سه شنبه, ۸ بهمن, ۱۳۹۸ / 28 January, 2020
مجله ویستا

پیشنهاد - THE PROPOSITION


پیشنهاد - THE PROPOSITION
سال تولید : ۲۰۰۵
کشور تولیدکننده : انگلستان و استرالیا
محصول : کریس براون، کت ویلی‌یرز، جکی او سالی‌ون و کیارا مناژ
کارگردان : جان هیلکوت
فیلمنامه‌نویس : نیک کیو
فیلمبردار : بنوآ دلوم
آهنگساز(موسیقی متن) : وارن الیس و کیو
هنرپیشگان : گای پیرس، دنی هیوستن، ریچارد ویلسن، ری وینستون، جان هرت، امیلی واتسن، نوآ تیلر، دیوید ونم و دیوید گالپیلیل
نوع فیلم : رنگی، ۱۰۴ دقیقه


استرالیا، دههٔ ۱۸۸۰. ̎چارلز برنز̎ (پیرس) بزهکاری است که در دشت‌های غیرمسکون استرالیا زندگی می‌کند. او و دوتن از برادرانش، ̎آرتور̎ (هیوستن) و ̎میکی̎ (ویلسن) به خاطر جنایت و اذیت و آزار مردم از دست قانون فراری‌اند. ̎آرتور̎، قاتلی روانی است که در مناطقی چنان بی‌قانون زندگی می‌کند که پلیس جرأت نزدیک‌شدن به او را ندارد؛ اما ̎میکی̎ جوان‌تر و بسیار تأثیرپذیرتر است. فرستاده‌های قانون پس از یک درگیری خونین ̎چارلی̎ و ̎میکی̎ را دستگیر می‌کنند و به ̎سروان استنلی̎ (وینستون) ـ پلیسی بریتانیائی که به آنجا فرستاده شده تا به برقراری نظم و قانون کمک کند ـ تحویل می‌دهند. ̎استنلی̎ پیشنهادی به ̎چارلی̎ می‌دهد و می‌گوید در واقع بیشتر دنبال ̎آرتور̎ است، بنابراین اگر او بتواند ̎آرتور̎ را بیابد و بکشد، حاضر است ̎چارلی̎ و برادرش را از مجازات برهاند. ̎چارلی̎ که متوجه شده این تنها راهی است که می‌توند برادر ساده‌دل کوچک‌ترش را (که قرار است روز کریسمس به دار آویخته شود) نجات دهد، پیشنهاد را می‌پذیرد و به دشت و صحرا می‌زند تا برادرش را ـ که زعم او کاملاً در دنیای بزهکاری غرق شده ـ بیابد و به قتل برساند. ̎چارلی̎ در جست‌وجوهایش به ̎جلن لم̎ (هرت) برمی‌خورد که جایزه‌بگیری تحصیل‌کرده ولی به شدت خطرناک است. ̎چارلی̎ برادرش را می‌یابد اما در انجام مأموریتش دچار تردید می‌شود. در حالی‌که ̎استنلی̎ سعی می‌کند مدنیتی اروپائی را بر آن سرزمین بی‌قانون ـ که حالا سرزمین خودش شده ـ حاکم کند، همسرش (واتسن) به مرکز توجه مردان شهر تبدیل می‌شود.
● وسترنی خشن و سیاه که زیر آسمان نارنجی صحراهای خشک استرالیا می‌گذرد و به خاطر پس‌زمینه‌های تاریخی غم‌انگیز داستان، گفت‌وگوها و گویش تغزلی روی تصاویر کار کیو، و موسیقی زمزمه‌وار سودائی او و هم‌کار دیرینه‌اش، وارن الیس، کلیشه‌های ژانر استفاده‌های خوبی کرده، دو شخصیت وحشی و سبع ایستاده‌اند؛ وینستون پریشان و ضعیف‌النفس در نقش مأمور انگلیسی که بار سنگین وظیفه‌اش ـ ایجاد عدالت و تمدن در کشوری پرت ـ را به دوش می‌کشد، و هیوستن دیوانه و شاعر مسلک به‌عنوان سردستهٔ خانوادهٔ یاغی‌های ایرلندی که پس از جنایت‌های بسیار به خیال صلح و آرامش در غارهائی دورافتاده پناه گرفته است. سرانجام پیرس ساکت و تکیده که از گروه یاغی‌ها کنار کشیده و حالا به امید نجات جان برادر کوچک‌تر برای قتل برادر بزرگش باز می‌گردد، عدالت را میان این دو اجرا می‌کند و در پایان فیلم تلخ و تنها می‌ماند. پیشنهاد البته دارای شخصیت‌های زاید (هارت در هیئت جایزه بگیر فیلسوف‌مأب) و صحنه‌های ضعیف (رابطهٔ ونم با وینستون و واتسن) هم هست، اما هیلکوت به کمک فیلم‌برداری تقریباً تک‌رنگ دلوم و طراحی صحنهٔ چشم‌گیر کریس کندی، فضای تف‌زده و چرک شهر، و بیابان‌های دلگیر و بی‌رحم اطراف را از کار درآورده است.

همچنین مشاهده کنید
 وبگردی


 از میان خبرها
روزنامه رسالتسایت اعتماد آنلاینسایت عصرایرانروزنامه اعتمادسایت مشرقسایت آفتاب نیوزسایت شفقناسایت تابناکخبرگزاری صدا و سیماروزنامه توسعه ایرانی