جمعه, ۷ مهر, ۱۴۰۲ / 29 September, 2023
مجله ویستا

عجایب علاءالدین - Le Meraviglie Di Aladino


عجایب علاءالدین - Le Meraviglie Di Aladino
سال تولید : ۱۹۶۱
کشور تولیدکننده : ایتالیا و فرانسه
محصول : جوزف لوین
کارگردان : هنری لوین و ماریو باوا.
فیلمنامه‌نویس : لوتر دیویس
فیلمبردار : تونینو دلی کولی.
آهنگساز(موسیقی متن) : آنجلو فرانچسکو لاوانینو.
هنرپیشگان : دانلد اوکانر، نوئل آدام، ویتوریو دسیکا، آلدو فابریتسی، میشل مرسیه، ماریو جیروتی و فوستو توتزی.
نوع فیلم : رنگی، ۹۳ دقیقه.


بغداد باستان. "علاءالدین" (اوکانر) رویای رسیدن به ثروت و شرکت در تشریفات درباری را در سر دارد. یک روز، مادرش برایش چراغ کوچکی می‌خرد و "علاءالدین" تصادفاً می‌فهمد که یک "جن" (دسیکا) در چراغ هستکه سه آزرویش را برآورده می‌کند. نخستین آروزیش، فرار از چنگ تاجرهائی است که از آنان دزدی کرده و سپس شرکت در جشن عروسی "شاهزاده خانم زینا" (مرسیه) و "شاهزاده ملوک" (جیروتی). "جلما" (آدام)، دختری که دوستش دارد، و "عمر"، محافظ وفادارش نیز همراهش هستند. شکارچیان آدم‌کش آمازون، "علاءالدین" و "عمر" را اسیر می‌کنند، و "جن" برای بار دوم احضار می‌شود و آنان را به جائی نزدیک بصره می‌برد. در هیمن بین، وزیر بدجنس (توتزی) سلطان (فابریتسی)، "ملوک" را زندانی کرده و می‌خواهد خودش با شاهزاده خانم ازدواج کند، اما "علاءالدین" و دوستانش پنهانی وارد قصر می‌شوند و نقضه وزیر اعظم را فاش می‌کنند. وزیر با گارد مخصوصش می‌گریزد و قسم می‌خورد برای نابودی همه مخالفانش برگردد، در حالی که "علاءالدین" از آخرین آرزویش برای کشتن او و نجات شهر استفاده می‌کند. "زینا" و "ملکوک" ازدواج می‌کنند و "علاءالدین" پس از گرفتن پاداش از سلطان، به "جلما" می‌پیوندد.
٭ فانتزی بی‌رمقی که امروز از همان دقیقه‌های اول کسالت‌بار می‌نماید. چه کسی باور می‌کرد که در فیلمی شبه هالیوودی، کارگردان تلخ‌اندیش دزدان دوچرخه (۱۹۴۸) نقش "جن" را بازی کند و کشیش مقاوم رم، شهر بی‌دفاع (روبرتو روسلینی، ۱۹۴۵) نقش سلطان را. این‌جا هر دو استعداد بزرگ سینمای ایتالیا در بدترین شکل ممکن جلوی دوربین رفته‌اند.


همچنین مشاهده کنید

سایت دیدبان ایرانسایت باتوسایر منابعسایت تجارت نیوزسایت الفسایت همشهری‌آنلاینسایت فرادیدسایت اصلاحات نیوزروزنامه توسعه ایرانیروزنامه ایران