جمعه, ۱۲ خرداد, ۱۴۰۲ / 2 June, 2023
مجله ویستا

باج - Ransom


باج - Ransom
سال تولید : ۱۹۹۶
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : برایان گریزر، کیپ هاگوژیان و اسکات رودین
کارگردان : ران هوارد
فیلمنامه‌نویس : ریچارد ژرایس و الکساندر ایگنن، برمبنای داستانی نوشته ریچارد میبام و سیریل هیوم
فیلمبردار : ژیوتر سوبر چینسکی
آهنگساز(موسیقی متن) : جیمز هورنر
هنرپیشگان : مل‌گیبسن، رنی روسو، برالی نولتی، گاری سینیسی، دلری لیندو، لی‌لی تیلر، لیو شرایبر و دانی والبرگ.
نوع فیلم : رنگی، ۱۳۹ دقیقه.


فرزند ̎تام مولن̎ (گیبسن)، ثروتمند مشهور ربوده می‌شود. تقاضای آدم ربایان از ̎تام̎ ژرداخت دو میلیون دلار در قبال آزاید پسرش است. رئیس آدم‌ریابان، پلیسی به‌نام ̎جیمی شیکر̎ (سینیسی) است که هرگونه تلاش برای ردیابی آدم‌ربایان را عقیم می‌گذارد. ̎تام̎ بر صفحه تلویزیون ظاهر می‌شود و به جای باج دادن به آدم‌ربایان، دو میلیون دلار برای سر آنان تعیین می‌کند. ̎جیمی̎ از این فرصت استفاده می‌کند و با کشتن هم دستانش، پسر ̎تام̎ را تحویل او می‌دهد تا دو میلیون دلار را صاحب شود ̎تام̎ که به رفتار ̎جیمی̎ مظنون شده، تعقیبش می‌کند و در یک درگیری خونین او را به قتل می‌رساند.
● این ملودرام آبکی که عمیقاً حاوی لایه‌های سیاسی است، بازسازی فیلمی است تحت همین نام به کارگردانی الکس سیگال که در سال ۱۹۵۶ ساخته شد. با این حال فیلم آن‌قدر تناقض‌های شخصیت‌پردازی است (کسی که به دلایل شخصی به مأمور اتحادیه رشوه داده، چرا حاضر نیست برای بازگرداندن ژسرش که این همه به او علاقه دارد، پولی بدهد) و آن‌قدر حاوی پیام‌های اخلاقی ساده‌لوحانه است (مثل جمله پایانی مأمور درست‌کار FBI به همسرش که از این که پولدار نیست؛ احساس رضایت می‌کند) و آن‌قدر شخصیت زن منفعل و حاشیه‌ای دارد که به‌نظر می‌رسد تاریخ ساختش پیش از مأخذش باشد.


همچنین مشاهده کنید

سایت الفسایت نی نی بانسایت رکناخبرگزاری فارسسایت اقتصادنیوزسایت زومیتخبرگزاری برناسایت تاپ نازسایت تجارت نیوزسایت مجله شبکه