دوشنبه, ۲۰ آذر, ۱۴۰۲ / 11 December, 2023
مجله ویستا

هدف نشسته - Sitting Target


سال تولید : ۱۹۷۲
کشور تولیدکننده : انگلستان
محصول : مترو - گلدوین - مایر
کارگردان : داگلاس هیکاکس
فیلمنامه‌نویس : الکساندر جیکوبز، برمبنای رمانی نوشته لارنس هندرسن.
فیلمبردار : ادوارد اسکایف
آهنگساز(موسیقی متن) : استنلی مایرز
هنرپیشگان : آلیور رید، جیل سینت جان، ایان مک‌شین، ادوارد وودوارد، فرانک فینلی، فردی جونز، جیل تاونزند، رابرت بیتی و تونی بکلی.
نوع فیلم : رنگی، ۹۳ دقیقه.


«هاری لومارت» (رید) به جرم سرقت مسلحانه‌ای که موجب یک پستچی شده، در زندان است. همسرش، «پت» (سینت جان)، به ملاقاتش می‌آید و با گفتن این خبر که از مرد دیگری باردار است، تقاضای طلاق می‌کند. «هاری» می‌خواهد همانجا «پت» را خفه کند، و بعد از رهائی از سلول انفرادی، به کمک دوستش، «بردی ویلیامز» (مک‌شین)، و زندانی دیگری به‌نام «مک‌نیل» (جونز) از زندان فرار می‌کند. «مک‌نیل» از کشور خارج می‌شود، اما «هاری» به لندن می‌آید تا حساب «پت» را برسد. «بردی» قدم به قدم تعقیبش می‌کند و از دردسر نجاتش می‌دهد: می‌فهمد که «مک‌نیل» برای ان دو تله گذاشته که به دام پلیس بیفتند تا رد خودش را گم کند و وقتی متوجه می‌شود که پلیس «پت» را زیر نظر دارد، «هاری» را نجات می‌دهد و خودش به دام «بازرس میلتن» (وودوارد) می‌رود؛ و به «هاری» یادآوری می‌کند که برای فرار به پول احتیاج دارد. همکار قدیمی «هاری»، «مارتی» (فینلی)، از کمک به او سربزا می‌زند و تصادفاً کشته می‌شود، و «هاری» پول‌های دزدی را که پنهان کرده، دوباره به‌دست می‌آورد. «بردی» که منتظر همین بوده، «هاری» را گول می‌زند که زن پلیسی را به هوای اینکه «پت» است، با تیر بزند و همراه «پت» با پول‌ها می‌گریزد. «هاری» تعقیب‌شان می‌کند و پس از تصادف اتوموبیل آنان، که «پت» در آن کشته می‌شود، «بردی» را با تیر می‌زند. حالا «هاری» وارد ماشین مچاله شده می‌شود، جسد «پت» را در آغوش می‌گیرد و ماشین منفجر می‌شود.
* یک تریلر ظاهر فریب و زرق و برق‌دار در روال کارتر را بکشید (مایک هاجز، 1971) و البته سطحی‌تر و کلیشه‌ای که از هر فرصتی برای نمایش درد، قطع عضو و مگ سود می‌جوید. داستان سرهم‌بندی شده و شخصیت‌ها تک بعدی‌اند و فیلم غیر از خشونتِ عمدتاً بی‌انگیزه‌اش چیزی برای عرضه ندارد.


همچنین مشاهده کنید

سایت رکناسایت اکوایرانسایت پارسینهسایت تابناکسایت انرژی پرسخبرگزاری ایرناسایت رویداد 24سایت چی بپوشمروزنامه ابتکارسایت تاپ ناز