جمعه, ۱۰ آذر, ۱۴۰۲ / 1 December, 2023
مجله ویستا

سید محمد خاتمی


سید محمد خاتمی
سید محمد خاتمی روز پانزده مهر ۱۳۲۲ در اردکان یزد متولد شد. پدر او از روحانیون بنام بود و او نیز از نوجوانی به دروس حوزوی روی آورد و طلبه شد. خاتمی تحصیلات خود را در رشته کارشناسی فلسفه غرب در دانشگاه اصفهان ادامه داد و عضو هیات مدیره انجمن اسلامی این دانشگاه بود. در سال ۱۳۴۸ (۱۹۶۹میلادی)از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شد و تحصیلات خود را تا سطح کارشناسی ارشد در رشته علوم‌تربیتی دانشگاه تهران ادامه داد. در سال ۱۳۵۰(۱۹۷۱ میلادی)او به قم بازگشت و دروس عالی حوزوی را تا درجه اجتهاد ادامه داد.
پس از پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ و سقوط حکومت شاه و قدرت گرفتن جمهوری اسلامی, او در انتخابات مجلس شورای اسلامی شرکت کرد و به عنوان نماینده مجلس از اردکان و میبد انتخاب شد. در سال ۱۳۶۰ به فرمان آیت الله خمینی به سرپرستی موسسه مطبوعاتی کیهان گماشته شد و سال بعد از آن در کابینه میر حسین موسوی, نخست وزیر وقت, به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انتخاب شد و همین سمت را در کابینه هاشمی رفسنجانی, رئیس جمهور, نیز داشت تا اینکه استعفا داد.
او از آغاز دهه ۷۰ مشاور رئیس جمهور و رئیس کتابخانه ملی ایران بود و هم زمان در دوره‌های دانشگاهی مختلف اندیشه سیاسی, فلسفه و اندیشه سیاسی در اسلام تدریس می‌کرد. در سال ۱۳۷۵ به فرمان رهبر وقت جمهوری اسلامی, آیت الله خامنه ای, به شورای عالی انقلاب فرهنگی انتخاب شد.
پدر او روح الله خاتمی موسس مدرسه علمیه اردکان و امام جمعه شهر یزد است.همسر او زهره صادقی خواهر زادهٔ امام موسی صدر است. او از همسرش, دو دختر به نام‌های لیلا و نرگس و پسری به نام سید عمادالدین دارد.
از سایر بستگان مشهور او می‌توان به برادرش محمدرضا خاتمی اشاره کرد. محمدرضا خاتمی در ضمن با نوه روح الله خمینی, زهرا اشراقی, ازدواج کرده‌است.
لیلا خاتمی، فرزند محمد خاتمی دارای مدرک کارشناسی از دانشگاه صنعتی شریف، کارشناسی ارشد و دکترا از دانشگاه تهران رشته ریاضی دارای سمت استادیار در دانشکده ریاضی دانشگاه صنعتی شریف و محقق مرکز تحقیقات The Abdus Salam ICTP ایتالیا.

http://blofa.blogfa.com/cat-۵۱.aspx
منبع : مطالب ارسالی


همچنین مشاهده کنید

سایت نی نی بانخبرگزاری مهرسایت دنده 6روزنامه توسعه ایرانیسایت باتوسایت فراروسایت چی بپوشمسایت نامه نیوزسایت اصلاحات نیوزروزنامه شهروند