پنجشنبه, ۳۱ خرداد, ۱۴۰۳ / 20 June, 2024
مجله ویستا

سربازهای جمعه


سربازهای جمعه
▪ کارگردان: مسعود کیمیایی
▪ بازیگران: محمدرضا فروتن، اندیشه فولادوند، بهرام رادان، پژمان بازغی، پولاد کیمیایی، بهزاد جوانبخش، بیژن امکانیان، و سیاوش شاملو
▪ نویسنده: مسعود کیمیایی
▪ تهیه کننده: مرتضی شایسته (هدایت فیلم)
▪ مدیر فیلمبرداری: محمود کلاری
▪ تدوین: جعفر پناهی
▪ موسیقی: پیمان یزدانیان
▪ عنوان بندی: عباس کیارستمی
▪ طراح چهره پردازی: محمدرضا قومی
▪ صدابردار: اسحاق خانزادی
▪ عکاس: علی نیک رفتار
▪ خلاصه داستان: این فیلم داستان چند سرباز است كه یك روز جمعه به همراه گروهبان خود به شهر می آیند. این روز تعطیل اما برای آنها حوادثی تازه در پی دارد و آنها را به نگاهی دیگر می رساند.
▪ یادداشت: - «‌ سربازهای جمعه » بیست و دومین فیلم بلند مسعود كیمیایی در طی ۳۵ سال فعالیت سینمایی است. - كیمیایی كه از سال ۱۳۶۷ تا سال ۱۳۷۸ تقریبا سالی یك فیلم ساخته بود، پس از ساخت فیلم « اعتراض » (۱۳۷۸) به آمریكا و كانادا سفر كرد.
و چهار سال از سینما دور بود. تا اینكه « سربازان جمعه » را از میان چند فیلمنامه ای كه نوشته بود برای ساخت برگزید. - پس از ۹ سال - سال ۱۳۷۳ و با ساخت فیلم « تجارت » - بار دیگر هدایت فیلم و محمود كلاری به یاری مسعود كیمیایی آمده اند. محمود كلاری پنجمین همكاری اش را با كیمیایی تجربه می كند. - « سربازان جمعه » چهارمین همكاری پیاپی محمدرضا فروتن، اولین تجربه همكاری بهزاد جوانبخش، بیژن امكانیان، بهرام رادان و مریلا زارعی با مسعود كیمیایی است. - با احتساب حضور یك دقیقه ای در فیلم « سرب »، حضور در فیلم « سربازان جمعه » ششمین همكاری پولاد كیمیایی با پدر خواهد بود. - عباس كیارستمی پس از ۳۲ سال كه عنوان بندی فیلم « قیصر » را ساخت، بار دیگر برای فیلم دیگر از مسعود كیمیایی عنوان بندی ساخته است. - این فیلم در بیست و دومین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد و نتوانست آنطور که باید و شاید جایگاهی را در میان منتقدان بدست آورد. اینبار تعداد موافقان فیلم بشدت کمتر از مخالفان بود.
▪ سال ساخت: ۱۳۸۲
▪ سال اکران: ۱۳۸۳ - (۸ مرداد)
منبع : سی‌نما