دوشنبه, ۲۰ آذر, ۱۴۰۲ / 11 December, 2023
مجله ویستا

بلندی‌های بادخیز - Wuthering Heights


بلندی‌های بادخیز - Wuthering Heights
سال تولید : ۱۹۳۹
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : ساموئل گلدوین
کارگردان : ویلیام وایلر
فیلمنامه‌نویس : بن هکت و چارلز مک‌آرتور، برمبنای رمانی نوشته امیلی برونته
فیلمبردار : گرگ تولند.
آهنگساز(موسیقی متن) : آلفرد نیومن
هنرپیشگان : مرل اوبرون، لارنس اولیویر، نیون، دانلد کریسپ، فلورا رابسن، هیو ویلیامز، جرالدین فیتس جرالد، لیو ج. کارول و مایلز ماندر.
نوع فیلم : سیاه و سفید، ۱۰۳ دقیقه.


فیلم کە قرار بود با شرکت سیلویا سیدنی و شارل بوایه ساخته شود، در غوغای برباد رفته (۱۹۳۹) گم و ارزش‌هایش نادیده انگاشته شد. بازیگران خوب انتخاب شده و خوب هدایت شده (اولیویر گفته بود که وایلر به من بازیگری در سینما را آموخت)، فیلم‌برداری خیره کننده تولند، موسیقی مؤثر نیومن، طراحی صحنه جیمز باسه‌وی و از همه مهمتر فیلم‌نامه دقیق هکت و مک‌آرتور، فیلم را به یکی از ماندنی‌ترین و بی‌زرق‌برق‌ترین آثار اقتباس شده از یک رمان کلاسیک بدل می‌کند. با این وجود حسرت تماشای لی در نقش "کاترین" (که به‌دلیل بدسلیقگی گلدوین برای این نقش انتخاب نشد) همچنان باقی است، چه اوبرون به‌دلیل وقار ذاتی، نمی‌تواند شور و حرارت "کاترین" گرفتار در عشقی نامیمون را چنان‌که باید منتقل کند. رمان برونته بارها به فیلم در می‌آید؛ از جمله در سال ۱۹۵۲ به کارگردانی لوئیس بونوئل و در سال ۱۹۸۵ (با نام باد تند) به کارگردانی ژاک ریوت.


همچنین مشاهده کنید

سایت اعتماد آنلاینخبرگزاری مهرسایت مثلث آنلاینسایت نامه نیوزسایت رکناسایت برترینهاسایت چیدانهسایت اصلاحات نیوزسایت همشهری‌آنلاینسایت دیدارنیوز