمنامه‌نویس : جیم آلن
فیلمبردار : باری اکروید
آهنگساز(موسیقی متن) : استوارت کوپلند
هنرپیشگان : بروس جونز، جولی براون، جما فینیکس، ریکی تاملینسن، تام هیکی، مایک فالن، رانی ریوی
نوع فیلم : رنگی، ۹۱ دقیقه


ـ ̎باب̎ (جونز) و ̎تامی̎ (تاملینسن)، دو مرد عیالوار میانسالی بیکار که در کار فروش گوشت گوسفند هستند، دچار دردسر می‌شوند و وانت آنان دزدیده می‌شود. ̎کالین̎ (فینیکس)، دختر هفت‌سالهٔ ̎باب̎ خیلی زود باید در نخستین مراسم عشای ربانی شرکت کند ولی پول لباس کامل مراسم، خارج از استطاعت ̎باب̎ است و او پس از تلاش‌های ناموفقی برای پیدا کردن شغل، مجبور می‌شود به یک شرکت قرض‌دهندهٔ پول متوسل شود. پس از چندی آنان قرض خود را به مرد حریصی منتقل می‌کنند. که پاپیچ ̎باب̎ می‌شود و همسرش، ̎ آن̎ (براون) را می‌ترساند. ̎باب̎ سراغ او می‌رود و با هم دعوا می‌کنند. مرد سوار اتوموبیلش می‌شود ولی در اثر مستی تصادف می‌کند و می‌میرد. ̎باب̎ برای اعتراف نزد ̎پدر باری̎ (هیکی) می‌رود و کشیش به او می‌گوید که احساس گناه نکند و با هیچ‌کس از این ماجرا سخن نگوید. مراسم عشای ربانی ̎کالین̎ برگزار می‌شود و بیرون در کلیسا پلیس‌ها به ̎تام̎ می‌گویند که وانت مسروقه‌اش پیدا شده است.
ـ بارش سنگ‌ها فیلمی خنده‌دار به سیاق لوچ است، فیلمسازی که همچنان به واقع‌‌گرائی قدیمی سینمای آزاد انگلستان وفادار مانده است و از زندگی روزمرهٔ طبقهٔ کارگر و شرایط دشوار آن حکایت می‌کند؛ خنده‌ای که تماشاگر همراه فیلم سر می‌دهد، آن‌هم همزمان با مشاهدهٔ واقعیتی که وجه غالب رسانه‌های تصویری در انگلستان آن را می‌پوشاند. البته لوچ نمی‌تواند به الگوئی مثل دزدان دوچرخهٔ ویتوریو دسیکا (۱۹۸۴)، نزدیک شود و آشکارا در خلق جلوه‌های دراماتیک نیز موفق نیست. هرچند به نظر می‌رسد لوچ در تلاش برای گریز از احساساتی گری مرسوم در برخورد با دست‌مایهٔ فقر، کوشیده همه‌چیز را از جدیت ساقط کند و از پرداختن به تأثرات عمیق‌تر شخصیت‌ها بپرهیزد.


همچنین مشاهده کنید

سایت اعتماد آنلاینسایت اقتصاد 24سایت عصرایرانروزنامه ایرانسایت فرادیدخبرگزاری فارسروزنامه شرقسایت خبرآنلاینروزنامه شهروندسایت فرازدیلی